Kedy sa bábätko v brušku umiestňuje do polohy hlavičkou smerom dole?

Redakcia | 19. marec 2024
Kedy sa bábätko v brušku umiestňuje do polohy hlavičkou smerom dole?

Bábätko sa v maternici ku koncu tehotenstva väčšinou umiestňuje hlavou nadol, pretože je to najlepšia pozícia na nadchádzajúci pôrod. 96 zo 100 bábätiek túto polohu zaujme.

Hlavičkou dole - cefalická poloha

Väčšina bábätiek sa začína otáčať do tzv. cefalickej polohy medzi 32. a 36. týždňom tehotenstva, ale je to individuálne. Niektoré bábätká sú v tejto polohe už skôr – okolo 28. týždňa, hlavne u žien, ktoré rodia prvýkrát. Po 36. týždni už väčšinou vzhľadom k veľkosti bábätka nenastanú zmeny jeho polohy.

Aj keď u viacnásobných matiek občas tento moment nastane dokonca až vtedy, keď začnú pôrodné kontrakcie, pretože ich svaly a väzy sú viac pružné a prispôsobivé po predchádzajúcich pôrodoch.

Môže sa bábätko do pôrodu ešte otočiť?

Gynekológ alebo pôrodná asistentka zisťujú polohu bábätka počas rutinných predpôrodných vyšetrení. Ak bábätko nie je do 36. týždňa tehotenstva v polohe hlavou nadol, môže lekár odporučiť techniky, ako sú polohové cvičenia alebo externá cefalická verzia (ECV), ktorá je manuálnou metódou na otočenie bábätka do správnej polohy.

Externá cefalická verzia (ECV)

Tento lekársky postup sa znovu dostáva do popredia – jedná sa o obrat vonkajšími hmatmi, teda z vonkajšej strany bruška. Na vykonanie tejto procedúry lekár alebo pôrodná asistentka, používa svoje ruky, aby vyvinula tlak na vaše brucho, aby naviedla dieťa do polohy hlavou napred. Celková úspešnosť postupov EČV je 58 % (ext. zdroj štúdia).

Úspešné ECV umožňuje pokus o vaginálny pôrod. Vo väčšine prípadov sa zvažuje plánovaný cisársky rez. Niektorí lekári majú skúsenosti s vaginálnym pôrodom bábätka naliehajúceho koncom panvovým (chrbátikom, nožičkami) a môžu vám ponúknuť aj túto možnosť.

Pred ukončením tehotnosti sa ultrazvukovým vyšetrením určí hmotnosť plodu, prehodnotí sa priestrannosť panvy pacientky a podľa toho sa určí spôsob vedenia pôrodu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: