Viete ako relaxovať tak, aby si vaše telo naozaj oddýchlo?
Uvoľniť sa pri sledovaní televízie, čítaní alebo počúvaní hudby môže byť veľmi osviežujúce, ale iba pri naozaj hlbokej relaxácii môžeme prežiť úplný fyzický, duševný a emocionálny pokoj.
Naozaj uvoľniť sa dá pomocou hlbokej relaxácie
Prínos hlbokej relaxácie je obrovský, dokonca ja vtedy, ak relaxujeme krátko, ale denne. Napätie a stres vyvolávajú vo svaloch chemické reakcie, ktoré vedú k bolestiam. Ak sme unavení a vyčerpaní, nič sa nám nedarí a pohltia nás duševné a emocionálne problémy.
Dokonalá relaxácia uvoľní napätie vo svaloch. Ak ju zaradíte do svojho programu, odstránite tak svalové napätie, ktoré vzniká nadmerným zaťažovaním svalov a môže viesť k nevyváženému postoju.
Fyzická a emocionálna stránka človeka sú neoddeliteľnou súčasťou, preto môže dokonalá fyzická relaxácia vyvolať emocionálne poruchy. Ak uvoľníme napätie v oblasti plexus solaris (pletenec autonómnych nervov pred hornou časťou brušnej aorty), vynoria sa potláčané emócie a keď si uvedomíme to, čo bolo zatlačené do podvedomia, naučíte sa s tým vyrovnať a nájsť vnútorný pokoj.
Prečítajte si: Pre všetky mamy: Rady, ako zvládať každodenný stres
Hlboké dýchanie je pri relaxácii dôležité
Myseľ sa lepšie uvoľní a sústredí, keď sa zameriame na pravidelný rytmus dýchania. Ranné dychové cvičenia poskytnú dostatok energie telu a mysli pre celodennú záťaž, chránia proti stresu a stimulujú duševnú činnosť.
Ak spojíte ranné dychové cvičenie s večernou relaxáciou obnovíte tým pocit poriadku a pokoja a zbavíte sa fyzickej i psychickej záťaže, ktorá sa vo vás celý deň zhromažďuje.
Prínos hlbokej relaxácie
Relaxácia a vychutnanie si okamihu úplného pokoja doplní dôležité zásoby energie a zlepší kvalitu života. Podporí krvný obeh a vyrovná krvný tlak. Hlboká relaxácia posilní fyzickú a duševnú pochodu, ktoré napomáhajú obnoviť a udržať zdravie.
Napomáha posilniť fyzickú aj duševnú odolnosť. Hlboká relaxácia stimuluje dominantnú hemisféru mozgu, ktorá nám pomáha v duševnej činnosti, zvyšuje naše tvorivé schopnosti a predpoklady pre úplný život a kvalitné medziľudské vzťahy.
Ako sa dostať do stavu hlbokej relaxácie
Niekedy je ťažké zbaviť sa napätia, ale čím viac času relaxácii venujete, tým je to jednoduchšie. Najprv odložte okuliare alebo kontaktné šošovky (ak treba), oblečte si pohodlné oblečenie, obzvlášť, ak ste cvičili. Zvoľte príjemné miesto. Na relaxáciu si nechajte 15 minut a raz za týždeň 30 minút, hlavne ak ste chorá, či v strese. Nie je vhodné relaxovať na slnku – tým strácate energiu.
Prečítajte si: Ashtanga joga a tehotenstvo
Praktizujte dychové cvičenia
Počas prechádzky na čerstvom vzduchu všetci radi dýchame zhlboka, ale sústredené hlboké dýchanie je ešte o niečo viac. Ak sa zameriame na to, ako dýchame, z každého nádychu vstrebávame novú energiu.
Dychové cvičenia je vhodné robiť vo vzdušnej miestnosti na lačný žalúdok, najlepšie ráno alebo večer. Ak ste nervózna, podráždená alebo vyčerpaná, je dobre najprv relaxovať. Každý človek môže na malú chvíľu zadržať dych. Ľudia s vysokým krvným tlakom, ochorením srdca alebo s inými závažnými ochoreniami by mali cvičiť pod vedením skúseného učiteľa.
Prínosy hlbokého dýchania
- Zlepšuje výživu tkanív, orgánov a nervov
- Dostatočný prísun kyslíka udržiava kosti, zuby a vlasy v dobrom stave
- Zlepšuje metabolizmus tým, že napomáha odstráneniu nadmerného množstva kyseliny močovej z krvi
- Zkľudňuje nervy a obnovuje životnú energiu, upravuje chuť do jedla
Základné každodenné pretiahnutie je vhodné prevádzať pred dychovým cvičením. Uvoľníte tým chrbticu a zlepšíte pružnosť medzirebrových svalov a bránice. Tým vhodne upravíte rytmus dýchania. Relaxáciu je dobré kombinovať so strečingovým cvičením.
Ak sa na takúto relaxáciu necítite, nemáte čas alebo sa vám proste nechce, napustite si plnú vaňu teplej vody, pridajte levanduľovú soľ, tá ukľudňuje nervovú sústavu, penu, pustite si príjemnú hudbu, zapáľte sviečky, nalejte si pohár dobrého vínka a relaxujte. Poďakujú sa vám všetky vaše zmysli.