Ošetrovanie pupočníka

MUDr. Monika Antošová | 18. Mar 2019
Ošetrovanie pupočníka

Ako sa starať o pupočník novorodenca?

Ošetrovanie pupočníka

Bábätko prichádza z pôrodnice zvyčajne s polozaschnutým pupočníkom, bez svorky, ktorou  sa pupočník uzatvorí hneď po pôrode.

Pupočník odpadne zvyčajne po 6.- 10. dňoch od pôrodu, zriedkavo do 14. dňa života. Zvyčajne deti s nadmernou pôrodnou hmotnosťou majú širší pupočník, ktorý sa  môže hojiť dlhšie.

Čo je normálne hojenie pupočníka

Pupočník by mal byť suchý, koža okolo by mala byť ružová. Drobné občasné krvácanie je normálne, ale ak sa krvácanie opakuje, môže byť prvou známkou tzv. hemoragickej choroby novorodenca z nedostatku K vitamínu. V dnešnej dobe, ak novorodenec dostáva preventívne K vitamín, k tomuto stavu by nemalo dôjsť.

Čo je nebezpečné okrem krvácania

Ak pupočník začne mokvať, začne zapáchať, okolie pupka je začervenané, je to prvá známka zápalovej reakcie. Je to situácia, ktorú by mal vidieť a zhodnotiť detský lekár.
Pri zanedbanom zápale je nutná antibiotická liečba.

Ako správne ošetrovať pupočník

  • Ak je pupočník suchý, suchá je aj spodina, nie je potrebné žiadne ošetrovanie. Ak však je spodina mokvá, je potrebné denne ošetriť 60% lekárskym liehom alebo iným antiseptickým prípravkom. Lieh by sa mal aplikovať len na pupočník a spodinu, nie na okolitú kožu. Pupok vždy pri ošetrovaní jemne nadvihneme resp. odtiahneme od spodiny a pretrieme liehom časť pod pupočníkom.
  • Dôležité je  pupočník neprekrývať gázou ani plienkou. Plienka by mala byť zapnutá pod pupočníkom, aby pupočník nebol dráždený a aby sme nezamedzili prístupu vzduchu. Vzduch je dôležitým pomocníkom pri hojení pupočníka. Bez prístupu vzduchu môže začať pupočník mokvať. Mokvavé plochy ťažšie odolávajú infekcii.
  • Ošetrovanie materským mliekom nie je vhodné. Ak pupočník nie je zhojený, častokrát spodina je ešte mokvavá, mlieko sa rozkladá a je dobrou živnou pôdou pre uchytenie baktérií. Rovnako zástancami alternatívnej medicíny odporúčané ošetrovanie éterickým olejmi sa  neodporúča.
  • Taktiež dôležité je pri kúpaní nepoužívať žiadne mydlá a kozmetické prípravky. Nie je  vždy možne zabrániť, aby sa pri kúpaní do  pupka nedostala voda. Ak sa to stane, nie je to žiadna tragédia. Je potrebne  vysušiť pupok gázou a sterilne ošetriť.
  • Po odpadnutí pupočníka sa občas začne vytvárať mäsité tkanivo- granulačné tkanivo, odborne granulóm.  Niekedy tmavšie sfarbenie nie znakom granulómu, môžu to byť len  presvitajúce cievy. Preto bez lekárskeho vyšetrenia by sa preto na  pupok nemali aplikovať žiadne  prípravky.
  • Granulóm môže vymiznúť aj bez našej intervencie.  Ak rastie alebo nemá tendenciu sa zmenšovať, vhodné je ošetrenie dusičnanom strieborným.. Krátkym priložením dochádza k odumretiu nažiaduceho tkaniva. Tento výkon sa robí len po konzultácii s lekárom.

Kedy  je potrebne navštíviť lekára

  • ak pupok opakovane krváca, ak krváca aj po odpadnutí pupočníka
  • ak je okolie pupka začervenané, dieťa reaguje bolestivo pri manipulácii s pupočníkom
  • ak je spodina zapáchajúce, mokvavá, poprípade vyteká z nej hnis
  • ak sú prítomné drobné vriedky okolo pupka

spät na začiatok