AKNÉ trápi nielen tínedžerov! Ako si pomôcť?

Redakcia | 22. Feb 2018
akné, tínedžer, strava, pohyb, vitamíny, starostlivosť o pleť

Obdobie dospievania je často spojené s problémom menom akné – čo s tým?

Pekná pleť, zdravé a pevné vlasy a nechty nie sú len genetickou záležitosťou. Ich kvalitu možno ovplyvniť  vlastným pričinením.

Akné trápi predovšetkým tínedžerov, ale objavuje sa aj u dospelých v období fyzického alebo psychického vyčerpania, po vysadení antikoncepcie alebo v tehotenstve.

VAZELÍNA: Majte ju vždy poruke
Prečítajte si tiež:

VAZELÍNA: Majte ju vždy poruke

Odborníci vznik akné u dospelých často pripisujú niektorým druhom liekov a nesprávnej kozmetike. Príčiny vzniku a spôsob liečenia akné u dospelých je iný ako u tínedžerov. V tomto prípade odporúčame navštíviť odborníka, pretože liečba prebieha iným spôsobom ako u mladých.

Dnes vám ponúkame rady, ktoré sú určené pre elimináciu akné u dospievajúcich.

Ak máte v rodine tínedžera, nasledujúce riadky sú určené práve vám.

Zdravie a krása pochádza zvnútra

Zdravá a pekná pleť je odrazom správneho fungovania dôležitých procesov v ľudskom organizme. Prvým predpokladom pre zdravú pleť je správna životospráva. Je dôležité dbať na dostatočnú výživu bohatú na vitamíny, minerálne látky a stopové prvky.

Pre pleť sú nevyhnutné vitamíny A, C a E, selén a vitamín B6. Dostatočný prísun vitamínu A poskytujú mliečne výrobky, vajíčka, ryby a mrkva. Bohatou zásobárňou vitamínu E sú obilniny - pšeničné produkty, aloe aj mliečne výrobky a zelenina.

Vitamín E sa nachádza aj v rastlinných olejoch.

Ďalším dôležitým vitamínom pre zdravú a krásnu pleť je vitamín C. Nachádza sa v osviežujúcich pomarančoch, grepoch, jahodách, čiernych ríbezliach a jablkách. V zelenine je vo veľkej miere zastúpený v paradajkách, brokolici, kapuste a zemiakoch.

Pokiaľ vaše dieťa miluje oriešky, ich dostatočným prísunom si zabezpečí primerané množstvo selénu. Okrem orechov sa nachádza selén aj v rybách,   obilninách a zelenine.

Vitamín B6 je obsiahnutý v kapuste, špenáte, cesnaku, strukovinách a jeho zdrojom je tiež bravčové mäso a droždie. Vitamíny, minerály a stopové prvky je ideálne prijímať z potravy. Vitamínových preparáty z lekárne sú vhodné pri akútnom nedostatku spomínaných vitamínov.

Pre správne fungovanie organizmu je nevyhnutný pobyt na čerstvom vzduchu a dostatok pohybu. Netreba zabúdať na dostatočný pitný režim. Prijímanie tekutín má pre náš organizmus veľký význam. Základ by mala tvoriť čistá neperlivá voda a nesladené bylinkové čaje.

Práve voda zbavuje organizmus toxických látok.

Pleť a obzvlášť pokožku postihnutú akné zhoršuje fajčenie, alkoholické nápoje a kofeín (na toto mnoho mladých zabúda). Na akné vplýva stres a celkový psychický stav. Uvedené faktory majú vplyv na zdravie pokožky a sú základnými predpokladmi úspešného boja s akné.

Dodržiavanie uvedených zásad je dôležité, ale nie dostačujúce. Akné je zložitejší problém, ktorý si vyžaduje komplexný prístup. Predtým ako sa začneme venovať konkrétnym krokom boja proti akné, pozrime sa na to, čo vlastne akné je a čo je príčinou jeho vzniku.

akné, starostlivosť o pleť, nečistá pleť, komedómy, hormóny

Ako vzniká akné?

Akné je problémom, ktorý vzniká v čase dospievania, keď v tele mladého človeka dochádza k výrazným zmenám. Vznik akné je podmienený niekoľkými faktormi.

Prvým z nich je fakt, že v tele človeka dochádza k nadmernej produkcii hormónov, ktoré spôsobujú nadbytočnú tvorbu kožného mazu. Pleť postihnutú akné môžu rovnako vyvolať baktérie odborne nazývané Propionibacterium acne.

V dôsledku tvorby hormónov a následnému vzniku nadbytočného mazu alebo vplyvom baktérií dochádza k upchávaniu pórov pokožky. Jednoducho možno akné charakterizovať ako kožný problém, ktorý je spôsobený zápalmi v kanálikoch mazových žliaz. Vnútorný zápal sa postupne dostáva na povrch a sužuje pokožku dospievajúcich nepeknými vyrážkami.

Kozmetika z prírody
Prečítajte si tiež:

Kozmetika z prírody

Bez dôkladnej a pravidelnej starostlivosti to nepôjde

Boj s akné možno riešiť prostredníctvom dermatológa, ktorý stanoví liečbu priamo na mieru. Lekára spravidla navštevujú mladí ľudia, ktorí sú postihnutí ťažšími formami akné.

Pri ľahších stavoch akné postačuje pravidelná a dôkladná starostlivosť. Nevyhnutnosťou sú správne kozmetické prípravky. Často sa zabúda na to, že aj kozmetika dokáže výrazne zlepšiť alebo naopak komplikovať liečbu kožných problémov, akým je akné. Pri akné treba zvoliť kozmetické prípravky špeciálne určené na aknóznu a citlivú pleť. Existuje množstvo prípravkov a niekedy trvá dlhšiu dobu, kým dospievajúci nájde kozmetiku, ktorá mu najviac vyhovuje.

Ako má vyzerať starostlivosť o pleť s akné?

Základom starostlivosti o pleť je dôkladné hĺbkové čistenie. Čistiace kozmetické prípravky zbavujú pleť nečistôt. Odstraňujú z pokožky prebytočný kožný maz, eliminujú jeho ďalší vznik a pôsobia antibakteriálne.

Dospievajúci by mali používať čistiace gély, pleťové vody a samozrejmosťou sú čistiace peelingy. Práve peeling skvelým spôsobom zbaví pleť nečistôt a odumretých buniek. Rovnako dobre odstráni prebytočný kožný maz a uvoľní upchaté póry.

Čisteniu pleti sa treba venovať ráno aj večer.

Po komplexnom vyčistení pleti je dôležité naniesť na tvár vhodný krém. Pri akné sa odporúčajú hydratačné krémy, ktoré obsahujú zvláčňujúce a antibakteriálne zložky.

Pozor! Vyberajte krémy, ktoré neupchávajú póry odborne nazývané nekomedogénne pleťové krémy. Skvelým maskovacím prostriedkom sú upokojujúce krycie korektory. Ich služby ocenia rovnako dievčatá aj chlapci.

Je povolené líčenie?

Najmä mladé ženy si často kladú otázku, či je vôbec vhodné líčenie pri pleti, ktorá trpí akné. Odpoveď znie – áno. Dôležité je však vyvarovať sa krycích krémov a make-upov, ktoré majú komedogénne účinky (upchávajú póry a mastia pleť). Ideálne je voliť kozmetiku špeciálne určenú pre problematickú pleť.

Starostlivosť o pleť možno dopĺňať hojivými obkladmi z kamiliek (či repíka lekárskeho).

Zázračnú moc má na akné Tea Tree oil  známy ako čajovníkový olej, ktorý je k dispozícii v každej lekárni. Olejček má úžasné schopnosti dezinfikovať pleť, kde sa nachádzajú vyrážky a zároveň pokožku upokojí. 

Akné je kožným problémom, ktorý sa dá riešiť. Nevyhnutná je správna, pravidelná a dlhodobá starostlivosť, vhodné  kozmetické prípravky, dostatok vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Nemenej dôležitý je pozitívny prístup k životu, dostatok pohybu a pobyt na čerstvom vzduchu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: