DOKONALÝ človek v maminom brušku: TOTO všetko viete ovplyvniť

Mgr. Ľuba Lapšanská | 7. Oct 2020
Bábätko v brušku je dokonalý tvor

„Úlohou pravého materstva je zanechať na svete tvora lepšieho, ako sú jeho rodičia.“

 Viete si predstaviť tesnejšie puto, intenzívnejšie prepojenie, ako je spojenie mamy a jej ešte nenarodeného dieťatka? Drobček, ktorý je v lone mamy absolútne od nej závislý, s nemožnosťou len tak odísť a stať sa nezávislým vo svete vonku. Mama tvorí celý jeho svet.

Všetko, čo mama zje a čo prežíva, poskytuje bábätku v brušku jedinú ochranu, jediný zdroj obživy. Spolu hľadajú pramene, ktoré pomáhajú tomu drobulinkému organizmu rásť až do času, kým sa nevyvinie v dokonalého „naozajstného“ človeka. 

Matka ovplyvňuje dieťatko v brušku

Viete nájsť niečo ohromujúcejšie? Ja som touto témou nekonečne fascinovaná už vyše 20 rokov. A zjavne nie som sama. Počas generácií pred nami sa v každom období mihla myšlienka zaujatého vedca či vedkyne, ktorí chceli preskúmať, ako matka dokáže ovplyvniť  dieťa rastúce v jej brušku. Hypotézy boli rôzne. Väčšina z nich sa týkala fyzického vzhľadu novorodenca pod vplyvom  matkinho konania.

Niektorí sa zaoberali i myšlienkou, ako môže psychické pôsobenie matky ovplyvniť fyzický stav dieťatka. Omnoho neskôr sa začalo debatovať aj o ovplyvňovaní psychického stavu dieťaťa, o tom, či mama dokáže vplývať na jeho charakter, záujmy, správanie...   

Ešte koncom 19. storočia to ale bola kontroverzné. Niektorí vedci navrhovali výskumy, iní sa im vysmievali. A zatiaľ vnímavé ženy so svojimi deťmi komunikovali a snažili sa intuitívne ovplyvniť ich budúci život. A práve kedysi v tomto období povedala Charlotte Gilman pamätnú vetu: „Úlohou pravého materstva je zanechať na svete tvora lepšieho, ako sú jeho rodičia.“ 

Čo to pre nás znamená? Na základe terajších poznatkov o prenatálnom vývine a o tom, ako v mnohých momentoch môžeme priaznivo či nepriaznivo ovplyvniť svoje nenarodené deti, poďme pracovať na tom, aby sa mali lepšie, aby boli šťastné. Aby svet bol lepší... 

No, to sme si teraz dali veľkú úlohu.  Pomaličky, ale vedome sa nám to podarí...  Verte tomu. 

Kníh o prenatálnej psychológii a komunikácii dieťatka s rodičmi ešte počas tehotenstva už nájdete viacero. Podľa mňa ešte nie tak veľa, ako by som chcela, ale pre potreby tehotných žien je to dostačujúce. V tomto článku nebudeme rozoberať literatúru. Naopak, pozrieme sa na skúsenosti a zážitky žien, ktoré so svojimi ratolesťami komunikovali už v brušku. 

Aby sme sa do témy mohli ponoriť hlbšie, je prínosné vedieť o tom, čo v maternici prebieha. Pomôže nám to rozlúštiť kódy prírody a lepšie komunikovať s dieťatkom. 

Kedy je už človek človekom? 

Vnútromaternicový vývin prebieha neuveriteľne rýchlo. Často žena ešte ani nevie, že je tehotná a dieťatko v brušku už má za sebou dlhú cestu. V 3. týždni po splynutí vajíčka a spermie je už uhniezdené v maternici a pláva si v plodovom vaku. V tomto čase je už jasne viditeľná hlavička a telíčko.

Hlavička je väčšia, už v nej rastie mozog a miecha. Je to prvé, najpodstatnejšie, čo drobček potrebuje. Nervový systém. Ani nie o týždeň neskôr sa postupne  formuje srdiečko spolu s cievami a tráviaci trakt. Srdiečko je ešte oproti telíčku veľké, nezmestí sa doň, a preto príroda vymyslela iný spôsob.

Funkčné bijúce srdiečko je pred telom prepojené cievami  a postupne doň „vojde“, až keď dieťatko podrastie. Už v 5. týždni sa dajú rozoznať náznaky ručičiek a nožičiek. V 7. mesiaci dokonca tvár, oči, nos aj ústa. Zároveň sa vytvárajú, zatiaľ ako vlások, jemné kostičky i zuby. V 8. týždni doladíme končatiny prstíkmi a kĺbmi. Svaly už tam sú a dieťatko nimi začína pohybovať.

V 10. týždni po počatí máme v lone človiečika, ktorý už má „všetko“

Všetky vnútorné orgány, sústavy, bije mu srdce. Mozog a nervová sústava sa rozrastá obrovským tempom. Už je jasné, či je to chlapček alebo dievčatko. Dokonalý človek. Ešte malý, ale kompletne vybavený. Už nič nové mu nenarastie. Všetko sa už bude iba zväčšovať a zdokonaľovať. 

bábätko v brušku je dokonalý tvor

Mozog a nervová sústava bábätka v brušku

Pozrime sa ešte podrobnejšie na vývoj mozgu a nervovej sústavy, ktorá sa nám javí pre komunikáciu najdôležitejšia. Tu by som chcela napísať zaujímavú myšlienku, ktorá podľa mňa úzko súvisí s vývinom mozgu a nervových buniek. Pri vnútromaternicovom vývoji je totiž dôležitá potreba funkcie. Rozvinie  sa to, čo bude najviac potrebovať. 

Ak sa už v tomto období budeme dieťatku venovať, rozprávať sa s ním, spievať mu či tancovať s ním, tak sa množstvo buniek, ktoré denne rastú, bude aktivovať a snáď i rýchlejšie rásť.

Veda ohľadne vyvíjajúceho sa mozgu dieťatka je založená na mnohých odvetviach a často spojená s chemickými procesmi. Tými vás nejdem zaťažovať a tak len fakty, ktoré už vieme z výskumov za posledných 100 rokov. 

Neuropeptidy (molekuly, ktoré umožňujú vzájomnú komunikáciu neurónov) prepájajú tri hlavné systémy:  nervový, endokrinný a imunitný. Receptory nie sú umiestnené len v mozgu, ale po celom tele dieťatka. Vedci predpokladajú, že fungujú hneď po svojom vzniku. Ovplyvňujú zmysly, zdravie, emócie i pamäť, a to už v prvom trimestri.

Potvrdenie, že nervový systém fakticky pracuje, je momentálne dokázaný na srdcovom svale už v 5. týždni po počatí. Ešte  fascinujúcejšia je ale merateľná elektrická aktivita mozgu drobčeka v 6. týždni. Vedci zistili, že dieťatko reaguje na dotyk vlasom na tváričke, ktorá je zrejme najcitlivejšia,  už v cca 7. týždni. Postupne sa pridávajú ruky a chodidlá až do 17. týždňa, keď už na dotyk vlasu reaguje dieťatko na celom tele. 

Život sa začína...

Určite mnohé z vás presne vedeli, kedy otehotneli. Mnoho žien hneď pocíti,  že sú tehotné. Niektorým to došlo ako blesk z jasného neba ešte počas milovania, ďalším na druhý deň či v priebehu pár hodín. Mnohé si tento deň dokonca poznačili. Hovorím tomu „deň uvedomenia si počatia“.

Niekoľko žien mi písalo, že sa báli priznať si, že už sú tehotné. I keď ten pocit tiež mali. Boli to najmä mamy, ktoré dlho počať nemohli alebo mali za sebou viacero potratov.

Radšej si počkali na „potvrdenie“.  Tak či tak, už tu je prvý náznak komunikácie. No, a našli sa medzi vami i ženy, ktoré „cítili, že dieťatko je už blízko a čaká“ ešte skôr, ako sa dostali k milovaniu. Ale to už by sme zabŕdli do inej témy... 

Fyzická  komunikácia s bábätkom

„Naozajstná“ reakcia nastáva zvyčajne pri prvých pohyboch dieťatka. Teda pri tých, ktoré mamička už cíti, pretože dieťatko sa, samozrejme, hýbe už skôr, len je ešte drobučké a maternica schovaná za lonovou kosťou. Obvykle je to okolo 20. týždňa tehotenstva. Viacnásobné mamky a citlivé ženy môžu pohyby zaznamenať skôr. Kopkanie, škrabkanie, túlenie sa – to pozná každá mamička. Od konca 4.  mesiaca do pôrodu si to užijeme až-až.  

Lenže my nemusíme čakať na pohyby, aby sme sa s naším drobčekom mohli „porozprávať“. Pretože prepojenie na duševnej, psychickej, emočnej, energetickej úrovni, nazvite si to, ako chcete, je tu už oveľa skôr. A práve táto nefyzická komunikácia, toto dorozumievanie je v prvom trimestri intenzívnejšie ako fyzické. 

Naše deti s nami prežívajú všetko

Cítia naše emócie, zaplaví ich radosť, keď sa my radujeme. Cítia, keď smútime a smútia s nami.  Tešia sa, keď im venujeme vedomú pozornosť, keď sa s nimi rozprávame, keď na ne myslíme, hladkáme si bruško. Mnoho žien toto všetko robí úplne podvedome. Ochraňujú svoje bábo už v začiatkoch veľmi intenzívne. Krásne boli príklady žien, ktoré sa vždy po nejakej stresovej situácii dotkli bruška a nahlas, alebo iba v myšlienkach k dieťatku prehovorili, aby sa nebálo, upokojovali ho. A to i napriek tomu, že ešte necítili jeho pohyby. 

A čo bábo? Snaží sa vedome hovoriť s mamkou už v tomto období? Na túto otázku vám neviem dať uspokojivú odpoveď podporenú vedeckými faktami. Mnoho žien to však cíti. Cítia, že ich deti im posielajú signály.

A preto je veľmi dôležité vnímať svoje telo a pocity, pretože práve takto sa k nám tie signály dostanú. Hovoríme tomu tehotenská intuícia a je veľmi silná. V skutočnosti je to biochemická a energetická odozva  dieťatka smerom  k mame. 

Bábätko  potrebuje jediné - Lásku mamy

Vo svete sa objavili rôzne prenatálne „programy“. Učia deti matematiku, hudbu či cudzie reči s pevne stanoveným metodickým postupom. Podľa mňa toto vôbec nie je cieľom. Na to má naše dieťa celý život pred sebou. Cieľom je podpora jeho zdravého prirodzeného rastu.

 Najdôležitejšie, čo môžete bábätku v brušku dať, je vaša láska, pozornosť, dôvera, starostlivosť. Pocit, že je milované a očakávané s radosťou. A samozrejme, nesmie chýbať zdravá výživa, vyhýbanie sa toxickým látkam, zdravý životný štýl, pohyb (výrazne napomáha rozvoju centra rovnováhy), čerstvý vzduch a pokojná myseľ. Vaše bábo nepotrebuje stres. 

Už počas svojho vývoja rozvíja všetky svoje zmysly, dokáže si pamätať aj učiť sa. Snívajú sa mu sny. Rastú kognitívne schopnosti. Všetko zvláda bravúrne aj tak. My sme tu hlavne kvôli nekonečnej záplave lásky a pozornosti. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: