Aký dlhý inkubačný čas majú ovčie kiahne?

Redakcia | 15. Mar 2017
Aký dlhý inkubačný čas majú ovčie kiahne?

Bolo vaše dieťa v kontakte s iným dieťaťom, u ktorého vypukli ovčie kiahne? Aký dlhý je inkubačný čas?

Vaša otázka:
Dcéra začala navštevovať predškolské zariadenie. Samozrejme, že je viac doma ako v škôlke, pretože nachytá asi všetky choroby. Pred mesiacom sa v škôlke objavili ovčie kiahne, no ona ich zatiaľ nedostala. Aký dlhý je inkubačný čas, kým kiahne prepuknú? Je skutočne možné, že ich dcérka nemusí dostať?

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé ochorenie

Na Vašu otázku odpovedá prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc.: Ovčie kiahne vírusové ochorenie, ktoré sa vyznačuje (ako všetky klasické detské infekčné choroby) vysokým stupňom nákazlivosti – prakticky skoro každé dieťa, ktoré ich neprekonalo, alebo nebolo proti nim zaočkované, ich pri kontakte s chorým dostane

Prečítajte si: Ako vystúpiť zo začarovaného kruhu laryngitíd?
Chorý človek je zdrojom infekcie hlavne prvých 5 dní od začiatku ochorenia – v dobe horúčok, výsevu vyrážky. Infekcia sa šíri kašľom – vykašľanými kvapôčkami, aj kontaktom s chorým – hlavne obsahom kiahňových pľuzgierikov. 
Inkubačná doba je 2 až 3 týždne, to znamená 14 – 21 dní. Samozrejme – ak bol včas prerušený reťazec šírenia nákazy vyradením detí do domácej liečby, riziko nákazy klesá. Najistejšou ochranou je očkovanie, ktoré však nie je povinné.

Prečítajte si: Prečo sú škôlkari tak často chorí?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: