Spánok detí: 10 mýtov, ktorým (možno) veríme

Marika Koscelníková | 12. máj 2021
Mýty o spánku bábätiek

Prvých osem mesiacov sa moje dieťa budilo každých 40 minút. Každú noc. Takže osem mesiacov som sa tiež budila každých 40 minút. Bolo to ťažké a myslela som si, že sa to nikdy neskončí.

Spánok je veľkou témou asi pre každú mamu. Sme podvedome pripravené, že s príchodom bábätka sa nevyspíme, ale realita nás často zaskočí.

Spánková deprivácia je nepríjemnou súčasťou najmä prvých mesiacov s bábätkom (v tom lepšom prípade). Ak ste navyše v situácii, že vám veľmi nemá kto pomôcť, sú to náročné mesiace.
Ale aj pre tie najunavenejšie mamy mám jeden odkaz – raz sa to skončí. Naozaj príde noc, ktorú spíte od chvíle, keď si do postele ľahnete a zobudíte sa až ráno. 

Ako sme (ne)spali

Prvých osem mesiacov sa moje dieťa budilo každých 40 minút. Každú noc. Takže osem mesiacov som sa tiež budila každých 40 minút. Bolo to ťažké a myslela som si, že sa to nikdy neskončí. Zo všetkých strán som absorbovala toľko informácií o spánku detí, ako by to malo byť a ako určite nie. Čo robím dobre a čo zle...

Trvalo mi chvíľu, kým som pochopila, že sú to len mýty. Polopravdy. Každé dieťa je iné a každá mama má svoju vlastnú kapitolu materstva. Spánok bol tou mojou. 

Tu je 10 mýtov o spánku detí, ktorým (ne)veríme

1. Už sa nikdy nevyspím, nikdy sa to neskončí 

Spomínam si, ako som vzlykala schúlená pri dcére a plakala od únavy.
Spánková deprivácia a frustrácia z toho, že asi nikdy už nebudem spať, ma úplne dostali. Našťastie - mýlila som sa.

Trvalo to dlho a miestami to bolo neznesiteľné... ale nakoniec sa to stalo! Raz ráno som sa zobudila a neveriacky dívala na hodiny. Spala som 6 hodín. V kuse. Bez prebudenia. 

Spánok príde. Aj to najnespavejšie dieťa raz prespí celú noc. 

2. Nespí? Niečo nie v poriadku s dieťaťom

Neustále otázky – spí dobre? Kŕmiš ju aj v noci? Naozaj sa toľkokrát budí – určite ju bolí bruško, má nočné mory, je jej zima, horúco... Nič dcére nebolo. Veľa úplne zdravých a „dobrých“ detí nespí celú noc.

Bábätká, najmä veľmi malé, sa v noci často budia, aby jedli, kakali a túlili sa. S mojim dievčatkom nebolo nič zlé. A ja som bola hlúpa, že som si to chvíľu myslela. 

3. Po 6. mesiaci deti prespia celú noc

Tvrdili to kamošky, aj Dr. Google. Áno, veľa detí môže začať spať po pol roku úplne sladko a dokonca aj bez prebudenia. Ale deti sa vyvíjajú inak. Majú iné potreby, temperament, podmienky. Nenoste si v hlave tento nezmysel, môže vás frustrovať a zneisťovať, ak sa tak nestane. Možno skúsite experimentovať s metódami na uspávanie detí a vyjde to. 

Ale ak vás alebo dieťa budú viac vyčerpávať, ako upokojovať (napr. Estivillová metóda (ext. zdroj Estvillová metóda)), nechajte to tak, alebo skúste neskôr. Niekedy minieme toľko energie na "naučiť spať", že nám to prinesie viac stresu a frustrácie, ako vstávať k dieťaťu.   

4. Spánkové návyky môjho dieťaťa sú odrazom môjho rodičovstva

Táto myšlienka mi blúdila hlavou a pôsobila veľmi skľučujúco. "Si nervózna, nepokojná, nevyspatá, dávaš jej málo, dávaš jej veľa, tak si si ju naučila..." Som zlý rodič? Rozmaznala som ju, vytvorila som zlé návyky? Počula som dokonca, že dieťa mnou manipuluje.

Okrem úplného vyčerpania som sa teda cítila aj previnilo.

Teraz by som samú seba v tej zúfalej situácii objala a povedala si, že to nie je pravda. Všetko, čo som robila, robila som najlepšie, ako som v tej chvíli vedela, s najlepšími úmyslami pre svoje dieťa. 

5. Som sebecká, ak chcem, aby dieťa spalo lepšie a tým pádom aj ja som si oddýchla

„Uži si tento čas, bude ti to chýbať, “ – takéto rady som púšťala von. Viete čo? Nechýba. Vôbec. Nebolo však sebecké chcieť viac spánku pre seba - bolo to a je ľudské. A to je v poriadku. Vďaka za spánok! A nie, tie časy naozaj nechcem vrátiť naspäť :).

12 mýtov o spánku bábätiek

6. Dieťa sa musí poriadne pred spánkom najesť, aby sa nebudilo na hlad 

Nakŕmili sme to naše dieťatko večer poriadne, mysliac si, že možno, ak bude mať bruško plné, bude spať. Nič - aspoň u nás to vôbec nefungovalo. 

Budí sa naozaj v noci dieťa na to, že je hladné? Nemusí to byť pravda. Dôvodom môže byť aj spánková asociácia – keď ho uspávam mojkaním alebo hladkaním, zobudí sa na to, že už ho moja ruka nehladí.
Keď je zvyknuté na moju vôňu v náručí, zobudí sa s plačom, keď tam nie som.

Moja známa nechávala svoje tričko v postieľke a zabralo. U nás síce nie, ale postupom času malá pochopila, že sa vrátim, aj keď odídem. Postupom trošku dlhšieho  času... 

7. Deti na umelom mlieku spia lepšie ako dojčené

Toto tvrdenie je založené na predpoklade, že umelé mlieko sa trávi pomalšie ako materské mlieko, takže dieťa zostane dlhšie sýte. Ale ak dôvod, prečo sa vaše dieťa v noci prebúdza, nesúvisí s hladom (čo je pravdepodobné), fľaša umelého mlieka nepomôže.

8. Nechajte dieťa dlhšie hore, potom prespí celú noc 

Dobre odpočinuté dieťa spí lepšie ako nadmerne unavené dieťa.

Namiesto nezmysleného preťahovania večierky, zaveďte pravidelné rituály, ktoré vytvoria spánkové asociácie. Dieťatko sa naučí, že ak sa robí toto, znamená to blížiaci sa čas spánku. Môže to byť kúpanie, masáž, podvečerná prechádzka a pod. Tiež sa oplatí sledovať signály dieťaťa (napríklad zívanie, trenie očí) a podľa toho nastaviť čas spánku. 

9. Keď spí moje dieťa, budem spať aj ja

Ukázalo sa, že keď sa dcérka naučila celú noc spať, potrebovala som sa naučiť spať aj ja. Bola som tak zvyknutá na časté budenie, že mi nejaký čas trvalo, kým som si opäť nastavila vnútorné hodiny.

Navyše tu boli sporadické kontroly „ ja sa len pozriem, či je v poriadku“ (čo robím dodnes). Mamy sú vždy v pozore.

Keď MAMY nemôžu ZASPAŤ
Prečítajte si tiež:

Keď MAMY nemôžu ZASPAŤ

10. Keď raz prespia celú noc, vždy prespia celú noc

To nie je to, čo momentálne chcete počuť, ale nie je to tak. Dojčatá (deti a aj dospelí) sa menia a s týmito zmenami prichádzajú aj zmeny spánku.

Moje dieťa nakoniec chvíľu prespalo celú noc, ale potom malo spánkovú regresiu. Dostali sme sa naspäť do starých koľají a pri prerezávaní ďalších zúbkov sa znova zobudilo. Takýchto zmien a období bude ešte veľa. Čakajte ich a tak ako prišli, aj odídu. 

Pri rodičovstve platí, že nič nie je predvídateľné

Ale platí aj to, že nech sa stane čokoľvek, zvládnete to. Ak cítite, že už nie, požiadajte o pomoc. Nie ste horšia matka, len preto, lebo vaše dieťa nespí, alebo nepapá či nerozpráva. Nebuďte na seba zbytočne prísne.

To maličké od vás očakáva, že mu budete nablízku. To je asi tak všetko. Ostatné  - ako by to malo či nemalo byť - ste si naložili na plecia samé. Aj ten najnáročnejší deň sa končí večerom a vy si môžete navzájom odpustiť. Pritúliť sa a vnímať, čo si navzájom dávate. 

Zdroj: www.mother.ly.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: