Prečo bábätko zaspí, keď zapnete práčku?

Redakcia | 19. september 2023
Prečo bábätko zaspí, keď zapnete práčku?

Mnohí rodičia si myslia, že tma a ticho sú nevyhnutné pre spánok bábätiek. Avšak, to nemusí byť vždy pravda. Naopak, niektoré deti sa cítia pohodlnejšie a bezpečnejšie, keď počujú dôverné zvuky a vidia svetlo zo susedných miestností. Alebo počujú tzv. biely šum.

Dôverné zvuky a svetlo 

Mnoho detí upokoja zvuky, ktoré sú im známe z bežného dňa, ako napríklad zvuky ukladania riadu alebo rozprávanie ostatných členov rodiny. Pre niektoré deti, tieto zvuky dokonca pôsobia tak ukludňujúco, že im pomáhajú im zaspať. Podobne, aj svetlo zo susedných miestností môže dať deťom pocit bezpečia a pomôcť im udržať kľudný spánok. Preto je odporúčané nechávať dvere do izby s bábätkom otvorené a až keď dieťa zaspí, môžete ich zatvoriť, aby ste ho ďalej v spánku nerušili.

Čo je to biely šum?

Biely šum je typ zvuku, ktorý obsahuje všetky frekvencie súčasne a v rovnakej intenzite. Tento druh zvuku sa často porovnáva so šumom, ktorý vytvára vodopád, dážď alebo ventilátor. Biely šum môže pomôcť maskovať iné rušivé zvuky, ako napríklad hluk z ulice, čo môže byť obzvlášť užitočné v hlučných mestských oblastiach. Na trhu dokonca existujú rôzne zariadenia a aplikácie, ktoré vytvárajú biely šum, a sú určené na podporu spánku, relaxácie alebo koncentrácie.

Biely šum a spánok bábätiek 

Niektoré deti zaspia ľahšie, keď počujú zvuky prírody, ako je dažď, vietor alebo vlny mora. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že biely šum môže podporiť kognitívny vývoj detí tým, že podporuje lepší a hlbší spánok.

Prečo niektoré deti radi zaspávajú, keď počujú práčku?

Domáce spotrebiče, ako sú práčky, sušičky, vysávače alebo ventilátory často vytvárajú zvuky, ktoré sú podobné bielemu šumu. Tieto zvuky môžu byť upokojujúce pre dieťa a môžu pomôcť maskovať iné rušivé zvuky v domácnosti. Preto niektorí rodičia zistia, že ich deti lepšie zaspia alebo spia kľudnejšie, keď je zapnutý ventilátor alebo iný spotrebič vytvárajúci podobný zvuk.

Je však dôležité dbať na bezpečnosť, keď používate domáce spotrebiče na upokojenie bábätka. Napríklad, ventilátor by mal byť umiestnený tak, aby priamy prúd vzduchu nesmeroval na bábätko a aby bolo zariadenie mimo dosahu detí, aby nedošlo k úrazu.

Okrem toho, stále platí, že je dôležité poznať preferencie svojho dieťaťa. Zatiaľ čo niektoré deti pokladajú zvuky domácich spotrebičov za upokojujúce, pre iné môžu byť tieto zvuky obzvlášť rušivé. Preto je vždy dobré vyskúšať rôzne možnosti a zistiť, čo najlepšie funguje pre vaše dieťa.

Záver: Aj keď mnohí rodičia si myslia, že tma a ticho sú nevyhnutné pre spánok ich detí, realita môže byť iná. Niektoré deti preferujú zvuky a svetlo zo susedných miestností a pre niektoré deti môže byť biely šum veľmi ukludňujúci a podporuje ich spánok. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: