Uspávanie: Ako pomáhate dieťatku zaspať?

Redakcia | 5. apríl 2023
Uspávanie

Pamätáte si rozprávku, ktorú ste ako dieťa počúvali pred spaním, krížik na čelo od mamy, alebo je to spomienka na strach z tmy a samoty?

Ako vás uspávala mama?

Ak si zaspomínate na svoje detstvo, iste sa vám objaví spomienka na večerné ukladanie do postele. Na rituály, slová, túlenie... Možno takúto spomienku nemáte a poviete si: Rodičia zhasli a spalo sa!

Spánok bábätiek v histórii
Prečítajte si tiež:

Spánok bábätiek v históri


"Dieťatko, ktoré sa cíti byť v bezpečí, zaspí spokojnejšie. K spánku a do snov mu treba trošku pomôcť a mnohí z nás na to využívajú metódy svojich rodičov," konštatuje spánková antropologička Lenka Medvecová Tinková. Spomienky sú spojené s vôňou mamy, hladkaním po vláskoch, piesňou a ten pocit, ktorý si z detstva odnášame je tak silne pozitívny, že ho praktizujeme aj na našich deťoch. S láskou ich hladíme, spievame staré uspávanky a túlime ich spotené čielka

Naopak, mnohí z rodičov nemajú takéto spomienky, ich návrat do času, keď sa potrebovali cítiť bezpečne pri uspávaní je spojený so strachom z tmy a samoty, ktorý sa aj v dospelosti môže spájať s problémami so spánkom a nočnými úzkosťami. Tak to robia inak. Nezatvoria dvere na detskej izbe a nezhasnú svetlo so slovami - je čas spať. Práve ich dieťa a nové rituály im pomôžu vrátiť sa naspäť a dopriať aj sebe pocit, že sú v bezpečí. Objať svoje dieťa a odpustiť si.   

Uspávanie je dieťatka je silný rituál aj pre rodiča

Je to čas, ktorý nás núti zastaviť sa. Celý deň vstrebávame toľko informácií a zážitkov, že sami máme problém upokojiť myseľ a oddeliť deň od večera. Je to čas stíšenia a vstupenku do tohto stavu nám ponúka práve dieťa. Nepremrhajme touto príležitosťou a vytvorme aj dieťatku spomienky, ktoré mu neskôr pomôžu ľahšie zaspávať a dajú mu pocit bezpečia. 

Čo by ste mali vedieť o uspávaní a ako zvládnuť nie vždy jednoduché večerné rituály? Zaujímavý pohľad na spánok detí prináša Lenka Medvecová Tinková vo videách s touto témou. Pozerajte TU

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: