Kiahňová párty: ÁNO či NIE?

Petra Hladká | 9. Oct 2019
Kiahňová párty: ÁNO či NIE?

Nie je večierok ako večierok. Niektoré sú iné, bez koláčikov, šašov aj občerstvenia. Zato s deťmi obsypanými vyrážkami. Ich cieľom je preniesť chorobu na dovtedy zdravých účastníkov tohto stretnutia. Vitajte na kiahňovej párty!

Myslíte si, že to nie je možné? Ktorá matka by nechala nakaziť svoje dieťa infekčným ochorením?! Verte nám, je ich veľa. Mnohokrát je za tým snaha o čo najmenej bolestivé načasovanie choroby, ktorá dieťa vyradí z kolektívu na pár týždňov.

Niektoré mamy sa tiež domnievajú, že čím mladšie dieťa dostane kiahne, tým budú následky v podobe jazvičiek na pokožke menšie.

Ovčie kiahne (Varicella)
Prečítajte si tiež:

Ovčie kiahne (Varicella)

Nie sú kiahne ako kiahne 

„Minulý rok som mala možnosť zažiť to na vlastnej koži. Kým naša trojročná dcérka bola bez horúčky a po ôsmich dňoch fit (a to bola kompletne vysypaná), ja, vo veku 40 rokov, som po týždni mala stále teploty, po dvoch ešte pokračoval výsyp a mala som to hrozné... V živote som už všeličo vydržala, ale toto bol des. Dnes sa nad tým pousmejem, ale vtedy mi bolo do plaču. A to svrbenie neprajem nikomu. Malé deti ani nevedia ako, a zvládnu to, aj keď, samozrejme, aj u nich môžu nastať komplikácie, ako pri každej chorobe,“ opisuje udalosti spred roka Magda. Po zlej skúsenosti s kiahňami v staršom veku tvrdí, že kiahne by mali dostať deti predškolského veku, ktoré toto ochorenie znášajú najlepšie. 

PRE i PROTI kiahňovej párty

Kiahňová párty nie je výmyslom moderných mamičiek. Stretnutia detí za účelom odovzdania si nákazy tu boli aj v minulosti. K pediatrom, ktoré ich neodsudzujú, patrí aj detská lekárka, MUDr. Alena Rozmanová. Všetko však má svoje ale...

„Keď rodič nevidí problém byť vyradený z pracovného procesu a dieťa zo školy, organizovanie stretávok za účelom nákazy dieťaťu nepoškodí. Ale nie každé dieťa sa nakazí. Navyše, rodičia by kiahňam nemali úmyselne vystavovať deti do 1 roka života, lebo ochorenie znášajú ťažšie,“ vysvetľuje skúsená pediatrička. 

Zámerne nainfikovať kiahňami? Ja radšej nie

Samozrejme, nie každá mamička je naklonená úmyselnému nakazeniu dieťaťa infekčným ochorením. „Môj syn sa nakazil, keď mal 18 mesiacov. Ochorenie malo uňho veľmi ťažký priebeh a dodnes má na telíčku množstvo jaziev po kiahňach. A to bol v tom čase dokonca dojčený. Takže neverím tomu, že v nižšom veku je zaručený ľahší priebeh ochorenia. Preto by som nikdy nenechala svoje deti ochorieť zámerne. Sestrin syn, od ktorého sa malý nakazil, nemal dokopy žiadne vyrážky, a to bol o rok starší... A my sme zápasili 1,5 mesiaca. Človek nikdy nevie vopred, ako dieťa zareaguje,“ spomína Bianka. 

S jej názorom sa stotožňuje aj pediatrička, MUDr. Marta Špániková, ktorá tieto aktivity mamičiek neschvaľuje: „Ovčie kiahne môžu byť závažným ochorením, a preto neodporúčam žiadne kiahňové párty a vystavovanie dieťaťa tomuto ochoreniu. Keď príde čas, väčšina detí toto ochorenie prekoná.“

Čo sú to kiahne? 

Ovčie kiahne, alebo variacella, sú vysoko nákazlivou chorobou, ktorú do svojich dvadsiatich rokov prekoná 90 % ľudí. Vyskytujú sa však v každom veku, najčastejšie ich „chytia“ deti predškolského veku. „Najvýraznejší výskyt ochorenia zaznamenávame v zimnom období, ale objavujú sa celoročne. Vírus sa rýchlejšie šíri v chladnom počasí. Počas letných prázdnin sa vyskytujú sporadicky, pár pacientov s variacellou k nám prichádza ešte začiatkom leta, neskôr len zriedka. Pretože deti sú už vylúčené z kolektívu a chýba vektor nákazy,“ vysvetľuje MUDr. Rozmanová. 

Expresná nákaza 

Pravdepodobnosť, že sa nakazíte vírusom variacelly pri kontakte s chorou osobou, sa približuje k 90 %. Nakaziť sa môžete dotykom, a dokonca aj pobytom v miestnosti, v ktorej bol infikovaný jedinec. Platí to však len v prípade, že ste toto ochorenie ešte nemali. Ak ste ho prekonali, získali ste bonus v podobe doživotnej imunity. 

Nakaziť sa kiahňami nie je žiaden problém. Infikovaný človek je infekčný už dva dni pred tým, ako sa na jeho tele začnú tvoriť vodnaté vyrážky. Ochorenie sa šíri kvapôčkovou infekciou až na vzdialenosť 10 metrov. Nákaza sa do tela dostáva cez sliznice nosa, úst, očí, odkiaľ putuje do pľúc, krvného obehu, pečene a sleziny. Následne sa krvou dostane do kože, kde sa prejaví vyrážkami. To všetko sa udeje za 14 – 21 dní od nakazenia sa. 

„Kiahne diagnostikujeme podľa kožného výsevu, avšak už 2 – 3 dni pred výsevom sa môžu objaviť príznaky ako teplota, únava, prechladnutie. Typické vyrážky sa musia objaviť aj vo vlasatej časti hlavy alebo na prechode vlasov a kože,“ opisuje MUDr. Rozmanová, ktorá za roky praxe videla najrôznejšie prejavy tohto ochorenia.

Kiahne sú vírusové

Treba zdôrazniť, že ovčie kiahne nie sú ochorením kože, je to vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje výsevom na koži, ale má veľkú afinitu (príbuznosť) k nervovému systému. „Najľahší priebeh, aký som videla, bola jedna kiahnička a najťažší priebeh bol s teplotami do 40 °C s masívnym kožným výsevom eflorescencií (chorobná zmena kože, pozn. red.) a s príznakmi dráždenia mozgových blán,“ vymenúva. 

 

Liečba kiahní veľa možností neponúka

Je symptomatická a zmierňujeme len príznaky. Pri teplote podávame malému pacientovi lieky na jej zníženie, dopĺňame mu tekutiny a vitamíny. „Podávame antihistaminiká na zmiernenie svrbenia, lieky od teploty podľa hmotnosti, preferujeme lieky na báze paracetamolu. Od druhého dňa môžeme dieťatko osprchovať, aj dvakrát denne, čistou, teplou vodou, potom ho neutierame trením, ale vodu len jemne vysajeme a dáme čisté oblečenie, voľné, nepriliehavé, bavlnené. Ak sú typické vyrážky veľmi zapálené, s červeným lemom, môžeme spraviť krátky kúpeľ alebo obklad veľmi svetlým roztokom hypermangánu,“ hovorí MUDr. Špániková. 

„Používanie tekutého púdru s mentolom ustupuje do úzadia, niekedy rodičia volili zlú techniku natierania a nanášali deťom púder v hrubej vrstve a kožné eflorescencie sa hojili jazvičkami. Veľmi dobré skúsenosti máme aj s lokálnou aplikáciou dezinfekčného roztoku dva razy denne u detí starších ako 1 rok a perorálneho podávania antihistaminík,“ dopĺňa MUDr. Rozmanová. 

Keďže ide o veľmi infekčné ochorenie, liečba by mala prebiehať v uzavretom domácom prostredí. „Minimálny čas liečenia sú dva týždne, ideálny by bol návrat do kolektívu po troch alebo štyroch týždňoch. Dieťa je totiž v rekonvalescencii, imunita je znížená a je náchylnejšie k iným ochoreniam – črevným, respiračným atď.“ 

Vedeli ste, že...

Po odpadnutí poslednej chrasty už dieťa nie je infekčné. Spravidla to trvá 2 týždne. Nie je však vhodné vystavovať dieťa slnečným lúčom aspoň po dobu 3 týždňov. V chladnejších mesiacoch sa táto doba o týždeň skracuje. 

kiahnova party

Ochráni nás pred kiahňami očkovanie? 

Očkovanie proti ovčím kiahňam nie je povinné, ani sa neuvažuje o tom, že by malo byť. Je na rozhodnutí rodičov, či svoje dieťa nechajú zaočkovať alebo nie. MUDr. Špániková: „Očkovanie má zásadný význam pre deti s chronickým ochorením, napríklad s atopickou dermatitídou, pretože u týchto detí je koža už namáhaná a kiahne u nich často prebiehajú s komplikáciami. Očkovanie sa tiež odporúča deťom a rodinným príslušníkom v rodinách, kde je dieťa so závažným, napríklad onkologickým ochorením, pretože nákaza chorého dieťaťa kiahňami môže aj pri úspešnej liečbe ochorenia ohroziť jeho život. Očkovacia schéma sa skladá z dvoch dávok očkovacej látky, podaných v odstupe najmenej 6 týždňov, ideálne pol roka. Už po prvej dávke je len asi 15-percentná pravdepodobnosť, že dieťa ochorie, zväčša je už vtedy priebeh miernejší. Po riadnom preočkovaní dvoma dávkami je pravdepodobnosť nákazy ovčími kiahňami minimálna.“ 

Tehuľky v ohrození

Keďže očkovať proti kiahňam sa u nás začalo len pred niekoľkými rokmi, nikto nám nezaručí, že kiahne napriek vakcinácii nedostaneme. Veľký význam však má toto očkovanie u žien, ktoré sa chystajú otehotnieť a kiahne ešte neprekonali.

V počiatočných mesiacoch tehotenstva totiž môže vírus varicelly spôsobiť poškodenie plodu – mozgu, kostí a zmyslových orgánov. „Ak matka ochorie na ovčie kiahne tesne pred pôrodom, je dieťa, ktoré sa v tomto čase narodí, ohrozené na živote. Dobrou správou je, že ak matka ovčie kiahne prekonala, dieťa je v prvých mesiacoch života chránené protilátkami prenesenými počas vnútromaternicového vývoja. Matky, ale niekedy aj otcovia, ktorí kiahne neprekonali alebo nevedia, či ich prekonali, sa môžu nechať vyšetriť, či majú alebo nemajú protilátky proti tomuto ochoreniu. Je to jeden odber krvi na sérológiu. Ak výsledok preukáže, že vyšetrovaný kiahne neprekonal, je možné ho zaočkovať dvomi dávkami očkovacej látky vo vyššie uvedenej schéme. Žena nesmie po očkovaní tri mesiace otehotnieť,“ dopĺňa MUDr. Špániková. 

Ako prekonať kiahne: 

  • Svrbenie zmierni sprcha čistou teplou vodou
  • Nepoužívajte antihistamínový gél, uprednostnite jeho perorálnu formu
  • Ostrihajte dieťaťu nechty – zabránite škriabaniu vyrážok a ich následnému zápalu
  • Pri zvýšenej teplote podajte dieťatku antipyretiká, prednostne na báze paracetamolu 
Ovčie kiahne (varicela)
Prečítajte si tiež:

Ovčie kiahne (varicela)

Kedy s kiahňami k lekárovi? 

Lekárovi treba ochorenie oznámi hneď, podľa stavu dieťaťa rozhodne, či je potrebné prísť hneď na ošetrenie, mal by vás poučiť o liečbe a najčastejších komplikáciách. „Po skončení ochorenia je potrebné prísť na kontrolu, aj z dôvodov, že ochorenie má byť riadne zaznamenané v zdravotnej dokumentácii (je to dôležité napríklad pre vypísanie dokumentov pred štúdiom v zahraničí, ak nie je jasný údaj, je potrebné vyšetriť protilátky, prípadne dieťa zaočkovať). Ochorenie podlieha hláseniu na Úrad verejného zdravotníctva SR,“ upozorňuje MUDr. Špániková.

Nezabudnite: 

  • Ak dieťaťu neklesá horúčka 5 dní po sebe, alebo sa znova vráti, je potrebné kontaktovať lekára
  • Pri komplikáciách, z ktorých najčastejšie sú: horúčka, bolesti hlavy, vracanie a neudržanie rovnováhy, sú prejavom zápalu mozočku; objavenie sa malých modriniek v okolí vyrážok, krvácanie z nosa, iné prejavy krvácania, sú prejavom poklesu krvných doštičiek. Obe tieto situácie sú dôvodom na okamžité vyhľadanie lekára a hospitalizáciu na infekčnom oddelení. Sú to život ohrozujúce stavy.
  • Ťažké dýchanie a kašeľ – príznak, že sa infekcia rozšírila do pľúc

Prijať pozvanie na kiahňovú párty, alebo nie?

Je to, samozrejme, na vás. Veľa rodičov to robí aj preto, lebo u staršieho dieťaťa nemá dobrú skúsenosť s priebehom ochorenia. Určite sa však poraďte so svojím pediatrom, ktorý vás na možné riziká upozorní. Nám z toho vyšlo, že je predsa len lepšie svoje dieťa „programovo“ nákaze nevystavovať. Ako sa vraví, čo má prísť, príde. Napokon, ak sa v škôlke kiahne objavia, je veľká pravdepodobnosť, že ich dieťa dostane. A ak nie? Tešte sa, má dobrú imunitu. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: