7 signálov dehydratácie: myslíte si, že pijete dosť vody?

Mgr. Zuzana Paprskárová | 6. Mar 2018
voda, tekutiny, dehydratácia, suchá pokožka, ekzém, závraty, bolesti hlavy, močenie

Ak si myslíte, že dehydratácia sa týka len leta, ste na omyle. Čakáte na pocit smädu, kým sa napijete? Chyba! Prečítajte si, aké sú signály, že vášmu telu voda chýba.

Voda je pre náš organizmus nesmierne dôležitá. Odplavuje z tela toxíny, reguluje telesnú teplotu, vďaka vode naše telo funguje.

POZOR! Káva, alkohol, čaj, džúsy, energetické nápoje, ale aj pivo sa nepočítajú ako príjem tekutín! Práve naopak. Káva, či energetické nápoje obsahujú kofeín a telo, naopak, dehydratujú.

Všímajte si signály svojho tela. Samo vám dá najavo, že mu chýbajú tekutiny.

Tieto signály neprehliadajte:

Suchá pokožka

Zdravá pokožka je hydratovaná. Na dotyk je jemná a nie je suchá.
Suchá a praskajúca pokožka je signálom toho, že nášmu telu chýbajú tekutiny. Pokiaľ vaša pokožka zostane suchá aj po nakrémovaní, je čas zasiahnuť! Vypite každú hodinu niekoľko pohárov vody. Vaša pokožka by následne mala byť hladká a jemná.

suchá pokožka, drsná pokožka, zima, dehydratácia, ekzém, voda

Frekvencia močenia

Zdravý človek by mal močiť  6 až 7-krát denne. Toto číslo je, samozrejme, orientačné a je rôzne v závislosti od typu človeka či od toho, ako často, koľko a čo pije.
Ak však močíte menej ako 2 – 3-krát denne alebo ste niekoľko hodín nenavštívili toaletu, je to signál, že málo pijete. Pozor, zaťažujete tak aj svoje obličky!

TIP Mama a ja..

Dajte si na stôl plný pohár vody a stále ho dopĺňajte. Takto na pitie v zápale práce či iných povinností nezabudnete!

Farba moču

Ukazovateľom dehydratácie je aj farba vášho moču. Pokiaľ pijete dostatok tekutín, farba moču by mala byť priehľadná (hoci čiastočne sa môže meniť aj pri dokonalej hydratácii).
Tmavá farba moču signalizuje málo tekutín. Môže sa meniť od žltej až po hnedú. Ak vám moč tmavne, pridajte si tekutiny. Nepite však rýchlo, príliš veľké množstvo vody. To telu neprospeje. Pite pomaly, po dúškoch a pravidelne.

Hlad

Ak pociťujete hlad ihneď po tom, ako ste sa najedli, nemusí to byť signál, že ste jedli málo. Vaše telo si pýta tekutiny! Niekedy organizmus rovnako dáva signál pre hlad ako smäd. Vypite preto pohár vody vždy, keď pocítite hlad. Možno sa problém ihneď vyrieši, pretože ste mali iba smäd.

Bolesti hlavy

Aj takto sa prejavuje dehydratácia, ktorú si ľahko môžeme zameniť s klasickou bolesťou hlavy. Bolesť  hlavy v súvislosti s dehydratáciou ľahko rozlíšime, je totiž spojená s pohybom. Pokiaľ sa bolesť hlavy zvyšuje napríklad po fyzickej námahe (vyjdete peši na poschodie) alebo sa pohnete rýchlejšie a bolesť sa zhoršuje, je to spôsobené dehydratáciou. Telu chýbajú tekutiny a takto vám to dáva najavo.

Sucho v ústach

Sucho v ústach najčastejšie spôsobuje menej slín. Zníženie produkcie slín môžu spôsobovať aj niektoré lieky, no aj dehydratácia. Ak trpíte týmto problémom, noste so sebou neustále fľašu s vodou a nezabudnite sa z nej z času načas napiť!

Závraty

Ak telo stratí príliš veľa tekutín, môže dôjsť k závratom, strate stability a točeniu hlavy. Je to častý problém nielen u športovcov vystavených priamemu slnku. Vždy, keď vás postihne závrat vypite pohár vody. Vo väčšine prípadov vám to pomôže.

Syndrómy chronickej dehydratácie

Pri chronickej dehydratácii a chýbajúcich tekutinách môžete pociťovať tieto príznaky:

  • Infekcie močových ciest
  •  Vysoký cholesterol
  • Nepokoj, úzkosť
  • Pálenie záhy
  • Zápcha
  • Predčasné starnutie

Zdroj: www.troab.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: