5 najčastejšie používaných BYLINIEK u malých detí
Dochucovať jedlo bylinkami je aj pre deti obohacujúce. Ktoré bylinky môžete pokojne zaradiť do prípravy jedál pre najmenších?
1. PETRŽLEN
Petržlen – je nielen jednou z najčastejšie používaných druhov zeleniny, no taktiež aj liečivou bylinkou (jeho vňať). Petržlen v podobe koreňovej zeleniny sa pridáva už do prvých príkrmov.
Vyznačuje sa prenikavou vôňou a charakteristickou sladkastou chuťou. Vňať a koreň obsahujú aromatický éterický olej, ktorý poskytuje typickú vôňu a chuť. Koreň obsahuje väčšie množstvo vápnika, horčíka, draslíka, vitamínu C a provitamínu vitamínu A. Na vitamín C je mimoriadne bohatá vňať.
Petržlenová vňať patrí k prvej bylinke, ktorú môžeme pridať do stravy dieťaťa.
Nezabudnite, že je dôležité, aby ste vňať pridávali do jedla krátko pred jeho dokončením, prípadne až po jeho dokončení. Dlhým varením sa totiž znehodnotia mnohé dôležité a účinné látky.
Soliť, alebo ochucovať bylinkami?
2. RASCA
Rasca (alebo kmín) – obsahuje vodu, bielkoviny, sacharidy, tuky (omega-3 a omega-6 mastné kyseliny), vlákninu, silice, triesloviny, minerály (železo, vápnik, fosfor, horčík, meď, sodík, mangán, selén, zinok, draslík a meď), vitamíny (A, B1, B2, B3, B6, C, E, K, kyselina listová, cholín), ale aj zdraviu veľmi osožné flavonoidy (ext. zdroj flavonoidy).
Rasca má mnohé priaznivé účinky. Podporuje imunitný systém, chráni bunky pred voľnými radikálmi, má antiseptické účinky – hlavne na črevá, podporuje trávenie, odstraňuje plynatosť, zvyšuje chuť do jedla. Má schopnosť rozpúšťať hlieny a uľahčovať vykašliavanie, preto sa čaj z nej používa aj pri tomto probléme, taktiež podporuje tvorbu materského mlieka.
Tolerancia rasce je individuálna, môže mať nafukovací efekt, a preto by sa v 1. roku nemala pridávať do stravy. Dojčiace mamičky by mali konzumovať rascu v primeranom množstve a odsledovať si, či napr. po rascovej polievke nebude mať dieťatko bolesti bruška.
3. Kôpor
Kôpor – bylinka špecifická svojou chuťou a arómou. Kôpor voňavý je nielen pochutina, ale má mnoho priaznivých liečivých účinkov. Semená kôpru obsahujú vitamín C a provitamín vitamínu A. V kôpre sa nachádza i karotén, železo a ďalšie minerály. Rovnako ako petržlenová vňať, kôprová vňať sa má pridávať tesne pred dovarením alebo až potom.
4. PAŽÍTKA
Pažítka – podporuje chuť do jedla a tvorbu tráviacich štiav. Je účinná aj proti črevným parazitom a znižuje krvný tlak. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, riboflavínu (ext. zdroj riboflavín), draslíka, vápnika, fosforu, sodíka, železa a betakaroténu. Spestruje najmä studenú kuchyňu, no v zásade sa používa všade tam, kde ide aj cibuľa.
Pripravte sa: SADÍME!
5. BAZALKA
Bazalka – obsahuje silice, triesloviny, flavonoidy, éterické oleje, karotén, minerály a čerstvá i vitamín C. Výborne dochutí a aj prevonia mnohé jedlá.
Pridáva sa hlavne do paradajkových pokrmov, polievky či omáčky, ale i do mletého mäsa, pizze, k cestovinám i rybám. Je základom omáčky zvanej pesto, ktorá sa podáva s cestovinou.
Ďalšie vhodné bylinky, ktoré môžete u najmenších detí po 1. roku používať sú:
- bobkový list
- majorán
- cibuľková vňať
- zelerová vňať
- tymian
- rozmarín
- čierne korenie, samozrejme, iba štipku, sa odporúča používať až po treťom roku života.