Pitný režim patrí k zdravému životnému štýlu: 6 tipov, ako udržať aktívne deti hydratované

Redakcia | 9. Apr 2017
Pitný režim patrí k zdravému životnému štýlu: 6 tipov, ako udržať aktívne deti hydratované

Zdravý životný štýl dieťaťa predstavuje nielen dostatok pohybu a vyváženej stravy, ale aj pravidelný pitný režim. U detí sa vo veľkej miere nelíši od dospelých.

Dôležitosť pitného režimu u detí

Deti a dojčatá sú však na dehydratáciu náchylnejšie kvôli svojej nižšej telesnej hmotnosti a vyššej spotrebe energie. Celkovo sa tiež deti potia menej ako dospelí, z čoho vyplýva, že sa ich telo dokáže rýchlejšie prehriať.

Rovnako ako u dospelých platí, že až 80 % tekutín deti a mládež získavajú z pitnej vody a z nápojov, zvyšných 20 % z jedla. Hydratáciu detí vo veľkej miere riadi pocit smädu, aj keď to nemusí byť pravidlom.

Medzi nápoje, ktoré pokrývajú potreby detského pitného režimu, patrí napríklad džús, mlieko alebo čaj. Ďalšie tekutiny vrátane pitnej vody je možné získať z ovocia, zeleniny, jedla a iných nápojov.
Prečítajte si: Voda - základ života

Nutnosť zvýšeného príjmu tekutín u detí počas zvýšenej fyzickej aktivite

Fyzická aktivita môže vo veľkej miere zvýšiť množstvo tekutín, ktoré sú potrebné pre zdravý pitný režim dieťaťa. Pretože sa detské telo nedokáže v nižšom veku ešte efektívne ochladzovať, rodičia a učitelia by mali dieťa nabádať a strážiť jeho zdravý pitný režim.

Každá vonkajšia hra či aktivita by mala zahŕňať pravidelné prestávky na pitie. V opačnom prípade hrozí riziko prehriatia detského organizmu, najmä pri vysokých vonkajších teplotách.

Pretože dehydratácia môže mať nebezpečné účinky na detské telo, dôležité je všímať si jej príznaky a v prípade potreby rýchlo zareagovať. Podľa amerického inštitútu medicíny by zdravé 4 až 8-ročné deti mali denne prijať 1,7 l tekutín, z toho 1,2 l nápojov vrátane čistej vody.

Starší chlapci vo veku 9 – 13 rokov by mali denne prijať 2,4 l tekutín, z toho 1,8 l nápojov vrátane čistej vody. Dievčatá v tomto veku by mali prijať 2,3 l tekutín a z tohto príjmu rovnaký objem nápojov ako chlapci.

Adolescenti – chlapci vo veku 14 – 18 rokov potrebujú denne prijať cca 3,3 l tekutín, z toho objemu 2,6 l tekutín a dievčatá v rovnakom vekovom období 2,1 l tekutín, z toho by voda a ostatné tekutiny mali tvoriť objem približne 1,6 l.  

Prečítajte si: Pohyb umocňuje život

6 tipov ako udržať aktívne deti hydratované

  • K školskej desiatej im nezabudnite pribaliť fľašu s nápojom.
  • Pri detských hrách ich upozornite na pravidelné prestávky. Zavolajte ich a vysvetlite im, aby si oddýchli a napili sa.
  • Na detské hry vonku ich vybavte fľašou s tekutinami, ktoré zostanú vždy poruke.
  • Ponúkajte deťom nápoje, ktoré majú rady.
  • Servírujte chladné, ale nie studené nápoje, aby deti vypili tekutín viac.
  • Nezabúdajte, že aj jedlo podporuje zdravý pitný režim detí. Naservírujte im ovocie, zeleninu alebo polievky. Vysoký obsah vody majú aj samotné vodové nanuky

  

Prečítajte si: Keď dieťa málo pije: 4 rady pre rodičov

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: