Spánok detí: Plné, alebo prázdne bruško?

Spánok detí: Plné, alebo prázdne bruško?
25.6.2019 v kategórii Batoľa, autor MUDr. Katarína Vicianová, foto: istockphoto.com

Hovorí sa, že za zlou a plačlivou nocou je prázdne bruško dieťaťa. Moja rok a pol stará dcérka je však iná. Keď ide spinkať nenajedená, paradoxne, spinká lepšie. Je to v poriadku?

Odpoveď: Vaša dcérka je určite zdravé, živé dieťatko.  Nespomínate a asi vás to ani netrápi, že by neprospievala, bola unavená, dráždivá. Nezbadali ste žiadne iné problémy s príjmom stravy. A hlavne s nedostatkom stravy. Celodenný príjem energie a potrebných živín má zabezpečený počas dňa.

Pre istotu uvediem niekoľko informácií o posúdení zdravého vývoja dieťatka, jeho rastu a hmotnosti

  • v 5. až 6. mesiaci života by malo dieťatko zdvojnásobiť svoju hmotnosť,
  • v 1. roku života svoju pôrodnú hmotnosť strojnásobiť,
  • dieťa za prvý rok vyrastie o 25 cm (1. štvrťrok priemerne 3 – 4 cm za mesiac, 2. štvrťrok 2 cm, 3. štvrťrok  asi 1 cm a 4. štvrťrok tiež 1 cm)     
  • po 1. roku života sa u dieťaťa znižuje rast tempo rastu, a preto sa v tomto období  znižuje aj chuť do jedla.                                                                 

Na posúdenie výšky a hmotnosti dieťatka sa používajú tzv. percentilové grafy. Preto musíme poznať nielen hmotnosť (kg), ale i dĺžku (cm) a  prírastok v jednotlivých mesiacoch, prípadne rokoch.  

Určite by sme z rastových grafov zistili, že vaša 1,5-ročná  dcérka je v pásme normy. 

                                                                                                                                      Odporúčaný jedálniček v  1. – 2. roku:

1. Raňajky tvoria 25 % celkovej dennej potravy. 
Pred alebo po tuhej  strave dieťatko dostane materské alebo umelé mlieko – formulu (najlepšie do 3 rokov života). Na raňajky má mať chlieb alebo pečivo, maslo, džem, nátierky, syr, ovocie alebo kúsok čerstvej zeleniny.  Ku koncu druhého roku i šunku.

2. Na desiatu  (5 %) má mať mliečny výrobok s ovocím. 

3. Obed, ako hlavné jedlo (40 %),  pozostáva z mäsa, rýb, vajíčok, zeleniny, strukovín  a príloh (zemiaky, ryža, cestoviny, knedle) v rôznej kombinácii. Pripravíme ho z polievky a hlavného chodu. Avšak, mnohé deti zvládnu dlhšie iba jeden hlavný chod. Ovocie a zelenina majú byť súčasťou každého jedla. 

4. Olovrant (5 %) má byť zložený z mlieka, jogurtu, pečiva, surovej zeleniny a ovocia, pravdaže vhodne skombinovaných.

5. Na večeru (25 %)  majú deti medzi 1. a 2. rokom mať kašu s ovocím alebo zeleninou, alebo cestoviny, ryžu, zemiaky a zeleninu.

Vy ste  správne vycítili, že sa malej  lepšie spí, ak spapá na večeru menej. Je to jej individuálna potreba. Veď aj dospelým sa odporúča večerať skôr, a to 2 hodiny pred spaním.