Bylinky ako liek
Bylinky používame pri varení, pripravujme si z nich chutné čaje. Za svoju chuť a liečivé účinky vďačia esenciálnym olejom.
Liečenie pomocou byliniek sa považuje za predchodcu dnešnej farmakológie. Čoraz viac ľudí dáva prednosť prírodným látkam a poukazuje na vedľajšie účinky syntetických liekov.
Bylinky používame pri varení, pripravujme si z nich chutné čaje. Za svoju chuť a liečivé účinky vďačia esenciálnym olejom. Preto sa musia zbierať pred poludňajšou horúčavou, aby si udržali svoju výraznú vôňu a chuť.
5 najčastejšie používaných BYLINIEK u malých detí
Bylinky: Využitie v kuchyni, ale aj liečivé účinky, ktoré sa im pripisujú:
- Bazalka - prísada do paradajkových jedál, hlavne v talianskej kuchyni. Uvoľňuje napätie, pôsobí upokojujúco na nervovú sústavu, tlmí žalúdočné kŕče.
- Bobkový list – využíva sa ako prísada do polievok, omáčok, mäsových rolád. Povzbudzuje chuť do jedla a podporuje trávenie.
- Fenikel – jeho lístky sa pridávajú do omáčok a rybacej plnky. Semená a listy podporujú trávenie, používajú sa aj proti plynatosti, nespavosti, nevoľnosti a zvracaniu.
- Kôpor – používa sa hlavne pri zaváraní, príprave polievok a rybacích pokrmov. Má utišujúce účinky pri kŕčoch, plynatosti.
- Mäta – používajú sa listy rôznych druhov mäty, hlavne na dochutenie jahňacieho mäsa, ale aj pri príprave zákuskov. Mäta podporuje trávenie, horúci odvar z mäty pomáha pri prechladnutí.
- Oregano – najčastejšie sa používa do plniek a pizze. Podporuje trávenie, vo forme odvaru zmierňuje kašeľ a príznaky pri nachladnutí a chrípke. Neodporúča sa používať v období ťarchavosti.
- Pažítka – zlepšuje chuť zemiakov, vaječných jedál, polievok, omáčok. Povzbudzuje chuť do jedla.
- Petržlenová vňať - má široké využitie. Je jedným z najvýživnejších druhov korenia, pretože obsahuje vitamín C a železo. Čerstvá osviežuje dych, odporúča sa ju žuť po požití cesnaku.
- Rozmarín – môže sa ním dochucovať jahňacie a kuracie mäso. Pôsobí povzbudzujúco na krvný obeh a nervovú sústavu. Upokojuje podráždené tráviace ústrojenstvo, zlepšuje trávenie a zmierňuje plynatosť.
- Tymian – pri varení sa používa pre svoju aromatickú chuť. Výluh z tymianu slúži ako kloktadlo a uvoľňuje hlieny pri kašli a zápaloch horných dýchacích ciest.
Bylinkové čaje sa predávajú v lekárňach, samoobsluhách, v osobitných obchodoch a pred uvedením na trh musia spĺňať prísne kritériá kvality.
Zakázané bylinky počas tehotenstva
Ktoré bylinkové čaje sú vhodné pre tehotné ženy?
Tehotné ženy by sa mali užívaniu bylinkových čajov vo väčšom množstve radšej vyhnúť, s výnimkou mätového, lipového a harmančekového, ktoré zmierňujú rannú nevoľnosť. Vhodný je aj žihľavový, šípkový čaj a čaj roibois.
Pred pôrodom sa odporúča čaj z listov maliníka, ostružina malinová (Rubus idaeus) - udržuje zdravý tonus maternice, podporuje plodnosť, zabraňuje potratu, podporuje tvorbu mlieka.
Čajík pre dojča: Odkedy a aký je vhodný?
Ktoré čaje a bylinky nie sú pre tehotnú ženu vhodné?
Samozrejme, občasné striedme pitie bylinkových čajov rôznych druhov vám neuškodí.
Vyhnúť by ste sa však mali nasledovným bylinám a čajom: aloe, feniklu, ďateline, šalvii, levanduli a čaju lapacho. Vynikajúcim nápojom pre tehotné ženy je vlažná voda s citrónovou šťavou - dodá Vám vitamín C a pomôže regulovať pH organizmu a dodá energiu.
Obľúbené bylinkové čaje, ktoré pomáhajú pri liečbe a zmierňujú príznaky ochorení:
- Bazový čaj – pomáha pri chrípke a prechladnutí, prečisťuje dutiny a zmierňuje zápal horných dýchacích ciest.
- Harmančekový čaj – má upokojujúce účinky, pomáha pri nespavosti a stavoch úzkosti.
- Mätový čaj – treba piť hlavne po večeri. Pomáha pri nevoľnosti, zmierňuje nadúvanie.
- Šípkový čaj – šípky sú bohatým zdrojom vitamínu C, čaj má príjemnú citrónovú chuť.