Existujú zakázané potraviny v tehotenstve?

Karin Martinková MSc | 2. december 2022
Zakázané potraviny v tehotenstve

Strava tehotnej ženy sa vo veľkej miere nelíši od bežnej stravy, ktorú by sme odporučili žene v reproduktívnom veku. Výživa by sa teda mala riadiť troma zásadami – pestrosť, vyváženosť a rozmanitosť. Pri rozmanitosti sa však trochu pozastavíme.

Predsa len sú určité potraviny alebo ich variácie, ktorým by sa tehotné ženy mali vyhýbať a môžeme ich teda považovať za ľudovo povedané „zakázané”.

Hoci štúdie v tomto smere majú zväčša odporúčací charakter, mnohí z nás ich berú vážne. Ako sa hovorí v angličtine: „It's better to be safe, than sorry.” (Je lepšie byť v bezpečí, ako ľutovať.) 

Zakázané potraviny v tehotenstve

Aké potraviny by sa teda podľa najnovších vedeckých poznatkov nemali nachádzať v jedálničku tehotnej ženy? 

Mliečne produkty a tehotenstvo

Z kategórie mliečnych výrobkov sa neodporúča konzumovať: 

 • výrobky z nepasterizovaného mlieka, ako je napríklad mäkký zrejúci kozí syr
 • pasterizované alebo nepasterizované  plesňové zrejúce mäkké syry s bielym povlakom na vonkajšej strane (napr. Brie a Camembert – pokiaľ nie sú tepelne spracované)
 • pasterizované alebo nepasterizované mäkké modré syry, ako napríklad dánska modrá, gorgonzola a rokfort (pokiaľ nie sú tepelne spracované)
 • nepasterizované kravské, kozie, ovčie mlieko alebo smotanu

PREČO? 

Existuje šanca, hoci malá, že nepasterizované alebo mäkké zrejúce mliečne výrobky môžu obsahovať baktérie rodu listéria, ktoré môžu spôsobiť infekčné ochorenie s názvom listerióza.  Toto ochorenie môže viesť k potratu alebo môže spôsobiť, že novonarodené dieťa bude mať vážne zdravotné komplikácie. 

zakázané potraviny v tehotenstve

Mäso a tehotenstvo

Z mäsových výrobkov sa odporúča dávať si pozor najmä pri častej konzumácii údenín údených zastudena ako napríklad saláma, pepperoni, chorizo či prosciutto – pokiaľ nie sú dostatočne tepelne upravené. Pri ďalších mäsových výrobkoch by sme skôr použili aj prísnejšie znejúci výraz „nevhodné potraviny”, pretože môžu naozaj predstavovať vysoké zdravotné riziko pre dieťa a celkový priebeh tehotenstva: 

 • surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso
 • pečeň a produkty z nej
 • všetky druhy paštéty, vrátane vegetariánskej paštéty

PREČO? 

Pri konzumácii surového alebo nedostatočne tepelne spracovaného mäsa vzniká riziko nákazy toxoplazmózou, ktorá môže spôsobiť potrat, ťažké vrodené chyby s poškodením očí, mozgu alebo oneskorený telesný a duševný vývoj. Dobre tepelne upravené mäso nepredstavuje riziko a považuje sa za neškodné, pretože už pri zohriatí mäsa na teplotu 66 °C sa spoľahlivo ničia vývojové štádiá parazitov v mäse. 

Pečeň a produkty z nej obsahujú veľa vitamínu A – vo vysokých dávkach môže byť tento vitamín toxický a narušiť správny vývoj bábätka.

Vajíčka a tehotenstvo

Sú skvelým zdrojom živín potrebných pre priaznivý priebeh tehotenstva, preto svoje miesto v jedálničku tehotnej ženy určite majú. Okrem veľmi kvalitných bielkovín tiež obsahujú cholín, ktorý má spolu s kyselinou listovou pozitívny vplyv na vývoj centrálnej nervovej sústavy plodu.  Pozor by sme si však mali dávať na ich tepelné spracovanie a variť či smažiť ich   minimálne 7 minút.  Za „zakázanú” sa považuje konzumácia surových alebo čiastočne uvarených vajíčok.  

PREČO? 

Vajíčka, ktoré neprešli kvalitnou tepelnou úpravou, môžu obsahovať už spomínané baktérie salmonely, ktorá by mohla spôsobiť vážne tehotenské komplikácie. 

Ryby a tehotenstvo

Konzumácia varených rýb je všeobecne považovaná za bezpečnú, ale tehotným ženám sa odporúča nekonzumovať týždenne viac ako dve porcie mastných rýb (losos, makrela, tuniak). Okrem toho medzi „zakázané” patria aj údené ryby ako napr. údený losos a pstruh – ak si ich však dokladne tepelne upravíte, nemali by predstavovať riziko. 

PREČO? 

Tuniak spolu s inými morskými rybami, ako sú makrela, žralok, mečúň či štíhlica, môžu  obsahovať vyššiu koncentráciu ťažkých kovov, ktorá by mohla byť škodlivá pre nenarodené dieťa. Ak ide o surové ryby napr. v podobe sushi alebo mäkkýšov (napr. ustrica jedlá, srdcovka jedlá, slávka jedlá), môžu obsahovať škodlivé baktérie, vírusy alebo toxíny, ktoré môžu prinajmenšom spôsobiť nevoľnosť a otravu jedlom. 

Káva a čaj v tehotenstve

Všeobecne sa neodporúča piť viac ako 200 mg kofeínu denne – pre lepšiu predstavu o tom, koľko kofeínu obsahuje väčšina známych nápojov a potravín:  

 • 100 mg v hrnčeku instantnej kávy
 • 140 mg v hrnčeku filtrovanej kávy
 • 40 mg v plechovke koly
 • 80 mg v 250 ml plechovke energetického nápoja
 • menej ako 25 mg v 50 g tabuľke čistej tmavej čokolády
 • menej ako 10 mg v 50 g tabuľke čistej mliečnej čokolády

Pokiaľ ide o iné bylinkové čaje ako zelený, neodporúča sa denne vypiť viac ako 4 šálky. 

Moje tehotenské omyly
Prečítajte si tiež:

Moje tehotenské omyly

Alkohol a tehotenstvo

Stále nevieme na základe štúdií s určitosťou povedať, aká hladina alkoholu je v tehotenstve bezpečná. Preto je najlepšie sa mu počas tehotenstva vyhýbať úplne, a to najmä v období plánovania tehotenstva a počas prvých troch mesiacov, kvôli zvýšenému riziku potratu. Pitím alkoholu počas tehotenstva sa zvyšuje riziko vzniku fetálneho alkoholového syndrómu (FAS), ktorý so sebou prináša viaceré zdravotné problémy u plodu, ako slabý rast, neskoršie problémy s učením a správaním. 

Alergény a tehotenstvo

Veľa tehotných žien si automaticky s tými najlepšími úmyslami myslí, že práve alergény ako orechy, kravské mlieko či vajíčka patria medzi zakázané potraviny počas tehotenstva. Avšak ak tehotná žena sama netrpí alergiou na určité potraviny, ich striktné vyraďovanie z jedálnička neprináša žiadne výhody a neochráni dieťatko pred vznikom alergie. Práve naopak, je vhodné aby tehotná žena konzumovala čo najpestrejšiu stravu – dieťa sa sprostredkovane prostredníctvom placenty stretáva s podnetmi obsiahnutými v jednotlivých potravinách a riziko rozvoja alergií môže byť vďaka tomu nižšie. 

www.nhs.uk, www.bda.uk.com 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: