Pripravte sa: SADÍME!

Adriana | 23. Mar 2019
Pripravte sa: SADÍME!

O tom, že bylinky už odpradávna slúžia človeku nielen pre svoju nádheru, ale aj úžitok ako liečivky, väčšinu z vás už presviedčať nemusíme.

Väčšina byliniek čarokrásne vonia a má aj výbornú chuť. Sú to rastlinky opradené mýtmi a tajomstvami. Poslúžia nám nielen ako čajík, tinktúra či masť, ale ak ich usušíte a zviažete do kytičiek, môžete získať aj prekrásny a netradičný voňavý darček.

Sadíme na balkóny - šalviu aj tymián

Zatiaľ čo sa v minulosti bylinky pestovali v samostatných záhradkách, dnes moderná veda dokázala, že je ekonomickejšie a súčasne estetickejšie pestovať ich spolu so zeleninou a ovocím. (Teda, ak môžete, t. j. ak máte záhradku).

Ak nie, na mnohé postačí aj balkón či okenný parapet. Takúto skupinu rastlín nie je problém udržiavať, netreba vytrhávať burinu, nevytvárajú nežiaduce expanzívne výhonky, nie je problematické ich prezimovanie.

Výhony sú odolnejšie proti škodcom, plesniam a iným chorobám. Možno ich tvarovať a využiť vlastnú kreativitu. Výber druhov je lákavý a každý rok sa rozširuje. V súčasnosti je možné zostaviť celú kolekciu podľa zhodných nárokov.

Aké bylinky a kde sadiť?

Na slnečných parapetoch by nemala chýbať šalvia, rozmarín, saturejka, majorán a tymian. Naopak, na polotienistom mieste sa bude výborne dariť medovke, mäte, petržlenu a pažítke.

Bylinky väčšinou vyžadujú slnečné a vzdušné stanovište. Výborne rastú na suchých a teplých miestach. Koreňom vyhovujú nádoby z pálenej hliny a terakoty. Rozpálená hlina totiž správne prehrieva substrát a nakumulované teplo zabezpečuje ideálnu mikroklímu aj počas chladnejších dní.

Zalievať by ste mali odstátou vlažnou vodou, vždy ráno alebo večer, teda nie cez obed, keď je najväčšia horúčava a slnko môže spáliť listy.

Pri materinej dúške a paline použijeme do substrátu viac piesku, pri bazalke a ligurčeku dáme výživnejšiu, ťažšiu zeminu. Levanduľa a yzop vyžadujú viac vápna (náhradou môže byť aj kus starej omietky do substrátu).

Ak chcete prihnojiť, najlepšie je to spraviť tak 14 dní po zasadení pomocou granúl s postupným vylučovaním živín. Vy budete mať istotu, že bylinky dostanú všetko, čo potrebujú, dokonca sa nebudete musieť báť, že sa predávkujete napr. dusíkom (ako sa to môže stať napr. u rýchlenej jarnej zeleniny pestovanej v skleníkoch).

Ak by ste to predsa len „prestrelili“ s hnojivom, zistíte to tak, že vaše bylinky stratia tú správnu arómu a začnú bujne rásť ako v pralese.

Vankúšovité tvary byliniek vyžadujú drobný štrk v pôde, ktorý im poskytuje oporu a zohrieva pôdu. Pri výsadbe nezabudnite ani na dobrú drenážnu vrstvu, aby vám bylinky nezhnili.

Tá býva zložená z keramzitu a piesku, mala by byť hrubá asi 5 – 6 cm. K správnej starostlivosti patrí pravidelný rez a odstraňovanie suchých častí.

Podmienky pestovania jednotlivých byliniek

MAJORÁN

vyžaduje suché a slnečné miesto, časté strihanie (pravidelne do polievok a omáčok a máte ho krásny po celý rok).

BAZALKA 

potrebuje kyprú a výživnú záhradnú pôdu, týždenné prihnojovanie, priestranné nádoby a pravidelné zaštipnutie, rozrastie sa do krásy (použite tam, kde nedávate mäso).

PAŽÍTKA

vyhovuje jej polotieň až tieň a výživná pôda. Na zimu ostrihať, ale nie priveľmi, aby nevymrzla. Pravidelné používanie do nátierok jej zaručí pevnosť, mohutnosť a krásny rast.

SATUREJKA

sa pestuje v piesočnatej pôde.YZOP – obľubuje priepustnú pôdu a slnečné miesta. Zaštipovaním vytvoríme dostatočnú tvorbu nového jemného materiálu.

ŠALVIA

vyžaduje slnečné a suché stanovište, dôležitý je pravidelný rez, aby nezdrevnatela.

PETRŽLEN

darí sa mu na okenných parapetoch, potrebuje však vlhkú kompostovú zeminu.LEVANDUĽA – pre ňu je ideálne slnečné a suché miesto na teplej záveternej strane. Na jar ju musíte hlboko zrezať.

ROZMARÍN

tento efektný krík našich prababičiek výborne rastie na slnku. Pravidelne ho hnojíme a polievame, je vďačný za rez (prečo asi ho dávali do kytičiek, pod vankúš, ale aj do polievok, vývarov a mäsa). Ak ho chcete prezimovať, nevyhnutnosťou je priestor, kde nezmrzne.

ESTRAGÓN

vzhľadom na jeho expanzívny rast zvolíme primerane väčšiu nádobu. Darí sa mu na slnečnom mieste a v pôde s obsahom listovky.TYMIAN – zas rastie na slnku, v chudobnej pôde s obsahom vápna. Každoročne na jar ho treba zrezať.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: