Spánok bábätiek: Existuje vzorec na zdravý spánok?

Redakcia | 12. apríl 2023
Spánok bábätiek

Spánková antropologička, Lenka Medvecová Tinková konštatuje, že spánok bábätiek je rôznorodý a vstupuje do neho niekoľko faktorov.

Sú tri základné fakty o spánku bábätiek, ktoré by sme mali brať na vedomie a cez ne vnímať spánok nášho dieťatka. 

1. Spánok bábätka je rôznorodý

Aká je ideálna dĺžka spánku bábätiek? Budete prekvapení, ale vedci uvádzajú veľmi široké rozmedzie. Od narodenia prespia zdravé bábätka medzi 9 až 18 hodinami. A aj spodná hranica dĺžky spánku, aj tá najvyššia je normálna. Až okolo 4. - 6. mesiaca sú rozdiely v dĺžke spánku bábätiek menšie. Všímajte si rozloženie denných spánkov i povahu bábätka. Veľmi aktívne deti majú nižšiu potrebu spánku, deti citlivé a vnímavé spia dlhšie a vstávajú neskôr. Dobrým ukazovateľom je to, či sa dieťatko budí príjemné a aktívne, alebo uplakané, pretože mu spánok nestačí. V tom prípade pozorujte dieťatko a prispôsobte spánkový režim jeho potrebám a nie tabuľkám.  

2. Spánok bábätka je premenlivý 

Inak spia bábätká po narodení, inak spia dojčatá. Do spánku vstupuje ako výrazný faktor vývoj dieťatka - naučilo sa obrátiť na bruško, idú mu zúbky, začalo sa plaziť... Každá z týchto zmien sa prejaví aj v spánku a na to treba byť pripravený. 

3. Spánok bábätka je závislý 

Dieťatko potrebuje mať pocit bezpečia a ochrany, len tak sa neskôr môže stať samostatné a nezávislé. Nie, nerozmaznáte ho, keď budete reagovať na jeho potreby aj v noci. Dieťa je na vás závislé fyzicky - potrebuje nakŕmiť, prebaliť, uspať, keď sa v noci zobudí a volá vás krikom a plačom. Bábätko je na rodičovi závislé aj psychicky - potrebuje vedieť, že ste tam, nedokáže identifikovať zvuky a šumy, potrebuje počuť tlkot vášho srdca a cítiť vaše teplo. Vtedy sa cíti bezpečne a môže po prebudení opäť zaspať. 

Rodič môže pomôcť dieťatku regulovať emócie, prejsť z veľkej emócie do stavu pokoja. Deje sa tak počas dňa aj v noci. Ak sa to dieťatko aj vďaka vám naučí, neskôr to zvládne samo. Prvé tri roky života sa spánok dieťaťa mení. Niektoré deti dokážu prespať celú noc, resp. zvládnu prejsť z krátkeho prebudenia do stavu spánku v druhom roku života, iné v piatich rokoch.  

Zakladateľka projektu ProsímSpinkej a autorka dvoch odborných kníh o spánku a piatich detských kníh s terapeutickými a spánkovými rozprávkami, Lenka Medvecová Tinková objasňuje mnohé otázniky o spánku detí. Nájdite si čas a skúste popremýšľať. POZRITE SA TU

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: