Bylinky na podporu laktácie

Redakcia | 9. september 2022
Podpora laktácie - bylinky

Už naše mamy a staré mamy do seba liali litre čaju z rasce, fenikla a anízu či rascovej polievky. Čo je na týchto koreninách také úžasné a prečo by mali pomôcť?

Dojčiaca žena môže jesť a piť čokoľvek na podporu laktácie, ale pokiaľ dieťatko nebude správne sať, nebudú mať spoločne dobrú techniku dojčenia a matka nebude dieťa dostatočne často prikladať, tak mlieko mať nebude.

Ako podporný prostriedok však niekedy môžu pomôcť aj bylinky, či iné „časom overené pomôcky“ na podporu tvorby materského mlieka. 

BYLINKY NA PODPORU LAKTÁCIE

Už naše mamy a staré mamy do seba liali litre čaju z rasce, fenikla a anízu či rascovej polievky. Čo je na týchto troch koreninách také úžasné? Všetky tri majú dobrý vplyv na tráviaci trakt, pôsobia proti plynatosti, a tým napomáhajú dieťatku proti bolestiam bruška. A všetky majú protikŕčový efekt – čiže uvoľňujú svalstvo, najmä hladké.

Okrem toho, napr. aníz aj fenikel podporujú sekréciu žliaz. Dá sa teda predpokladať, že majú dobrý vplyv aj na mliečnu žľazu a napomáhajú lepšiemu „tečeniu“ mliečka. Avšak zvýšená konzumácia nápoja z týchto bylín môže u niektorých citlivejších detičiek spôsobiť, paradoxne, nafukovanie. Preto ak by vaše bábätko mala problém s nadúvaním, skúste ako prvé vysadiť práve takýto čajík.

Ďalšou bylinkou, ktorú nájdete takmer v každej čajovej zmesi na podporu dojčenia, je jastrabina lekárska. Zvyšuje tvorbu mlieka a napomáha pri nedostatočnom vylučovaní mlieka. Nezľaknite sa – pôsobí močopudne. 

U nás sú známe aj bylinky senovka grécka a benedikt lekársky. Bylinku s názvom benedikt spomína aj stredoveký bylinkár Mattioli, ktorý ho nazýval „ostropes“ a odporúčal ho ženám, ktoré robili náhradné dojky a ktorým sa mlieko z pŕs stratilo. 

U susedov v Čechách sa z benedikta, spolu s rovnakým množstvom vlašského kôpru a „dlouhým pepřem“, varila mamičkám liečivá omáčka. 

Pár odporúčaní k užívaniu senovky gréckej a benedikta lekárskeho:

  • Senovka grécka a benedikt lekársky účinkujú rýchlo. Ak budú naozaj fungovať, všimnete si rozdiel v produkcii mlieka do 3 až 4 dní od začiatku užívania. Ak nie, tak pravdepodobne nezaúčinkovali.
  • Senovka a benedikt fungujú lepšie, ak ich užívate naraz, nie iba jednu bylinku z nich.
  • Pravdepodobne účinkujú lepšie v prvých pár týždňoch dojčenia než neskôr. Asi najefektívnejšie sú v prvom týždni.
  • U nás sa dá senovka zohnať v podobe sypaného čaju.
  • Benedikt zoženiete ako sypaný čaj alebo tinktúru (pre dojčiace ženy je vhodnejší čaj).
  • Ak chcete prestať s užívaním senovky a bendiktu, môžete prestať náhle alebo v priebehu približne 1 týždňa. 

sennovka grécka laktácia

Ľanové semiačko a tvorba mlieka

V ľudovom lekárstve sa na podporu tvorby materského mlieka odporúča aj ľanové semiačko. Pre túto indikáciu sa odporúčajú dve kávové lyžičky na pol litra vody, 5 minút povariť a popíjať cez deň.

Napriek tomu, že veľa mamičiek má s bylinkami na podporu tvorby mliečka dobrú skúsenosť a i keď zjavne existujú liečivá, ktoré jeho produkciu zvyšujú, je dobré si uvedomiť, že niektoré rastliny a bylinky môžu obsahovať podobné farmakologicky účinné látky. Asi každá kultúra má nejakú bylinku, rastlinu alebo nápoj na zvýšenie tvorby mlieka. Myslíme si, že je dobré – ak sa rozhodnete niečo z vyššie uvedeného vyskúšať – príliš nekombinovať. Vybrať si jednu vec a chvíľu pri nej vydržať, počkať, aký to na vás konkrétne bude mať účinok. Ak  žiaden účinok nezbadáte, nepokračovať v jej užívaní.  

ČAJOVÉ ZMESI NA PODPORU TVORBU MLIEKA 

Fenikel, rasca, aníz, jarabina, medovka

Keď už sme pri bylinkách, spomeňme ešte čajové zmesi z nich. V každej lekárni vám dajú na výber aspoň 5 – 6 druhov, od rôznych výrobcov, v rôznych cenách. Obsah čajových porciovaných zmesí je takmer totožný. Fenikel, rasca, aníz, jarabina, medovka. Niektorí výrobcovia pridajú ešte kvety fialky, levanduľu (na upokojenie) alebo žihľavu (na podporu tvorby železa). 

Ostáva však otázkou, nakoľko sú silice, obsiahnuté v týchto čajových zmesiach (keďže tie sú pre rozvoj mliekotvorby veľmi dôležité) po 8 – 10-mesačnej expiračnej dobe ešte účinné.

AROMATERAPIA a laktácia

Určite ste sa už stretli s olejčekmi na podporu mliekotvorby. Niekedy sú poňaté tak všeobecnejšie, majú za cieľ celkovo podporiť „čerstvú“ matku, zmierniť vyčerpanie a dodať energiu. Olejček si však môžete pripraviť aj samy doma:

Do cca 1 dl rastlinného (najlepšie mandľového, zo pšeničných klíčkov) oleja pridajte po kvapke zo silíc anízu, fenikla, koriandru, levandule extra a ruže. Po dojčení si zmesou premasírujte prsia. Ak by ste tak urobili pred dojčením, intenzívna vôňa silíc by dieťatku mohla prekážať. 

Lieky na podporu laktácie  

U nás sa na podporu spúšťania mliečka (lepšieho uvoľňovania) zvykne niekedy používať účinná látka oxytocín (alebo lieky, ktoré obsahujú niektorý z jeho analógov). O užívaní liekov sa nevyhnutne treba poradiť s lekárom.

hroznová šťava na laktáciu

Málo mlieka - káva alebo hroznová šťava?

Špeciálne vo vzťahu k tvorbe mlieka sa zvykne spomínať aj káva melta a vinea. Oboje si mamičky pochvaľujú, veľa z nich si balí tento hroznový nápoj už do tašky do pôrodnice. Kvôli vyššiemu obsahu hroznového cukru je vhodné riediť ju s vodou alebo neperlivou minerálkou, pretože bublinky brušku bábätka nemusia spraviť dobre. Meltu zoženiete v nálevových vreckách alebo ako sypanú kávovú zmes, z ktorej si uvaríte viac nápoja. Je celkom chutná aj studená, mierne osladená. 

Avšak nezabudnite, že bylinky, čajíky, lieky vám môžu pomôcť, ale nie sú jediným riešením. Ak vaše ťažkosti s dojčením pretrvávajú, kontaktujte laktačnú poradkyňu a najmä eliminujte stres. Ten má pri zníženej tvorbe mlieka často podstatné slovo.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: