Dôležité vedieť: Pupočník je treba nechať dotepať. Skoré prestrihnutie môže spôsobiť anémiu

Dôležité vedieť: Pupočník je treba nechať dotepať. Skoré prestrihnutie môže spôsobiť anémiu
5.5.2019 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Priskoré prerušenie pupočníka môže dieťatku spôsobiť anémiu. Prax v našich pôrodniciach je však iná.

Pupočník treba nechať dotepať 

Minimum na dopulzovanie pupočníkovej šnúry by mali byť tri minúty.

V našich nemocniciach sa spravidla pupočná šnúra strihá okamžite po narodení bábätka, no podľa mnohých odborníkov sa týmto zákrokom riskuje jeho zdravie. Znemožnením "placentárnej transfúzie", teda pretečeniu krvi z placenty do krvného obehu, vaše bábätko prichádza o obrovské zásoby železa a vystaví sa aj ďalším rizikám.

15 mýtov o pupočnej šnúre
Prečítajte si tiež:

15 mýtov o pupočnej šnúre


Nevhodný rutinný postup pri pôrode - nedotepanie pupočníka, je dôvodom, prečo má mnoho detí anémiu

U nás sa to robí paušálne, pupočník sa prerušuje čo najskôr a dieťa tým príde o dva až dva a pol deci krvi. To je pri trojkilovom dieťati obrovské množstvo. Práve placentárna krv je mimoriadne bohatým zdrojom železa.

Okamžité prerušenie pupočníka môže viesť k zníženiu počtu červených krviniek novorodenca až o 50 percent. To spôsobuje krátkodobé aj dlhodobé problémy. Potvrdzuje to výskum Judith Mercerovej z Georgetownskej univerzity. Naopak, pri neskorom odstrihnutí mali deti v dvoch mesiacoch menšiu anémiu, pobudli menej dní na umelej ventilácii a nemuseli dostať toľko krvných transfúzií.

Výskum potvrdil, že je dôležité nechať pupočník dotepať

To, že hladina železa v krvi a čas prerušenia pupočníka po pôrode súvisia, zistili aj vo Švédsku, kde skúmali 400 novorodencov narodených v termíne po nízkorizikovom tehotenstve. Jednej skupine bol pupočník prerušený do 10 sekúnd po narodení, v druhej skupine počkali aspoň tri minúty. Deti z druhej skupiny mali v štyroch mesiacoch lepšie hladiny železa ako deti, ktoré "odstrihli" hneď.