Šípka a jej liečivá sila

Šípka a jej liečivá sila
9.11.2017 v kategórii Infošky, autor redakcia, foto: istockphoto.com

Je ideálny čas na zber šípok. V zime zahreje čaj, celoročne chutí džem, či šípkový olej. Hľadáte pomocníka imunity? Máte ho na kríku!

Jeseň je ideálna na zbieranie šípok, pretože plody práve v tomto období obsahujú najviac vitamínu C.

Pozor pri zbere šípok

Ak sa chystáte na zber šípok so svojimi ratolesťami, pri zbere nezabudnite na ochranu seba i detí. Keďže šípkové kry majú ostré tŕne, ruky si ochráňte dlhými rukávmi, koženými rukavicami a počas slnečného dňa deťom môžete dať pre istotu slnečné okuliare, nezabudnite ani na ochranu tváre krémom.

Prečítajte si aj: Šípky: zdravie  i krása v jednom

šípky

Liečivé účinky šípky

Vitamín C je najznámejší antioxidant a spolu s ďalšími látkami, ktoré šípky obsahujú, napr. flavonoidmi a karotenoidmi, pomáha neutralizovať pôsobenie voľných radikálov, no zároveň pozitívne pôsobí na správne fungovanie imunitného systému či pôsobí proti zápalovým ochoreniam, srdcovo-cievnym chorobám, pomáha predchádzať poškodeniu pečene, zraku, ale i rakovine.

Pri pravidelnej konzumácii šípok či už v podobe čaju alebo šípkového oleja docielite spomalenie starnutia buniek.


Číňania taktiež veria tejto rastline, respektíve jej plodom. Sila obsiahnutá v šípkach vraj pôsobí na meridiány močového mechúra, hrubého čreva či obličiek. Čínska medicína vám šípky „naordinuje“ pri nočnom pomočovaní, potení, krvácaní z maternice, či dokonca pri jej prolapse...

Odporúčame: Začína vás bolieť hrdlo? Rýchlo konajte!

Zaraďte do svojho jedálnička šípkový čaj, natrite si na chlieb šípkový džem alebo pri príprave šalátov vyskúšajte šípkový olej. 

TIP Mama a ja:

Ochutnali ste už šípový kompót? RECEPT nájdete TU: