Spoločné spanie: Mama a dieťatko sa zosúladia

kol. autoriek Psychológia pre milujúcich rodičov | 5. august 2021
Spoločné spanie

Matky aj počas spánku inštinktívne ochraňujú svoje bábätká.

Dieťa prichádza na svet úplne závislé na svojich rodičoch, ktorí mu poskytujú ochranu, výživu a emocionálnu podporu, vytvárajú preň bezpečný ostrovček v nebezpečnom svete. Rodičovstvo však nekončí západom slnka. Bábätko potrebuje pocit bezpečia v našej náruči aj v noci. Väčšina z nás sa v noci tiež radšej túli k milovanej osobe ako k dreveným mrežiam postele. 

Čo presne sa deje v spoločnej posteli? 

Nočné nahrávky matiek a detí v spánkovom laboratóriu ukazujú, že pri spoločnom spaní dochádza k niečomu neočakávanému -  mama a dieťa sa spolu „zosúladia“. Dýchajú na podobnej frekvencii a zladia sa aj v nastavení spánkových cyklov.

Napríklad ak sa bábätko na pár sekúnd preberie a znovu zaspí, spraví automaticky to isté aj jeho mama. Keď je bábätko v aktívnom spánku, kedy keď spí menej hlboko, hýbe sa a sníva, je v podobnej fáze spánku aj jeho mama (McKenna a kol., 2007).

Mamy dokážu monitorovať dieťa, ktoré je v jej ich blízkosti, oveľa efektívnejšie ako pri spaní v oddelených miestnostiach. Podvedome vnímajú dieťatko, budia sa kvôli nemu o tretinu častejšie ako pri oddelenom spaní, pričom v experimente napriek tomu uviedli, že sa vyspali lepšie, keď dieťatko spalo s nimi. Mnohé zo zobudení trvajú len niekoľko sekúnd. Mama po nich rýchlo opäť zaspí a ráno si ich nepamätá.

Okrem synchronizácie spánku a budenia môže mama lepšie sledovať svoje dieťa aj vďaka tomu, že sama spí o niečo ľahšie, ako keby bábätko v posteli nebolo, takže sa ľahko zobudí aj pri slabom podnete. 

spoločné spanie

Mama spiace bábo chráni

Profesorka antropológie Helen Ball nahrávala dojčiace matky s novorodencami počas nocí, ktoré strávili v spoločnej posteli.

Zistila, že matky aj počas spánku inštinktívne ochraňujú svoje bábätká: bábätko dieťatko leží v bezpečnej polohe na chrbte, tvár má blízko maminho prsníka, a matka okolo neho vlastným telom vytvorí „ochranný val“ v tvare písmena C. Jednu ruku má uloženú nad hlavičkou dieťaťa a kolená pod jeho nôžkami,  aby ho udržala v optimálnej teplote a chránila pred vonkajším nebezpečenstvom alebo pred „cestovaním“ po posteli. 

Väčšinu noci nie je od neho vzdialená viac ako 20-30 centimetrov, a ak sa aj dieťa otočí na bok, mamino telo ho chráni pred pretočením sa na bruško, čo je pre novorodencov riziková poloha. Je zaujímavé, že rovnakú ochrannú pozíciu zaujali mamy, ktoré boli zvyknuté spávať s bábätkami mnoho týždňov, ale aj prvorodičky v prvú spoločnú noc v pôrodnici.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: