Spánok bábätiek: Bábätko svoju potrebu spánku jasne signalizuje

Martina Pašková | 3. január 2023
Spánok bábätiek

Bábätká sú také jedinečné! Hľadať preto nejaký univerzálny recept na prístup k nim nemá význam. Ku každému dieťatku treba pristupovať jedinečne a s prihliadnutím na jeho vlastné potreby a momentálne požiadavky. To platí aj o spánku a uspávaní.

Niekoľko všeobecných tipov vám však poskytnúť môžeme a vy ich zasa môžete na svojom bábätku vyskúšať.

Niekoľkodňové dieťatko zvyčajne väčšinu dňa prespí. Čím je však staršie, spánku ubúda a predlžuje sa čas bdenia. Uspať bábätko nemusí byť vždy jednoduché, práve naopak. Je veľmi veľa vecí, ktoré ho môžu rušiť a spôsobovať tak jeho ťažšie zaspávanie.

Bábätko svoju potrebu spánku jasne signalizuje

Keď si drobec začne pretierať očká, zívať, pozerať do prázdna, zvyšuje sa jeho nervozita a ťahá si uško, sú to všetko signály, ktorými vám dáva najavo, že je unavené a treba ho uložiť na spánok. Nepremeškajte túto chvíľu, lebo potom môže mať so zaspávaním problém. Tiež platí, že detičky, ktoré nemajú dostatok spánku počas dňa, sa v noci budia častejšie. I keď sa v prvých týždňoch nedá hovoriť o režime, pokúšajte sa ho nastaviť. Bábätká majú totiž presný režim a rituály naozaj v obľube. 

Presvedčte sa, že má uspokojené všetky základné potreby 

Na pokojný spánok sa uloží len dieťatko, ktoré nie je hladné, smädné, pocikané. Dajte mu preto papať podľa jeho požiadaviek, prebaľte ho do suchej plienky a skontrolujte, či mu nie je zima alebo teplo. Ideálne sa teplota kontroluje na zátylku. Bábätko by tam nemalo byť spotené.

Spánok bábätiek

Odstráňte rušivé objekty

Bábätko môže rušiť nielen zapnutý spotrebič, ale napríklad aj denné svetlo. Skúste preto v miestnosti, kde spáva, zastierať závesy aj počas dňa. Lepšie sa mu bude zaspávať vo vyvetranej a neprekúrenej miestnosti. Teplota by nemala presiahnuť 18 – 20 °C.

Tiež je dobré vyhýbať sa pred spánkom hre s hlučnými a blikajúcimi hračkami, ktoré dieťa iba zbytočne rozrušia. Naopak, pozitívny vplyv majú rituály. Zaužívajte si taký, ktorý bábätku najviac vyhovuje. Môže to byť masáž, čítanie rozprávky, spievanie uspávanky...

Známy pohyb z bruška bábätko upokojí

Detičky sa celých deväť mesiacov v mamičkinom brušku húpali a bolo im to príjemné. Tento pohyb môžete navodiť jemným pohojdávaním v kolenách, keď dieťatko držíte na rukách. Mnohé mamičky na tento účel odporúčajú aj fitloptu. Bábätko si položte na vankúš, ktorý máte na kolenách a jemne sa na fitlopte pohojdávajte. Dieťatko sa upokojí a vy ho po chvíľke môžete položiť do postieľky.

Pre bábo je dôležitá blízkosť a známy hlas

Niektoré detičky potrebujú pre svoj pocit bezpečia počuť mamičkin hlas a cítiť teplo jej rúk. Ľahnite si preto na chvíľku k drobčekovi do postele, zaspievajte mu známu uspávanku a hladkajte ho po hlavičke alebo brušku. Mnohým bábätkám stačí len to, že vás cítia vedľa seba. 

Pomocníkom pri zaspávaní môže byť zavinovačka

Niektorí drobci, najmä tí najmenší, ktorí ešte nevedia koordinovať pohyb svojich rúk, sa rušia práve týmto spôsobom. Zaviňte preto drobčeka do zavinovačky tak, aby mal ručičky tesne pri telíčku. Bude sa cítiť bezpečne, upokojí sa a rýchlejší zaspí. 

Uvoľňujúca masáž

Bábätká milujú masáž. Ideálne je robiť ju po kúpeli, pred večerným spánkom, ale nie je to pravidlo. Masáž nielenže pomáha prehlbovať vaše puto s dieťatkom, ale je výborným pomocníkom na upokojenie rozladeného dieťaťa. Začnite vždy od hlavičky, pohladkajte tvár, prechádzajte cez hrudník a ručičky smerom k nohám. Symetricky by ste mali vymasírovať celé telo, v príjemnom a pohodovom prostredí. 

Zaspávanie pri dojčení

Táto forma uspávania bábätiek je považovaná za nesprávnu. Pokiaľ sa vám však osvedčila a vy sama s ňou nemáte problém, nie je na tom nič zlé. Bábätká, najmä v prvých mesiacoch života, často zaspia pri papaní, pretože sa unavia. Každá mamička najlepšie pozná svoje dieťatko, preto sa treba riadiť predovšetkým jeho potrebami a svojím inštinktom. Tento systém uspávania oceníte najmä v noci. Nezabudnite pritom na to, že by ste nemali rozsvecovať silné svetlo a prebaľovať dieťa príliš dlho. 

Cumlík pri uspávaní. Áno či radšej nie?

Niektorí rodičia cumlík úplne zaznávajú a ani ho pre bábätko nekúpia. Iní ho bez obáv používajú a dieťatko dokonca bez neho nevie ani zaspať. Aj názory odborníkov sa na jeho používanie rôznia. Určite by ste mali brať do úvahy fakt, že ak dieťa ešte nevie „poriadne“ papať z prsníka, nemali by ste mu cumlík ponúkať. Ak mu už ide dojčenie bez problémov a vy si neviete s nepokojným drobcom poradiť, skúste použiť cumlík. Vyberajte podľa veľkosti jeho ústočiek a nikdy mu ho pri uspávaní nenamáčajte do medu či cukru. Nezabúdajte ani na pravidelnú sterilizáciu a určite sa vyhnite čisteniu cumlíka strkaním do vlastných úst. 

Nalaďte sa na svoje bábätko
Prečítajte si tiež:

Nalaďte sa na svoje bábätko

Pri uspávaní bábätka sa vyhnite týmto prehreškom:

  • Nikdy s dieťatkom netraste.
  • Nenechávajte ho v postieľke vyplakať sa.
  • Nepúšťajte bábätku pri zaspávaní hlasnú hudbu alebo hračky.
  • Nevozte dieťa kvôli uspávaniu v aute.
  • Netrvajte na striktnom režime, rešpektujte skôr individuálne potreby dieťaťa.
  • V noci sa pri kŕmení a prebaľovaní vyhnite príliš veľkým ruchom a ostrému svetlu.
  • Ak dojčíte, obmedzte príjem kofeínu, kolových nápojov a čajov nevhodných pre dojčiace matky. Alkohol je úplne tabu, rovnako tak fajčenie. Cigaretový dym nasiakne do pokožky, vlasov a oblečenia a dieťatko ho intenzívne cíti.

Časom sa naučíte, čo na vášho drobčeka zaberá, aby to on po čase opäť zmenil. Veríme, že aj naše tipy vám pomôžu k tomu, aby ste si mohli užívať ten najkrajší pohľad – na spokojne spinkajúce bábätko. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: