Ruky, nohy, ústa - choroba

MUDr. Monika Antošová | 13. marec 2019
Infekcia ruky,nohy, ústa je časté vírusové ochorenie vyskytujúce sa hlavne v horúcom lete.

Infekcia ruky, nohy, ústa je vírusové infekčné ochorenie s typickým kožným nálezom a príznakmi postihnutia horných ciest dýchacích. Vyskytuje sa hlavne v horúcom letnom období alebo počas skorej jesene, postihuje častejšie deti od 1 do 4 rokov. Častejší je výskyt v kolektívoch.

Ochorenie je spôsobené vírusmi zo skupiny enterovírusov, najčastejšie ho spôsobuje vírus coxackie. Tento vírus žije v tráviacom trakte človeka a  prenáša sa  kontaminovanými rukami, predmetmi hlavne orálno – fekálnou cestou, to znamená  stolica - ústa. Môžeme povedať tak ako napríklad pri žltačke, že je to choroba špinavých rúk.

Prenáša sa stolicou, slinami, sekrétmi nosa, tekutinou z vyrážok. Po prekonaní sa vírus vylučuje stolicou ešte niekoľko týždňov. Preto dieťa môže byť infekčné, aj keď je zdravé. Inkubačná doba je 3-5 dní

Priebeh a príznaky

Ochorenie môže začínať horúčkou, príznakmi ako pri chrípke, prítomná je bolesť hrdla, skoro sa začínajú tvoriť drobné vyrážky v dutine ústnej, na podnebí, jazyku, na vnútornej strane líc, na ďasnách. Vyrážky sú červené, môžu obsahovať malé množstvo tekutiny, na vrchole, často praskajú. Vyrážky sa môžu vyskytnúť aj na chodidlách a dlaniach, ktoré majú zvyčajne iný výzor. Sú to červené škvrny alebo červené puchieriky. Často sú postihnuté aj  bedrá, zadok a stehná. Avšak  sú deti, u ktorých sa vyskytne len bolesť hrdla a vyrážky v dutine ústnej. V tomto prípade je ťažké povedať, či sa jedna naozaj o toto vírusové ochorenie. Ochorenie trvá niekoľko dní až týždeň. Vzácne sa môže vyskytnúť vírusový zápal mozgových blán alebo mozgu. Infekcie coxackie vírusom o oslabených a imunodeficitných jedincov sa spájajú s ochorením srdcového svalu.

Ďalšie príznaky:

  • horúčka, bolesti svalov, príznaky ako pri chrípke
  • dráždivosť alebo apatia
  • zvýšené slinenie
  • uprednostňovanie studených nápojov

Liečba

Špecifická liečba nie je, vzhľadom na vírusový pôvod.

  • Je potrebné udržiavať teplotu v medziach normy.
  • Ak je dieťa dráždivé môžeme tlmiť bolesť paracetamolom alebo ibuprofenom. Dostatočné množstvo nedráždivých chladných nápojov.
  • Udržiavať kožu čistú. Môžeme umyť v hypermangáne, v prípad zapálenia vyrážiek je vhodná antibiotická masť.
  • Predchádzať dehydratácii.

Kedy navštíviť lekára

  • ak je dieťa priveľmi dráždivé alebo letargické
  • ak javí známky dehydratácie, viac Dehydratácia 

Prevencia

Najlepšou prevenciou je hygiena rúk. Dôležité je umývanie rúk po použití toalety, po prebaľovaní, pred jedlom, pred prípravou jedla. Hračky v jasliach a škôlkach by mali byť pravidelne umývané a dezinfikované, pretože vírus na nich prežíva naj niekoľko dní. Deti by mali zostať doma kým sa vyrážky nevysušia.


späť na začiatok