Migréna, to nie je len bolesť hlavy

Zuzana Symonová, ODBORNÁ SPOLUPRÁCA: MUDr. Martin Gregora | 15. február 2018
Migréna, to nie je len bolesť hlavy

Migréna nie je záležitosťou len dospelých! Trápi aj malé deti...

Záchvatovými bolesťami hlavy trpia vo veľkej miere dospelí, ale nie je žiadnou výnimkou, že touto bolesťou trpia i veľmi malé deti. Bolesti môžu byť vyvolané vírusovou infekciou, horúčkou, alergiou, alebo výnimočne zmenou na mozgovom tkanive.

Záchvat migrény môže, podobne ako u dospelých, trvať aj niekoľko hodín a k úľave od bolesti  nemusí prísť ani v spánku.

Migrénu majú aj deti

U dojčiat je migréna veľmi vzácna, u batoliat  a detí v predškolskom veku sa už vyskytne  častejšie. V tomto období bývajú náchylnejší chlapci, neskôr, v období dospievania, je migréna častejšia u dievčat.

U detí do piatich rokov sú tieto bolesti ťažko diagnostikovateľné, takže je na rodičoch, akými dobrými pozorovateľmi budú. Diagnóza úplne závisí od anamnézy a celkového vyšetrenia dieťaťa.

Charakteristické sú bolesti hlavy strednej až vysokej intenzity, ktoré dieťa paralyzujú pri jeho  bežnej činnosti – je mrzuté, plačlivé, nechce jesť... U najmenších detí postihnutých migrénou prichádza úľava často až po masívnom zvracaní, výnimočne po tom, čo sa im podarí zaspať.

Odborníci uvádzajú, že mechanizmus vzniku migrény nie je doteraz celkom známy. Predpokladajú, že ide o dôsledok atypických procesov v mozgu. Tieto procesy sú charakteristické dočasnými zmenami priemeru ciev a narušením krvného obehu. Migréna môže mať dokonca aj genetický dôvod a môže sa objaviť už vo veľmi útlom veku.

migréna

Názov „migréna“ je odvodený od slova hemikrania, čo označuje jednostrannú bolesť hlavy

Migréna však nie je „len“ bolesť hlavy. Pri záchvate migrény sa postihnutý cíti veľmi zle, niekto potrebuje úplný pokoj v tichom, zatienenom prostredí, pokým záchvat neprestane. Migrenózne stavy nožu byť pre dieťa veľmi ťažké. I napriek tomu, že sú príznaky migrény znepokojujúce, život dieťaťa neohrozujú a medzi záchvatmi sa telo dieťaťa dostáva do normálu.

  • Migréna je občasná bolesť trvajúca 4 až 72 hodín, spojená s nevoľnosťou a zvracaním. Frekvencia záchvatov kolíše medzi jednotlivcami i u tej istej osoby.
  • Usudzuje sa, že základ migrenóznych záchvatov predstavujú zmeny v zásobení mozgu krvou, ale spúšťacie faktory, ako únava, stres, hluk, nedostatok spánku, hormonálne zmeny a pod., sú vyvolávateľmi nepríjemných bolestí.

Migréna, ktorá sa obvykle prejavuje počas dospievania alebo v ranej dospelosti postihuje približne 10 percent populácie.

Migrénu môže ovplyvniť veľa spúšťacích faktorov:

  • Psychika (stres, úzkosť, odchod jedného z rodičov a pod.): Deti, ktoré vyrastajú v neúplnej rodine, kde sú problémy, môžu trpieť bolesťami hlavy oveľa častejšie. Prežité zmeny, ako je cestovanie, zmena učiteľa, šikanovanie, spory so súrodencami alebo rovesníkmi sa tiež dokážu podpísať pod migrénu.

  • Vplyv potravín (znížená hladina cukru, alergie, zlé stravovacie zvyky a pod.): Ak máte podozrenie, že bolesti hlavy mohla spôsobiť nejaká potravina, potom bude stačiť, keď si dáte pozor, ktorá potravina to je a z jedálnička ju vylúčite. Najčastejšie sú to tavené syry, mak, orechy, údeniny, jahody, kakao, citrusové plody, potraviny s obsahom glutamanu, sírené sušené ovocie, červené víno, paradajky a čokoláda. Tiež to môžu byť príliš mastné alebo vyprážané jedlá. Najnovšie výskumy preukázali, že na bolesť hlavy má vplyv aj nízka hladina cukru. Doprajte preto deťom tri plnohodnotné jedlá denne (raňajky, obed, večera), ale aj desiatu a olovrant.

  • Ďalej namáhavé fyzické cvičenia, jasné a ostré svetlá, poúrazové stavy hlavy, nadmerný hluk, nedostatok spánku alebo jeho nízka kvalita, nedostatočne výdatné a nepravidelné stravovanie, nedostatok tekutín, chlad a rozrušenie...


U detí je migréna definovaná ako zdravotná porucha objavujúca sa u inak zdravého dieťaťa, pri ktorej dochádza k opakovaným záchvatovým bolestiam hlavy, medzi ktorými sú intervaly pokoja, a pre ktorú nie je možné nájsť inú príčinu. Odborníci tiež predpokladajú aj určitý vplyv dedičnosti, ak migrénou trpí jeden z rodičov, alebo blízky príbuzný, tiež možno očakávať, že dieťa pravdepodobne minimálne jeden záchvat migrény v živote prekoná.


Bežnejšia je migréna u dievčat ako u chlapcov, ale u detí pred pubertou je jej výskyt približne 2,5 % rovnaký u oboch pohlaví. Vo veku 11 rokov začína vzrastať prevaha dievčat, ktorá je najviac vo vekovej kategórii od 13 do 15 rokov – pripisuje sa to hormonálnym zmenám v dospievaní.

Klinické rysy migrény

Ako bolo povedané, migréna u detí a dospelých sa nijako výrazne nelíši. Záchvaty sú ale kratšie a trvajú jednu až štyri hodiny. Pri migréne deťom prekáža prudké svetlo a veľmi silný zvuk, môžu mať aj gastrointestinálne príznaky, t. j. nevoľnosť až zvracanie, a kŕčovité bolesti bruška. Výnimkou nie je ani mihanie pred očami, dvojité videnie, momentálna strata zraku a celkové podráždenie.

Návrat k normálnemu stavu trvá často ešte ďalších 24 hodín, pretože príznaky únavy a vyčerpania pretrvávajú aj po tom, čo bolesť ustúpila.

Deti, u ktorých sa migréna prejavuje, majú väčší sklon k opakovaným bolestiam brucha a sú oveľa citlivejšie na nevoľnosť pri cestovaní. Môžu tiež zle spávať, môžu byť citlivejšie, menej fyzicky zdatné a viac podliehajú frustráciám.

Veľmi zaujímavé je, že bolesť hlavy nehrá pri migréne detí takú významnú úlohu ako u dospelých. Niektoré deti môžu mať záchvaty nevysvetliteľných bolestí brucha, bledosti, apatie, nevoľnosti a zvracania. Klasickou migrénou s aurou (aura = kľukaté alebo blikajúce svetlo) trpia len niektoré deti, a ich výskyt je oveľa menší ako u dospelých.

Existujú aj menej  známe druhy migrény, ako je hemiplegická migréna, oftalmoplegická migréna a migréna s točením hlavy a závratmi, sú však relatívne vzácne.

„Mnohí rodičia vidia za bolesťami hlavy závažné problémy, napr. nádor na mozgu. Avšak prípadov, keď sa táto diagnóza potvrdí, je veľmi málo. Oveľa častejšie sú bolesti hlavy spojené s poruchou krčnej chrbtice, alebo práve so spomenutou migrénou,“ upresňuje MUDr. Martin Gregora. Ak máte pochybnosti, tak po konzultácii s detským lekárom objednajte svoje dieťa na vyšetrenie u detského neurológa, kde mu urobia kompletné vyšetrenie.

Frekvencie migrény sa u jednotlivých pacientov výrazne líšia. Záchvaty sa môžu prejaviť jeden alebo dvakrát za mesiac, ale u niektorých osôb to môže byť aj raz alebo dvakrát do týždňa. Potom môže nastať bez akéhokoľvek dôvodu prestávka, ktorá môže trvať aj niekoľko mesiacov alebo aj niekoľko rokov bez záchvatu migrény.

Liečba migrény

Najlepšou liečbou je účinná prevencia, alebo snaha obmedziť spúšťacie faktory záchvatov. Dôležitá je tiež pravidelnosť v stravovaní. K liečbe za pomoci liekov radia lekári pristupovať opatrne. V praxi odporúčajú najmenej toxické lieky, napr. s účinnou látkou paracetamol. Odporúča sa uložiť dieťa do tmavej miestnosti izolovanej od hluku a priložiť studený obklad na čelo.

migréna

Viac sa o liečbe migrény u malých detí dozviete od pediatra a detského endokrinológa MUDr. Martina Gregora:

„V liečbe migrény rozlišujeme nemedikamentózne a medikamentózne postupy. Nemedikamentózne postupy boli už čiastočne spomenuté, ide o elimináciu provokačných faktorov migrény, ako sú diétne vplyvy, spánok, stres, zmeny počasia.

Pomôcť môže psychoterapia, relaxačné cvičenie, fyzioterapia... Pri záchvate migrény urobí dobre studený obklad, pokoj a spánok.

Medikamentózna liečba pri akútnom migrenóznom záchvate sa obyčajne skladá z analgetík (s účinnou látkou paracetamol, ibuprofén) alebo sa podávajú lieky s vazokonstrikčným (cievy sťahujúcim) účinkom. Na prevenciu záchvatov migrény sa okrem iného používajú aj antiepileptiká (lieky na prevenciu epilepsie) – kyselina valproová, topiramát. Preventívna liečba sa zahajuje, ak má pacient tri a viac záchvatov ťažkej migrény za mesiac, záchvat trvá dlho a akútna terapia zle zaberá.

Na liečbu migrény, resp. zmiernenie niektorých jej prejavov, môžete použiť bylinky – mätu priepornú alebo zázvor (na nevoľnosť). Pri vzniku migrény skúste aj aromaterapiu – masáž spánkov s levanduľovým olejom.

Od skúseného homeopata môžete vyskúšať účinky prírodných liečiv (homeopatiká). V prípade veľmi citlivých a stresovaných detí, u ktorých záchvaty spôsobia v rodine, v škole a pod. veľké problémy, sa odporúča navštíviť psychoterapeuta. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: