Neprimerané očakávania od spánku detí

Redakcia | 31. marec 2023
Neprimerané očakávania od spánku detí

Možno si aj vy poviete – moje dieťa nespí. Vstávam k nemu niekoľkokrát za noc a nie je dobrý spáč, kedy sa to skončí?

Spánok detí

Spánok je pre rodičov veľmi citlivou témou a okrem zdravia bábätka aj tým najčastejším problémom. Dostávajú sa k nim mnohé odporúčania a tabuľky, koľko by dieťa malo spať, čo už nie je v poriadku a ako to treba riešiť. V začarovanom kruhu odporúčaní rodičia skúšajú rôzne triky a skúšajú spánok dieťaťa upraviť podľa „návodov“.  Stres, cez ktorý vnímajú problém so spánkom svojho dieťaťa sa prenáša do ich vlastného spánku a v tom zmätku sa akoby stratia od skutočných potrieb bábätka.

Vráťme spánok do rúk rodičom. 

Spánok bábätiek v histórii
Prečítajte si tiež:

Spánok bábätiek v histórii

Spánok detí: Rodičia sú emočným hromozvodom 

Stále platí, že dieťatko potrebuje cítiť rodiča nablízku, potrebuje, aby reagoval na jeho potreby a chránil ho. Sme emočným hromozvodom našich detí, utvrdzujme dieťatko v pocite bezpečia tým, že mu budeme k dispozícii aj v noci. Akonáhle sa uistí, aj vďaka nám, že svet je bezpečné miesto začne byť viac a viac odvážne. Nie je pravda, že si tým dieťa k sebe viac pripútame, práve naopak, pocit dôvery mu pomôže objavovať svet, keď na to bude naozaj pripravené. 

Vedeli ste, že za najväčším percentom problémov so spánkom bývajú neprimerané očakávania rodičov? 

Zakladateľka projektu ProsímSpinkej a autorka dvoch odborných kníh o spánku a piatich detských kníh s terapeutickými a spánkovými rozprávkami, Lenka Medvecová Tinková objasňuje mnohé otázniky o spánku detí. Nájdite si čas a skúste popremýšľať. POZRITE SA TU

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: