Spánok bábätiek v histórii

Redakcia | 29. marec 2023
Spánok bábätiek v histórii

Separácia bábätiek k inej izbe prišla s potrebou spoločnosti mať výkonných zamestnancov. Odjakživa spali bábätká pri rodičoch, je to ich potreba.

Potreby bábätiek sa nemenia - chcú byť nablízku rodičom, potrebujú to pre svoje prežitie. Bábätká sú veľmi múdre a zároveň a bezmocné, preto inštinktívne vokalizujú plačom svoju potrebu. Byť blízko rodiča, ktorý ho chráni, aby prežilo. 

Spoločné spanie nie je nový trend rodičovstva

Je to práve naopak. Odjakživa spali deti spolu s rodičmi v jednej miestnosti. Trendom je skôr separácia bábätiek v inej izbe. Táto myšlienka prišla s nástupom 20. storočia a potrebou spoločnosti mať výkonných zamestnancov, čoho predpokladom bol dobrý spánok v noci. Menil sa životný štýl, pracovný čas a  začali vznikať rôzne edukatívne návody, ako by sme ako pracovné sily mali mali spať, aby sme podávali dobrý výkon. 

Potreby spoločnosti: Bábätká by mali spať v inej izbe, aby rodičia mohli pracovať

Bola to taká malá revolúcia spánku, najmä v angloamerických krajinách sa čoraz častejšie hovorilo o tom, že bábätká spia ako dospelí a teda potrebujú svoj pokoj v samostatnej izbe. Tam vznikla aj myšlienka, že nosením na rukách dieťa rozmaznáme a ak sa dieťa v noci zobudí, nemali by sme ho brať na ruky a tíšiť. Lekári ani vedci v tej dobre o spánku bábätiek veľa nevedeli, spánková veda sa rozbiehala a vychádzalo sa len z faktov, ktoré boli dostupné pri skúmaní spánku dospelých. Tieto sa aplikovali aj na bábätká.

Ich tvrdenie bolo založené najmä na presvedčení, že potrebujeme, aby takto dieťatko spalo, aby sme my mohli zostať pracovane aktívni. Nešlo o potreby bábätká, ale o potreby spoločnosti. 

Čím viac sa však spánková veda rozvíjala, tým prichádzalo viac výskumov o spánku bábätiek a tie poukázali na špecifiká spánku detí a ich potrieb.  Aké sú? Ako by "malo" dieťa spinkať a čo vieme ovplyvniť?

Veľmi zaujímavé tvrdenia a pohľady na spánok ponúka v najnovších videách Lenka Medvecová Tinková, spánková antropologička a zakladateľka projektu Prosím spinkej
Skvelé tipy a zaujímavosti o spánku nielen malých bábätiek si môžete pozrieť TU. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: