Bolesť hlavy: epidémia 21. storočia

Miroslava Miková | 11. júl 2017
Bolesť hlavy: epidémia 21. storočia

Bolesti hlavy sa z hľadiska medicíny venuje dostatočná pozornosť a obsadzuje popredné priečky v rebríčku civilizačných chorôb.

Vyhrajte nad migrénou!

Prichádza potichu a nenápadne. O to je však zákernejšia. Úplne si nás podmaní a zlovestne zviera vo svojich pazúroch. Zmietame sa v jej ostrohách a snažíme sa vyslobodiť. To však nie je ľahké. Dokáže nás úplne paralyzovať a odstaviť od vykonávania bežných povinností. Aj taká vie byť bolesť hlavy.

Bolesť hlavy: varovný signál nášho tela

V minulosti sa bolesti hlavy považovali za výhovorky alebo akýsi výmysel. Dnes sa jej z hľadiska medicíny venuje dostatočná pozornosť a obsadzuje popredné priečky v rebríčku civilizačných chorôb. Odborníci varujú, že bolesť hlavy sa nevypláca podceňovať, pretože predstavuje akýsi varovný signál. Signál, že v našom životnom štýle alebo priamo v našom tele nie je všetko v poriadku. Bolesť hlavy patrí do rúk odborníka, ktorý najlepšie posúdi príznaky, stanoví diagnózu a následnú liečbu.

Viete o tom, že bolesť hlavy sa nevyhýbala ani slávnym osobnostiam? Naučil sa ju akceptovať Július Caesar či Johanka z Arku. Jej vplyvu sa neubránil ani mocný Napoleon, maliar Vincent van Gogh či hudobní virtuózi Chopin a Čajkovskij.

Typy bolesti hlavy: primárna a sekundárna

Predovšetkým si treba uvedomiť, že existuje niekoľko bolestí hlavy a tie treba dôrazne odlišovať. Základné členenie rozdeľuje bolesti hlavy na primárne sekundárne.

Migréna trápi aj deti - ako ju zvládnuť?

Primárnu bolesť hlavy charakterizujeme ako samostatnú chorobu. To znamená, že nesúvisí so žiadnym iným ochorením v našom tele. Naopak, sekundárna bolesť je zjavným prejavom ochorenia inej časti nášho organizmu. Spája sa s infekciami zápalmi. Obrazne povedané, predstavuje zdvihnutý varovný prst, ktorý naznačuje, že podstata problému tkvie hlbšie. Do kategórie primárnej bolesti hlavy patrí migréna, tenzné bolesti hlavy a atak cluster headache.

Migréna: dôverná priateľka 20 % žien

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce bolesti patrí migréna. Podľa štatistík postihuje 6 percent mužov 20 percent žien.

Slovo migréna je odvodené z gréckeho slova „hemicrania“, čo v preklade znamená „iba polovica hlavy“.

Prejavuje sa opakujúcou sa chronickou bolesťou hlavy, ktorá má strednú silnú intenzitu. Je pre ňu typický časový interval 4 až 72 hodín. Predzvesťou migrény je tzv. prodrom. Prodrom zahŕňa zmeny nálad, nervozitu, stratu chuti do jedla, podráždenosť a stratu energie.

Migréna a liečba (ne)existuje?

Migréna s aurou

Druhá fáza migrény nazývaná aura postihuje asi 20 percent pacientov. Migrénici udávajú rozmazané či skreslené videnie, problémy s rečou a koncentráciou, záblesky pred očami a mravčenie v končatinách.

Špecifické príznaky migrény

80 percent pacientov však prejavy aury nemá a po fáze symptómov predchádzajúcich bolesti (fáza prodrom) nasleduje silná až neznesiteľná jednostranná bolesť hlavy, ktorá má pulzujúci charakter. Bolesť je sprevádzaná nútením na zvracanie alebo samotným zvracaním, zvýšenou citlivosťou na pachy, zvuky a svetlo. Záverečná fáza postdrom je opisovaná príznakmi v podobe ospalosti, bolesti svalov a obmedzenou chuťou do jedla.

Keď vám ide vybuchnúť hlava...

Spúšťače migrény

K spúšťačom migrény patrí počasie a menštruačný cyklus či antikoncepcia. Môže byť tiež dôsledkom pretrvávajúcej únavy, zničujúcej úzkosti a všadeprítomného stresu. Vyvoláva ju alkohol, kofeín, neprimeraný (nedostatočný alebo nadbytočný) spánok a niektoré jedlá (čokoláda, syr a mliečne produkty). Pozor na nadmerné užívanie analgetík! Odborníci upozorňujú, že práve lieky proti bolesti môžu byť významným spúšťačom migrény. Migrénu možno liečiť úpravou životného štýlu a primeraným relaxom. Lekári najčastejšie predpisujú migrenickým pacientom analgetiká a triptany.

Strava dojčiacej matky - 6 zásad pre dojčiace mamičky

Tenzná bolesť hlavy

Druhým najčastejšie sa vyskytujúcim typom primárnej bolesti hlavy je tenzná bolesť. Tenzná bolesť sa vyznačuje, na rozdiel od migrény, tupou bolesťou a pocitmi tlaku v páse okolo hlavy, pridružená je oblasť krku a svaly v oblasti šije. Býva dôsledkom neustáleho stresu, pretrvávajúcej únavy, vyčerpávajúceho strachu a obáv či poklesu energie. V skratke to znamená, že za tenzné bolesti hlavy môže  nadmerné psychické napätie. Zničujúce bolesti trvajú 30 minút až niekoľko dní.

Neviem, kde mi hlava stojí! alebo Perfekcionizmus stres prináša

Atak cluster headache

Tretím typom primárnej bolesti je atak cluster headache. Cluster headache je stále tak trochu zahalený rúškom tajomstva. Isté však je, že sa objavuje ako trhavá bolesť, najčastejšie za jedným okom. Spôsobuje slzenie a sčervenanie očí a trvá do doby 3 hodín. Výskumy potvrdzujú, že nie je naviazaná na dedičnosť ani potraviny. Spomínaná je však  v súvislosti s užívaním alkoholu, histamínu a nitroglycerínu.

Jedlo ako spúšťač migrény?

Bolesť hlavy patrí do rúk odborníkov

Nezabúdajme, že každá bolesť hlavy si vyžaduje lekárske vyšetrenie. Bolestiam hlavy môžeme však predchádzať úpravou životosprávy, primeraným spánkom a športovou aktivitou. Nehovoriac o pozitívnom myslení a aktívnom prístupe k životu. Odporúča sa obmedziť kofeín, alkohol a nikotín. Účinným a efektívnym bojovníkom proti bolestiam hlavy je vitamín B2, horčík, draslík, vápnik a zinok. Naše staré mamy by nám poradili lahodný odvar z mäty, rumančeka a medovky ochutený sladkým domácim medom.

Fakty o migréne: vedeli ste, že...?

Zdroj:
www.bolestihlavy.cz
www.bolest-hlavy.info

www.biospotrebitel.sk

Náš TIP pre vás: vyskúšajte jemnú jogu proti bolesti hlavy:

 Prečítajte si tiež:

Problémy (nielen) tehuliek: Migréna či „iba“ bolesť hlavy?
Pitný režim patrí k zdravému životnému štýlu: 6 tipov, ako udržať aktívne deti hydratované
Viete ako relaxovať tak, aby si vaše telo naozaj oddýchlo?
Aj mamy potrebujú oddych

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: