Odborník radí: Aký je názor pôrodníkov na prítomnosť ocka pri pôrode?

Redakcia | 22. november 2023
Odborník radí: Aký je názor pôrodníkov na prítomnosť ocka pri pôrode?

Je možné mať pri sebe partnera aj pri pôrode cisárskym rezom? Ako vníma personál prítomnosť partnera, alebo inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode bábätka? Odpovedá gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský.

Dobrý deň,

rada by som mala pri pôrode manžela, ale zaujíma ma, ako prítomnosť otca vníma pôrodník. Ako sa lekári a aj Vy konkrétne staviate k tejto téme. Dúfam, že budem rodiť prirodzene, ale ak by sa niečo skomplikovalo - ako je to v prípade cisárskeho rezu? Môže byť otec tiež pri pôrode cisárskym rezom a je jeho prítomnosť spoplatnená? Ďakujem.

Aký je názor pôrodníkov na prítomnosť ocka pri pôrode?

Na Vašu otázku odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

Toto je veľmi zaujímavá otázka. Zažil som na začiatku svojej kariéry, že sa zavádzala prítomnosť otca dieťaťa pri pôrode a mnoho starších kolegov vtedy na to nazeralo veľmi negativisticky.

V tých časoch prevládal paternalistický prístup k rodiacej žene, nikto s ňou nediskutoval o možnostiach a všetko pevne riadili zdravotníci. Prítomnosť sprievodnej osoby zmenila tieto pravidlá, pretože táto osoba je aj svedkom celej situácie na pôrodnej sále.

Ja osobne som veľkým zástancom prítomnosti sprevádzajúcej osoby počas celého pôrodu, rodička nesmie ostať osamotená, pretože sa tým zvyšuje napätie a stres, čo sú nepriatelia pôrodu. Okrem toho napríklad pri epidurálnej analgézii môže sprievodná osoba poskytovať rodičke oporu pri chôdzi, ak by mala oslabené nohy. Ak sa pôrodu nechce alebo nemôže zúčastniť otec dieťaťa, isto je vítaná aj iná osoba, sestra rodičky, kamarátka, mama alebo dula.

Je možné mať pri sebe partnera aj pri pôrode cisárskym rezom? 

Čo sa týka prítomnosti sprievodu pri cisárskom reze, naráža to na viacero komplikácií ale viem, že niektoré pracoviská to umožňujú. Na operačnej sále sa stretávajú tri tímy lekárov - pôrodníci, anesteziológovia a lekári starajúci sa o novorodenca, čím sa zmenšuje fyzický priestor pre prítomnosť sprevádzajúcej osoby. Ak to však priestorové možnosti kliniky umožňujú umiestniť sprevádzajúcu osobu tak, aby neprekážala v práci žiadnemu tímu, určite to je benefit. U nás v Ružinove sa snažíme aj o bondig pri cisárskom reze, ale partnera z priestorových dôvodov na operačnú sálu nemôžeme zatiaľ pustiť.

Ocko pri pôrode bez poplatku

Niektoré nemocnice za prítomnosť sprevádzajúcej osoby vyberajú poplatky, poistenkyne Dôvery si môžu nájsť na stránkach poisťovne spôsob, ako tieto poplatky im poisťovňa refunduje. U nás v Ružinove je prítomnosť jednej osoby bezplatná, za druhú osobu sa nejaký poplatok vyberá.

Gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský je odborným poradcom a spolupracovníkom Klubu MAMA a ja v rámci Gynekologicko-pôrodníckej poradne. Registrované členky mu môžu klásť otázky na našom webe. Máte aj vy problém, s ktorým potrebujete poradiť? Pošlite svoju otázku do poradne a naši odborníci sa vám budú snažiť pomôcť svojim názorom a odporúčaním. PORAĎTE SA TU.

Odborník radí: Aký je názor pôrodníkov na prítomnosť ocka pri pôrode?

Úloha otcov pri pôrode: Podpora a možné emocionálne výzvy

Pôrod nie je len skúsenosťou pre matku, ale aj pre otca (otcov), ktorí majú kľúčovú úlohu v poskytovaní podpory a pohodlia svojej partnerke počas pôrodu.  

  • Dôležití spolurodičia: Otcovia poskytujú emocionálnu a fyzickú podporu partnerke. Ich prítomnosť a aktívna účasť môžu mať pozitívny vplyv na celkovú pôrodnú skúsenosť ženy.
  • Emocionálna Podpora: Otcovia sú oporou pre svoju partnerku tým, že ju povzbudzujú, tíšia a sú s ňou počas celého procesu pôrodu.
  • Fyzická Prítomnosť: Fyzická blízkosť a dotyk partnera sú dôležité pre emocionálnu stabilitu matky.

Hoci mnoho otcov považuje svoju úlohu pri pôrode za pozitívnu a obohacujúcu, niektorí môžu pociťovať určité emocionálne výzvy.  Sú svedkami námahy a bolesti svojej partnerky, v prípade komplikácii pri pôrode môže byť strach z možných rizík pre partnerku alebo novorodenca silným faktorom spôsobujúcim emocionálnu traumu. Porozprávajte sa s partnerom o tom, čo očakáva, aké je jeho nastavenie a či chce byť pri celom pôrodnom procese

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: