Laktačná poradkyňa vyvracia mýty o odsávaní materského mlieka: Najlepšia odsávačka je dieťa

Mgr. Ľuba Lapšanská,dula a laktačná poradkyňa | 9. november 2020
Kedy odsávať mlieko

Rovnica je jednoduchá – prsia vytvoria toľko mlieka, koľko dieťa potrebuje. Ani viac ani menej.

Nie všetkým mamičkám je dopriate, aby svoje deti dojčili. Niektoré si musia mlieko odsávať, iné musia svojmu bábätku dávať umelé mlieko. A všetky tieto tri možnosti sú v poriadku a žiadna z týchto žien nie je nadradená ani menejcenná.

Všetky sme mamy.

Dnes poradím tým z druhej skupiny, ktoré majú novú kamarátku – odsávačku mlieka. Je však odsávanie mlieka naozaj nutné?

MÝTY o odsávaní mlieka

Dnešný článok začnem najčastejšími mýtmi, s ktorými sa stretávam ohľadne témy odstriekavania či odsávania mlieka.

1. „Čo dieťa nedopije, treba odsať do poslednej kvapky.“ 

Asi najšialenejšia situácia, ktorú som v rámci poradenstva zažila, bola spojená práve s touto vetou, vyslovenou pri odchode mamičky z pôrodnice. Bolo tesne po šiestej ráno,  volala mi moja bývalá kolegyňa. Zúfalo ma prosila, či môžem prísť k jej sestre, ktorá sa deň pred tým vrátila domov z pôrodnice. Znela tak, že som sa okamžite obliekla a bežala odušu zisťovať, čo sa deje.

V byte bola atmosféra ako na pohrebe. Plakalo dieťa, plakala mladá mamička, jej muž, jej rodičia i jej sestra. Vydesene som pozrela do postieľky, s obavou, či sa niečo nestalo bábätku. To bolo ale zjavne v poriadku. Pýtam sa teda, čo sa deje? Keď mi opisovali situáciu, vlasy mi dupkom vstávali a keď som videla prsia mladej mamičky, bolo mi tiež do plaču. Vyzerali ako veľké lesklé nektarinky, červené, navreté, tvrdé. A boľavé, samozrejme. Čo sa dialo? Celá rodina svorne pomáhali splniť mamičke cieľ – odstriekať do poslednej kvapky! Celú noc! 

Prvá dôležitá informácia – tento cieľ je nesplniteľný!  

2. „Mlieko treba prvé dni odstriekavať, aby sa ho vytvorilo dostatok.“ 

Druhý mýtus mi stále pripomenie situáciu pred necelými dvoma desaťročiami, keď som vošla do nemenovanej pôrodnice a na chodbe stáli v rade čerstvé mamičky. Čakali na elektrickú odsávačku. Používali ju, aby sa im „rozbehlo“ mlieko. A kde boli zatiaľ detičky? Na novorodeneckom oddelení. Áno, v tom čase bola separácia úplne bežná. 

Aby sme mohli tému odstriekavania lepšie pochopiť, pripomeňme si základné informácie o mlieku a laktácii.  Pamätáte si, kedy sa začne tvoriť mlieko? Už v prvom trimestri telo nastávajúcej mamičky produkuje kvapôčky budúcej stravy pre bábätko. V treťom trimestri mnohé mamy postrehnú, že dokonca občas samovoľne z prsníkov vyteká.

Tesne po pôrode sa hladina hormónov podporujúcich dojčenie enormne dvihne. A ak by sme od tejto chvíle nechali všetko na prírodu, neseparovali mamu a novorodenca od seba, nechali ich ležať telo na telo niekoľko hodín či dní a nepridávali pravidlá o tom, kedy, koľko a ako dlho dojčiť, tak by bolo všetko zrejme jednoduchšie. Hovoríme tu, samozrejme, o zdravom novorodencovi. 

Som LEN továreň na mlieko?
Prečítajte si tiež:

Som LEN továreň na mlieko?

Najlepšia odsávačka je dieťa 

Každé prisatie dieťatka podporuje tvorbu mlieka, a to aj v prípade, že vypije iba pár kvapiek.  Nepotrebujeme odsávačku na to, aby sme mlieko „rozbehli“. Potrebujeme dieťatko na prsníku. Najlepšia odsávačka je dieťa. Zároveň tak nenarúšame harmóniu, ktorá sa medzi mamou a bábom, a zároveň tvorbou mlieka vytvára. Dokonca sa vôbec nemusí udiať ani to „obvyklé“ prudké naliatie prsníkov. Ak je tam rovnováha hneď od začiatku, je možné sa vyhnúť mnohým nabaľujúcim sa problémom. 

Rovnica je jednoduchá – prsia vytvoria toľko mlieka, koľko dieťa potrebuje. Ani viac ani menej. Tak akurát. Nepotrebujeme teda žiadne odsávanie a umelú podporu laktácie. Len dostatok pohody kvôli oxytocínu a dieťa na prsníku kvôli prolaktínu.  

3. „Nalievanie“ prsníkov 

Často mi mamy volajú, keď začnú pociťovať, že sa „im už prsia nenalievajú“ tak ako pred tým. Zľaknú sa, že strácajú mlieko. Lenže ono je to práve naopak. Pravdepodpobne sa konečne vytvorila tá harmónia. Extrémne naliate prsia nie sú v poriadku. Skúste si predstaviť, že by ste s takými mali  dojčiť trebárs tri roky.

Ak sú prsia dojčiacej mamky mäkké a uvoľnené, to neznamená že neprodukujú mlieko. Je to úplne normálne. Správne prisaté dieťa si vie vo chvíli, keď je na prsníku, vysať toľko mlieka, koľko potrebuje. 

Pozrime sa na ďalšiu typickú situáciu, na mamičky, ktoré odstriekavajú, lebo majú nadprodukciu mlieka. Lenže – ak prsník neustále stimulujeme, tak bude mlieko stále tvoriť. Produkcia sa, paradoxne,  neznižuje, ale naopak, ešte zvyšuje. 

Musím priznať, že ako neznalá prvorodička som to zažila na vlastnej koži. S dobrou radou denne odstriekavať mlieko som sa borila s tečúcimi prsiami, boľavými a neustále naliatymi. Pamela Anderson by mi mohla len ticho závidieť to, čo mi narástlo na hrudi. Lenže ono to tak veselé nebolo.  

Tak teda ako? Odstriekavať, keď je mlieka príliš veľa?

Áno, viem, je to nepríjemné. Mlieko si tečie, kedy chce, ráno sa budíte a nemôžete ani vyjsť medzi ľudí, lebo vás prezradia mokré fľaky na hrudi, a to aj napriek tomu, že tam máte na záchranu tri druhy vložiek do podprsenky... I dieťa je  nespokojné. Vrtí sa pri prisávaní, mlieko mu strieka až do hrdla, nestíha prehĺtať, vrtí sa, dusí sa, tečie mu to veru občas až cez nos. Obvyklé je aj grckanie, neochota prisať sa k prsníku a hysterický plač.

Jasné, zdroj potravy je nablízku, ale je nemožné najesť sa v pokoji... A k tomu prirátajme bolesti bruška, koliky.  Odstriekavanie ale nie je riešením. Teda, možno je, ale len na pár minút. A vy chcete dojčiť aj v budúcnosti. Mimochodom toto je jedna zo situácií, ktorá veľmi často začína slovami – asi mám málo mlieka, lebo malý chytí prsník, chvíľku pije a potom sa vrtí, odťahuje, zlostí a kričí. 

Kedy odsávať materské mlieko? 

Ak je prsník aj po dojčení veľmi naliaty a bolestivý.  V tomto prípade môžete nadbytok mlieka „odstrániť“. Prsník si nahrejte, ideálne je suché teplo alebo sprcha.  Nadbytočné mlieko si jemne vytlačte.

Jednoduchá technika je hviezdicovito, od vonkajšej strany prsníka smerom ku bradavke celou dlaňou jemne tlačiť. Prípadné hrudky môžete, zase jemne, rozmasírovať a opakovať tlak po celom prsníku zvonku k bradavke. Ale pozor – len do chvíle, kým cítite úľavu, kým sa nezníži napätie. Toto je veľmi dôležité! Len kým sa vám neuľaví. Nie viac. Aby ste zase prsník nepodporili k ďalšej produkcii,

Ideálne je, ak si potom dáte na prsia tvarohový zábal, alebo kapustný či hroznový list, alebo aj iný babský prostriedok na úľavu a prevenciu pred zápalom. Časom sa produkcia upraví. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: