Narodilo sa bábätko: TOTO vás (ne)prekvapí

Ľuba Lapšanská, dula | 5. Aug 2020
Narodilo sa nám bábätko

Novorodenecká žltačka, hojenie sa pupčeka, koliky...

Nezľaknite sa, milé mamičky. Všetky sme to so svojimi novorodeniatkami prežili tiež.

A je to tu - bábätko je na svete!

Držíte svoje dieťatko v náručí, hlboko si navzájom hľadíte do očí a začína nový život, s novým človiečikom vo vašej rodine. Kým z neho vyrastie mladý muž či slečna, ubehne veľa času a veľa radosti. 

Prvé dni a týždne však niektoré mamičky zaskočia. Nuž, áno, z médií máme predstavu, že všetky detičky sú nádherné a dokonalé. Aj tie naše sú, samozrejme. Lenže tie „reklamné“  majú dostatok vláskov a žiadne plešinky.  Všetky  majú hladkú pleť. 

Potničky  sú iste len názov dievčenskej punckovej kapely. Všetky sa uprene dívajú, prípadne usmievajú – zrejme im nikto nevysvetlil,  že si môžu dopriať aj  niekoľkohodinové záchvaty koliky.  No, veru, nie je vždy všetko celkom tak, ako by sme si predstavovali. Fascinujúce novorodenecké obdobie začína... 

Prvá stolica 

Pôvodne som si myslela, že o smolke hovoriť nebudem, lebo  to iste každý pozná. Ale život mi ukázal, že to tak nie je. Takže aspoň v skratke. Prvé dni dieťatko vylučuje tmavú hustú stolicu, tzv. smolku. Už nikdy viac v celom ďalšom živote to tak nebude. Celá smolka sa musí z tela dieťatka vylúčiť najneskôr  do štyroch až piatich dní.  Už aj maličkému drobčekovi môžete pomôcť jemnou masážou bruška v smere hodinových ručičiek (pozor na pupček!). 

Stolica sa potom  zmení na žltú, občas môže byť dozelena. Pripomína praženicu a nájdete ju takmer v každej plienočke pri prebaľovaní. Plne dojčeným, nedokrmovaným deťom sa ale po čase môže stať, že stolicu nebudú mať aj niekoľko dní po sebe. Jednoducho telo spracuje materské mliečko do posledného zvyšku. Ak dieťatko neplače, je spokojné a usmieva sa, tak netreba hneď panikáriť. Ale pozor! I keď určitý čas nekaká, cikať musí! Ak prestane i to, bežte k pediatrovi... 

Pupočný kýptik 

Posledná rozlúčka s fyzickým putom mamky. Len teraz a nikdy viac. Pre mňa je to veľmi symbolické. Spomienka na bezpečie maternice. A teraz my musíme bezpečne narábať s ním. Čo mi z praxe pripadá najdôležitejšie, je dať pozor na to, aby plienka neodierala kýptik. Treba ju založiť tak, aby končila nad pupčekom alebo pod ním. Aby jej okraj nedráždil.

A čo sa týka starostlivosti:  Každý pediater má svoju osvedčenú metódu. Antiseptické spreje a zásypy sa už používajú stále menej. Naopak, mladšia generácia lekárov uprednostňuje nezasahovať, nepudrovať, nekvapkať. Proste nechať pôsobiť tie dôležité baktérie, ktoré napomáhajú odpadnutiu kýptika. Asi do týždňa by sa mal odlúčiť. Prednedávnom som dokonca počula radu, že sa dieťa dovtedy nemá kúpať. Ale zo skúseností vieme, že práve voda vysušuje a napomáha tomuto odlúčeniu. Samozrejme, po každom kúpaní treba jemne celé okolie aj pupček osušiť, aby nenavlhol a nemokval.  

A možno ste už počuli o lotosovom pôrode a chcete vedieť viac. Nedávno som bola v pôrodnici, kde to už skúšali. Ide v podstate o to, aby dieťatko ostalo spojené s placentou pupočnou šnúrou, až kým sama neodpadne. Vraj to bolo už na tretí deň. 

Opuch hlavičky

Keď sa narodil môj prvý syn, bolo ešte bežnou záležitosťou rozvážať detičky svorne na jednom vozíku, uložené vedľa seba ako kukly hodvábnika. Nie, nechytá ma nostalgia, veľmi sa teším, že toto už v našich pôrodniciach nevidieť a novorodeniatka sú tam, kde majú byť – v náručiach mamičiek.

Ale vtedy, pred vyše 18 rokmi, som si šokovane uvedomila, aké podivuhodné hlavy majú tie vedľa seba naložené húseničky. Krivé, veľké, malé, modré, opuchnuté...  Snáď viac než polovica mala hlavičku nejakým spôsobom poznačenú. Veľká väčšina z nich bude mať už o pár týždňov hlávku v poriadku, peknú, zaoblenú. Ale pri pôrode, pri veľkom tlaku, zlom naliehaní, či pomocou nástrojov vzniká opuch podkožia.  Niekedy zase popraskajú jemné žilky. 

Pri veľkých problémoch počas pôrodu sú potom detičky odporučené na kontrolu k neurológovi. Menšie deformity sa upravia do niekoľkých týždňov samy. Je možné, že počas tohto obdobia budú vaše detičky potrebovať zvýšenú starostlivosť i trpezlivosť. Nikdy nevieme, ako to ony cítia. Mojkajte ich, dojčite a ľúbte... 

Novorodenecká žltačka

Nie je infekčná. Vzniká rozpadom červených krviniek, ktoré dieťatko potrebovalo ešte v maternici a po pôrode  už nie. Tie sa menia na bilirubín, farbivo, ktoré môže na druhý či tretí deň „zafarbiť“  pokožku dieťatka.  Všetky detičky sú u nás v pôrodniciach sledované, a ak hladina bilirubínu prekročí istú normu, dostávajú liečbu. Čo môžeme urobiť my, mamy?

Veľa, veľa dojčiť. Čím viac dieťatko pije, tým rýchlejšie sa bilirubín dostane z tela von. A ukazovať bábätko slniečku. Aj v pôrodnici môžete uložiť drobčeka tak, aby na jeho nahé telíčko svietilo slnko... Veď viete, slnko je najlepší lekár. Novorodenecká žltačka ustupuje do týždňa, dvoch. Len výnimočne pretrváva dlhšie. Keď sa všetky nadbytočné  krvinky rozpadnú a vylúčia, je hotovo. Už nikdy takúto žltačku vo svojom živote „nechytí“. 

Žltačky u novorodenca
Prečítajte si tiež:

Žltačky u novorodenca

Zväčšené prsia 

Nie, tu nehovorím o vašich materských prsiach, ktoré pravdepodobne „vyrastú“ zo  svojej veľkosti  v priebehu pár hodín. Hovorím o prsiach novorodeniatok. Nezľaknite sa, ak sa v prvých dňoch po pôrode objaví ich zdurenie. Ako u chlapcov tak i u dievčat. V tomto nerobí príroda žiadne výnimky.

Zväčšenie je dôsledkom našich mamičkovských hormónov, ktoré si detičky nesú v sebe ešte od pôrodu. Respektíve od tehotenstva. Dostali sa k bábätku cez placentu, kým bolo ešte v maternici a ono sa s nimi teraz vysporiada. A aj v materskom mliečku im čo to posunieme. Niekedy sa deťom, dokonca, objavia aj kvapky „mliečka“.  I keď to možno vyzerá desivo, zachovajte paniku. Teda pokoj.   

Táto anomália sa sama onedlho upraví. Hlavne nič nerobte v zmysle vytláčania z prsníkov ap.  Ak máte pocit, že dieťatko extrémne plače práve z tohto dôvodu, pomôžu upokojujúce obklady. Také, aké používajú dojčiace ženy.  Musím ale priznať, že za celú moju takmer dvadsaťročnú prax som sa s takým extrémom stretla len dvakrát. Obvykle stačí detičky túliť, dojčiť a vnímať. Tento stav sa už nikdy nezopakuje. U chlapcov. U dievčatiek – možno áno, keď samy porodia. 

narodilo sa nám bábätko

Výtok z pošvy 

A zase nehovorím o tom našom ženskom. My po pôrode čistíme svoje vnútra, krvácame, regenerujeme  a pripadá nám to normálne. Keď tu odrazu zbadáme v plienočke nášho vytúženého dievčatka krvavé šmuhy. Alebo hlien s prímesou krvných zrazenín... neľakajte sa. V podstate platí to čo o prsiach. Naše hormóny, ktoré ešte stále kolujú v telách našich detí, môžu spôsobiť  aj výtok s prímesou krvi u dievčat.

A čo robiť? Zase nič... Vyzerá to materstvo tak jednoducho...  Do dvoch týždňov by sa mal stav upraviť sám. Ak by nie... tak sa radšej poraďte s pediatrom.  A nemôžem vám sľúbiť, že niekedy v budúcnosti vaša dcéra taký výtok nebude mať. Ale tento novorodenecký je špecifický, figurujú v ňom vaše hormóny. Potom už slečna použije vlastné.  

„Neobvyklé“ pohlavie... 

Je asi jasné, že tým nemyslím to, že ste čakali chlapčeka a odrazu sa vám v náručí chúli dievčatko. I keď i to sa výnimočne ešte stáva a iste to môže byť šok. Na mysli mám neobvykle veľké pohlavné orgány. Na prvý pohľad. Chlapci mávajú zväčšené semenníky a na tom malom telíčku môžu vyzerať bizarne. U dievčatiek sa môžu objaviť veľké pysky ohanbia. Nebojte sa. Vaše dieťatko bude rásť a proporcie sa časom upravia.  

Aké má zvláštne očká... 

U niektorých novorodeniatok sa môžu objaviť problémy s očkami. Zjavný výtok si dokáže odsledovať každá mamka. V podstate sa stretávame najčastejšie s dvoma problémami: zápal a upchaté slzné kanáliky. Aby ste sa vyhli zápalu, prípadne nebodaj infekcii, už v pôrodnici dbajte na zvýšenú hygienu v tejto oblasti.

Detské oči sú obzvlášť citlivé a náchylné. Nepomáha im prievan. Ani špinavé ruky. Očká vždy umývajte a utierajte samostatným tampónikom smerom od spánkov k nosu.  A vždy si, prosím, umývajte ruky. A naučte to i svoje staršie deti a všetky návštevy. Časom, keď imunita vášho špunta zosilnie, tak môže trebárs aj skaly ochutnávať. Ale teraz nie...  A najúčinnejšie prostriedky na liečbu? Materské mlieko (áno, na umývanie očí) a bylinka – očianka rostkovova. Pozor, odvar treba precediť cez plienku alebo hustú látku.  

A čo sa týka upchatia slzných kanálikov, ak nepomôže jemná masáž od spánkov k nošteku s čistými rukami, navštívte lekára. 

Narodené so zubom? 

Ešte na záver musím spomenúť jednu anomáliu. Stáva sa zriedka, ale zase nie tak zriedkavo, aby sme to už nestihli vo svojom živote zažiť. Detičky narodené so zubom. Áno, proste sa narodí, rozďaví pusinku ako krokodíl, lebo hľadá zdroj potravy, a výborne pripravená mamka odrazu zdrevenie... To dieťa má zub! 

Tento zúbok ale vôbec  nebráni prisatiu na prsník. Určite ho dieťa nepoužije na hryzenie. Problémom však je, že môže sám od seba kedykoľvek vypadnúť a novorodeniatko by sa ním mohlo udusiť. V našich častiach sveta teda musí von...  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: