Ako dlho by dieťa malo byť bdelé predtým, ako ho večer uložíte do postieľky?

Kristina Böhmer | 25. Feb 2020
Ako dlho by dieťa malo byť bdelé predtým, ako ho večer uložíte do postieľky?

70% rodičov má skúsenosť s "nekonečným" uspávaním detí. Patríte k nim?

Kým sú ešte úplne maličké, zaspia väčšinou kdekoľvek a kedykoľvek.

Keď bábätko nespí

Okolo 4. mesiaca nastáva spánková regresia. Vtedy sa spánok bábätka väčšinou mení. Bábätko spí v cykloch, pričom každých 40 minút prechádza z hlbokého spánku do ľahkého a späť. Ak sa dovtedy nenaučilo zaspávať samostatne, je možné, že bude v mnohých týchto prechodoch potrebovať, aby mu rodič pomohol znovu zaspať. Niekoľkokrát za noc.

V tomto smere mi veľmi pomohla kniha Precious Little Sleep od Alexis Dubief, ktorá vysvetľuje, že dieťa si od narodenia vytvára spánkové asociácie. To znamená, že si zvyká na akýsi rituál zaspávania. Ak ho rodičia uspávajú na rukách, na prsníku, na cumlíku, hojdajúc ho zo strany na stranu, tak sa naučí, že toto je spôsob, ako sa zaspáva. A keď bude väčšie a začne spávať v cykloch, bude takúto pomoc potrebovať nielen pri zaspávaní, ale aj niekoľkokrát počas noci.

Rozhovor s autorkou knihy aj o tom, že dieťa vedia zaspávať samy si môžete prečítať TU:

Spánkové asociácie

Od začiatku je potrebné myslieť na vytvorenie zdravých spánkových asociácií, a to v závislosti od veku bábätka. Alexis v knihe Precious Little Sleep uvádza tieto:

Ako dlho má byť dieťa hore?

Toto je tabuľka z knihy Precious Little Sleep, v ktorej Alexis uvádza, ako dlho by dieťa malo byť bdelé predtým, ako ho večer uložíte do postieľky:

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: