Citlivé obdobie prvého trimestra
Práve toto obdobie je veľmi kritické, keďže jediná chyba môže znamenať vážne poškodenie vývoja bábätka. Dve z desiatich tehotenstiev sa končia práve v tomto období potratom.
Záhadný prvý trimester
Prvé tri mesiace bývajú obdobím veľkých zmien v tele budúcej mamičky. Náhle jej organizmus totiž musí pracovať „za dvoch“ a zároveň dodať drobcovi všetko potrebné na svoj rast. Ako to už býva, aj tieto zmeny sa prejavujú ako pozitívne, tak aj negatívne. V článku sa preto pozrieme, čo všetko čaká ženu v prvom trimestri, ako to zvládnuť a pozrieme sa aj na niektoré povery z minulosti – napríklad, že otehotnenie môže uľahčiť cestu za zlatou medailou.
Duch na tehotenskom teste
Intenzívny rast bábätka v brušku
A nielen to. V okamihu počatia sa totiž stretnú dve bunky, ktoré dajú vznik jednej „všemocnej“ – nazývanej zygota. Z nej sa musí vytvoriť celý budúci človek – čiže všetky rozličné tkanivá, ruky, nohy, oči, ústa, nos, vlasy a tak ďalej. Najdlhšie preto trvá prvé delenie, kým sa všetko pripraví tak, ako má byť.
Spočiatku teda tento zhluk buniek veľmi bábätko nepripomína, všetko je to ale obdobím zložitých presunov, formovania a vytvárania základov pre časti tela tak, ako ich bude mať dieťatko pri narodení. Na piaty až siedmy deň po oplodnení sa navyše zárodok uhniezdi v maternici a vytvára sa placenta, dočasný orgán, ktorý bude vyživovať bábätko, odvádzať z jeho obehu odpadové látky a vďaka produkcii hormónov riadiť prenos všetkého potrebného, aby bábätko mohlo najbližších deväť až desať mesiacov nerušene rásť.
Do asi dvanásteho týždňa by sa už mali sformovať všetky základy budúcich orgánových systémov a to je aj magický míľnik nielen pre budúcich rodičov, ale aj pre medicínu. Končí sa obdobie, keď sa dieťatko v brušku označuje ako embryo a od tejto chvíle sa drobec nazýva slovom plod.
Práve toto obdobie je veľmi kritické, keďže jediná chyba môže znamenať vážne poškodenie vývoja bábätka. Ak teda dieťatko plánujete, obmedzte všetky možné zlozvyky – fajčenie, alkohol a podobne. Ak máte pochybnosti, či ste náhodou neotehotneli, radšej postupujte ako v prípade, že už očakávate prírastok. Niektoré zmeny už totiž nejde vrátiť, aby ste si potom nevyčítali niečo, čo s problémom ani nemusí súvisieť, ale bude vás mátať do konca života.
Ranné nevoľnosti v prvom trimestri
V každom americkom filme či seriáli sa obvykle tehotenstvo „nečakane“ prezradí tým, že žena odrazu zbledne, odbehne na záchod, odkiaľ sa ozývajú zvuky dávenia ako po prehýrenej noci. Hoci sa tzv. ranné nevoľnosti vyskytujú, a to najmä počas prvého trimestra, v skutočnosti vyzerajú ináč a s trochou šťastia a dobrej stratégie sa im dá predísť, alebo aspoň minimálne zmierniť ich prejavy.
Ako tehotenstvo napreduje, v krvi ženy stúpa koncentrácia hormónu nazývaného ľudský choriogonadotropín (HCG). Ako už jeho meno napovedá, jeho hlavnou úlohou je riadiť rast placenty, aby dokázala stíhať potrebám rastúceho bábätka. Zároveň má však aj vplyv na metabolizmus ženského tela, čo sa môže prejaviť zvýšenou citlivosťou nervových buniek, ktoré zodpovedajú za reflex zvracania.
Najsilnejšie sa obvykle tehotenské nevoľnosti prejavujú ráno, odtiaľ pochádza aj názov tohto fenoménu. Obvykle sú najsilnejšie okolo desiateho až štrnásteho týždňa s tým, že do asi šestnásteho až osemnásteho týždňa by mali ustúpiť. Aj tu sa ale nájdu ženy, ktoré ich buď nezažijú, alebo naopak, tieto ťažkosti ich trápia celý deň a aj po osemnástom týždni. Na otázku, čo na ne funguje, je možné odpovedať – nič a zároveň všetko. Všeobecne sa dá odporučiť mať pri sebe niečo sladké, malú maškrtu či sladený nápoj, skrátka niečo malé, čo upokojí žalúdok, ale žiaden veľký chod, ktorý by naopak mohol napáchať viac škody než úžitku.
Ideálna stratégia je poradiť sa s lekárom, ale aj so svojím okolím a rozumne zvážiť všetky možnosti, ktoré by mohli pomôcť, ale neuškodia bábätku. Skrátka, metódou „pokus - omyl“ sa nakoniec obvykle dá dostať k spôsobu, ako tento nepríjemný fenomén prekonať.
V lekárni je možné zohnať zázvorové lízanky. Tie môžu pomôcť, ale treba ich užívať s mierou. Zázvor totiž vo veľkom množstve môže podráždiť žalúdok, navyše veľké množstvo cukru tiež nie je práve najlepší spôsob riešenia. Ale núdzovo môžu poslúžiť.
Práca a životný štýl po zistení tehotenstva
Po zistení, že v brušku rastie drobec, je potrebné informovať aj svojho zamestnávateľa. Ten je totiž povinný žene zabezpečiť prácu, ktorá nebude ohrozovať tehotenstvo a prispôsobiť tomu aj jej náplň. Samozrejme, dôležitý je dialóg, ktorý je najlepšou cestou k riešeniu, s ktorým budú spokojné obe strany. Rovnako aj bežné aktivity nie je potrebné nejako obmedzovať, takže ak má budúca mamička rada kávu, čaj, môže si ich dopriať. Rovnako aj športovanie, či už prechádzky alebo aj beh je možné vykonávať v obvyklom tempe. Určite sa neodporúča drasticky meniť životný štýl, v prípade pochybností je ideálne prebrať to s lekárom, ktorý vedie poradňu a ten môže budúcej mamičke odporučiť.
Cena materstva: Ako ovplyvňuje rodičovstvo platy a kariéru žien?
Fajčenie a alkohol je v tehotenstve jednoznačne tabu
Ich škodlivé účinky boli preukázané mnohokrát a hoci sa môže stať, že najmä keď žena ešte nevie, že je tehotná a dá si napríklad prípitok na oslave, nemusí to zanechať následky. To ale nie je dôvodom, prečo s tým vedome pokračovať, ak už je jasné, že je žena tehotná. V prípade pochybností by mala postupovať tak, ako sme písali vyššie, jednoducho tieto zlozvyky preventívne obmedziť. Rovnako je vhodné vyhnúť sa aj miestam, kde sa fajčí, pasívne fajčenie je rovnako nebezpečné ako aktívne.
Takisto párty a oslavy do noci – aj keď sa budúca mamička môže cítiť ako plná energie, hranica medzi „mám sa super“ a kolapsom je niekedy tenšia, než by sa mohlo zdať. Určite netreba fungovať ako vo vatičke, ale všetko s mierou. Veď život sa tehotenstvom nekončí.
Tehotenstvo ako povolený doping?
Tu zrejme viaceré ženy spozornejú. Veď počas tehotenstva sa ľahšie unavia, opúchajú členky a bábätko si zrejme močový mechúr mýli s futbalovou loptou. Takže natiahnutie sa na gauči znie ako odmena a nie ešte ísť športovať. Napriek tomu sa ale v minulom storočí objavil na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov termín „abortion doping“. V skratke malo ísť o plánovanie tehotenstva ženských atlétok tak, aby podávali lepšie športové výkony. Najmä západné médiá obvinili sovietske pretekárky z tejto praktiky na olympiáde v Melbourne. Rovnaké obvinenia zazneli aj na olympiáde v Tokiu v roku 1964 a tento trend pokračoval v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch, pričom v hľadáčiku sa ocitli najmä atlétky z Nemeckej demokratickej republiky.
Lepšie športové výkony?
Prečo vzniklo toto bizarné obvinenie? Pôvod to má v zmenách v ženskom organizme, ktoré by teoreticky mohli napomôcť lepším športovým výkonom. V prvom trimestri totiž narastá produkcia červených krviniek, ktoré tak dokážu preniesť viac kyslíka (okrem iného) aj ku svalom. Okrem estrogénov a progesterónu narastá aj produkcia testosterónu, ktorý prispieva k budovaniu svalovej hmoty. Navyše, hormón relaxín zlepšuje mobilitu v kĺboch, čo mali oceniť najmä gymnastky. V praxi to malo znamenať, že súťažiace boli oplodnené mesiac až dva pred súťažou a po nej išli na potrat (preto aj názov „abortion doping“).
Na zúbok fyzickému výkonu v tehotenstve sa pozrela štúdia od autorov L’Heyederovej a kol. (2022), ktorá ale nepreukázala výrazné zlepšenie, respektíve niektoré ženy dosiahli lepšie výkony, iné horšie a niektoré rovnaké. V praxi je teda táto praktika nepoužiteľná.
Zneužívanie atlétiek a gymnastiek bolo a je problémom nielen krajín bývalého východného bloku, to ale presahuje rámec tohto článku. Neobvykle dobré výkony pretekárok však išli skôr podľa všetkého na štátom riadené programy dopingu, ktoré ťažili z nedokonalých metód jeho detekcie. Hoci je aj toto tvrdenie nie úplne overiteľné, vo svetle súčasných poznatkov by vysvetlilo dosiahnuté výsledky lepšie než „abortion doping“.
FASD: Žiadne bezpečné množstvo alkoholu počas tehotenstva neexistuje
Citlivé obdobie prvého trimestra
Prvý trimester znamená pre ženu veľa zmien. Pozitívnych, ale aj negatívnych. Navyše dve z desiatich tehotenstiev sa končia práve v tomto období potratom. V každom prípade sa ale treba naladiť pozitívne, zisťovať si veci a hlavne sa pýtať. Najmä pre prvýkrát tehotné to môže byť všetko nové a neznáme, ale aj ostrieľané mamičky sa môžu stretnúť s niečím, čo ich prekvapí. Každé tehotenstvo je totiž jedinečné, ale aj vzácne a unikátne. A či to bude chlapček, alebo dievčatko, hlavne nech bude bábo zdravé.