Poloha pri pôrode: Aké sú plusy a mínusy jednotlivých polôh

Redakcia | 4. január 2024
Poloha pri pôrode: Aké sú plusy a mínusy jednotlivých polôh

V závislosti od zvyklostí pôrodnice a skúseností personálu je možné pri pôrode využiť tieto polohy: polosed, ľah na boku, ľah na chrbte, rovný sed, kľak na kolenách, predklon s oporou, či špeciálnu pôrodnícku stoličku.

Poloha pri pôrode v polosede

Plus: V tejto polohe mamička môže zotrvať počas celého  pôrodu, vďaka využitiu gravitácie poloha prirodzene zväčšuje rozmery panvového vchodu, aj zlepšuje okysličenie bábätka.

Mínus: Nie je vhodná v prípade, ak bábo vykazuje známky stresu (napr. pri zníženej frekvencii srdca), ani v prípadoch, ak má žena vysoký krvný tlak alebo pociťuje zvýšenú bolestivosť v krížoch a kostrči, ktoré sú pri tejto polohe viac zaťažené a stlačené.

Bočné polohy pri pôrode

Plus: Sú vhodné pri obidvoch dobách pôrodných, pretože pomáhajú vyčerpanej žene šetriť energiu a napomáhajú správnemu vstupu hlavičky do panvy. Kolmé polohy vďaka gravitácii umožňujú využiť tlak hlavičky (alebo zadočka) bábätka na spodnú časť maternice, ktorá sa tak účinnejšie otvára. Tieto polohy nemajú žiadne obmedzenia.

Poloha v ľahu na chrbte

Plus: Táto poloha je najvhodnejšia pre kontrolu priebehu pôrodu pôrodníkmi, aj pre monitorovanie novorodenca. 

Mínus: Pri polohe na chrbte môže prísť k stlačeniu veľkých ciev tehotnou maternicou, čo vedie k zhoršeniu zásobovania plodu kyslíkom. Telo nepracuje v súlade s gravitáciou a mamička môže kontrakcie vnímať ako častejšie a bolestivejšie.

Rovný sed pri pôrode

Plus: Ide o odpočinkovú polohu.

Mínus: Táto poloha nie je vhodná v prípade, ak bábätko vykazuje známky stresu.

Drep pri pôrode

Plus: Využíva sa predovšetkým počas druhej doby pôrodnej, pomáha rozširovať panvový východ, uvoľniť panvové dno, vyžaduje minimálnu námahu a silu. Umožňuje lepšie zapojenie brušného lisu a bábätko je efektívnejšie tlačené dole do pôrodných ciest.

Mínus: Pri dlhšom zotrvaní v tejto polohe môže dôjsť k stlačeniu ciev a nervov pod kolenami. Po určitom čase je táto poloha namáhavá, preto by ju žena mala po 1 až 2 kontrakciách zmeniť, napríklad za stoj alebo kľak. Mamička sa pri tejto polohe chrbtom opiera o partnera, čo môže byť aj pre neho namáhavé. Ak nemá dostatočnú stabilitu (napr. kvôli únave, epidurálnej analgézii, či problémom s kĺbmi), táto poloha pre ňu nie je vhodná, prípadne by ju mala využiť len na krátky čas. 

Poloha pri pôrode: Aké sú plusy a mínusy jednotlivých polôh

Pôrodná stolička

Plus: Využíva sa počas druhej doby pôrodnej. Vzhľadom na zvislú polohu rodičky je možné stopercentne využiť kontrakcie a tlačiť produktívnejšie. V tejto polohe je výrazne väčší vnútorný panvový otvor pre dieťa, takže má viac priestoru. Pri využití pôrodnej stoličky je riziko natrhnutia hrádze menšie, pretože dieťatko lepšie rotuje a mamičke sa dýcha lepšie ako v ľahu.

Mínus: Dlhé sedenie na pôrodnej stoličke sa však neodporúča, pretože môže dôjsť k opuchu vonkajších rodidiel a k zvýšeniu rizika poranenia.

Polohy v predklone s oporou

Plus: Dajú sa praktizovať postojačky, v sede na stoličke či na lopte i v pokľaku. Tieto polohy výrazne znižujú bolestivosť chrbta a vedú k lepšej rotácii bábätka pri jeho prechode panvou, zväčšujú panvový vchod za využitia gravitácie a poskytujú jednoduchší prístup k masáži chrbta. Tieto polohy neprinášajú žiadne nevýhody.

Poloha na všetkých štyroch

Plus: Poloha je vhodná počas prvej doby pôrodnej, znižuje opuch bránky, čo je otvor, ktorým sa dostáva bábätko von z maternice do pôrodného kanála a ktorý sa pri pôrode postupne zväčšuje.

Mínus: Nevýhodou tejto polohy je to, že žena môže pociťovať únavu v pažiach. Mnohí odborníci ju neodporúčajú na záver vypudzovacej fázy.

Podľa anatomických štúdií pomocou röntgenu sa zistilo,  že ideálny uhol roviny panvového vchodu oproti osi  pôrodného kanálu je pri polohe v polosede na chrbte. 

Pri vstupovaní hlavičky do roviny panvového vchodu je  možné zvoliť i polohu na boku, maternica je hmotnosťou  tela dieťaťa naklonená smerom dolu a hlavička vstupuje  do panvového vchodu šikmo, čelo plodu sa oprie o kosti  panvy, prehĺbi sa predklon hlavičky a záhlavie lepšie  vkĺzne do panvového kruhu.

Na záver druhej doby pôrodnej je ideálna poloha  v polosede, rodička tak najlepšie využije brušný lis  a ideálny je i sklon osi pôrodného kanálu.  Za veľmi nevhodnú polohu je možné označiť tlačenie  na štyroch − maternica padá hmotnosťou dieťaťa dopredu  a hlavička plodu je tak tlačená oproti krížovej kosti.

Pôrod do vody

Pôrod do vody neumožňujú všetky pôrodnice na Slovensku. Týmto spôsobom je teda možné rodiť len vo vybraných pôrodniciach, ktoré sú tomuto alternatívnemu spôsobu naklonené. Ak si tento spôsob vyberiete, mali by ste vedieť, že je umožnený len ženám, ktoré majú tehotenstvo bez akejkoľvek patológie, predpokladá sa u nich fyziologický pôrod a majú dobrý kardiotokografický záznam plodu.

Plus: Teplá voda pomáha rodičke lepšie znášať bolesti, pretože pôsobí relaxačne, uvoľňujúco a vďaka týmto účinkom urýchľuje postup pôrodu. Vplyvom teplej vody sa krček maternice otvára ľahšie a rýchlejšie, svalstvo i väzivá sú uvoľnené a pôrodné cesty sa stávajú mäkké a elastické. Pre dieťatko je pôrod do vody šetrnejší, pretože po narodení prichádza do príjemne teplého prostredia, ktoré mu je známe z pobytu v maternici.

Mínus: Takmer všetci neonatológovia sú proti takto vedenému pôrodu, pretože voda vo vani býva často znečistená stolicou či močom a novorodencovi tak hrozí zvýšené riziko infekcie. 

Pri pôrode do vody je aj výrazne obmedzený prístup lekára k rodičke, a v tomto prípade je nemožné akýmkoľvek spôsobom chrániť hrádzu, či sledovať stav plodu počas pôrodu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: