Voda - základ života

redakcia Mama a ja | 4. Jan 2017
Voda - základ života

Zaujímate sa o informácie ohľadne zdravého stravovania i pitného režimu vašich detí? Dokedy sa odporúča používať dojčenskú vodu, a v akom veku môžete dať deťom aj vodu z vodovodu?

Vaša otázka:

Ako a odkedy podávať deťom dojčenskú vodu. Je dôležité ju prevariť, alebo ju môžete používať priamo z balenia? Do akého veku by ste mali deťom pripravovať stravu výhradne len s dojčenskou vodou, a kedy môžete začať používať aj "tú obyčajnú"?

Aj dojčenému dieťatku môžete podávať vodu

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Kataríny Vicianová z I. detskej kliniky DFNsP a LFUK:

Voda musí byť k dispozícii vždy. Bez nej náš život neexistuje. Dojčené dieťatko potrebuje vodičku na podávanie liekov. Pretože s mliekom sa podáva iba D3 vitamín, je rozpustný v tukoch. 

Mamičky učíme, že dojčené dieťatku zvyčajne nepotrebuje podávať vodu, lebo materské mlieko má od hladu i smädu. No najmä v teplejších ročných obdobiach, pri ústrednom kúrení či chorobe niekedy treba skúsiť i dojčenému dieťatku ponúknuť vodu striekačkou alebo lyžičkou.

Nedojčené deti potrebujú vodu na prípravu umelej výživy a tiež aj čistú od smädu. V prvom roku odporúčame na uhasenie smädu prevarenú dojčenskú vodu, ktorú uprednostníme pred rôznymi príliš sladkými nápojmi.

Hoci vieme, že voda z vodovodu môže mať vhodné zloženie, ale bohužiaľ ho presne nepoznáme (je závislá od vodného zdroja, oblasti a taktiež stavu vodovodných rozvodov), používame dojčenskú vodu i na varenie.

Prečítajte si: Vzorový jedálniček dojčaťa

Pre dojčatá používajte dojčenskú vodu

Na etiketách dojčenskej vody je uvedená presná analýza spĺňajúca normy na vodu vhodnú pre prípravu stravy pre dojčatá, je vhodná pre bábätko od prvého dňa života. Môžete si vybrať z viacerých druhov.

Pri príprave umelého mlieka je ideálne vodu prevariť a ochladiť na požadovanú teplotu. Dojčenské vody sa odporúčajú prevárať pred prípravou umelého mlieka, nielen z hygienických dôvodov, niektoré majú minimálny obsah oxidu uhličitého, ktorý je nutné odstrániť prevarením.

Vodu nie je nutné prevárať dlho, dôležité je priviesť ju do varu. Varom sa však neodstráni všetok vápnik, takže v prevarenej vode sú aj naďalej minerály dôležité pre rast dieťaťa. Treba mať na tento účel vyhradený špeciálny hrniec, v ktorom sa nevarí nič iné (dôležité je to najmä v prvých mesiacoch života dieťatka.)

    

Po prvom roku života nie je nevyhnutné používať dojčenskú vodu

Po 1. roku života začína dieťa jesť spolu s ostatnými (s prechodom na stravu dospelých začíname po 10. mesiaci života), preto v tomto veku už zvyčajne varíme zo známeho a vyšetreného zdroja pitnej vody. No na dovolenku či výlety si treba vždy pribaliť originálne balenú vodu a nespoliehať sa na pramene, studničky či iné neznáme zdroje hoci „pitnej“ vody.

Prečítajte si: Prvé ovocné príkrmy

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: