Prečo bábätká zaspávajú lepšie pri hojdaní?

bábätko hojdanie urýchľuje uspávanie
12.11.2016 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Naozaj hojdanie či rytmické zvuky urýchľujú uspávanie babätiek? Čo na to mamičky?

Prečo majú bábätká radi hojdanie?

Veda k tejto otázke neposkytuje žiadne jednoznačné vysvetlenie, aj keď ako pravdepodobné sa javí, že bábätkám hojdanie pripomína ich deväťmesačný pobyt v mamičkinom brušku a príjemné pohupovanie sa v ňom.

U mnohých bábätiek však možno pozorovať, že nielen hojdanie, ale aj veľa iných foriem rytmickej stimulácie, ako napr. jazda v aute alebo vo vlaku, zapnutý vysávač alebo práčka (pozor na nebezpečenstvo pádu!), urýchľujú zaspávanie.

Alenka, mama 6-mesačného Danka hovorí: "Môj syn sa fakticky nedá uspať, hojdanie v náručí je nekonečné. Ak to nejde inak, sadneme cez víkend do auta, urobíme okruh Bratislavou a malý do dvadsiatich minút spí. V zúfalstve som ho už uspávala aj na práčke - evidentne mu to robilo dobre, to spal hneď."

Bábätká pri zaspávaní uprednostňujú rytmické zvuky

Experimenty však jednoznačne dokázali, že bábätká uprednostňujú rytmické zvuky, ktoré ich upokojujú. Je pravdepodobné, že to súvisí s pravidelným tlkotom maminho srdca alebo dýchaním, ktoré je deťom známe ešte z mamičkinho brucha.

Timea, mama 8-mesačnej Terezky: "Terazka je veľký nespáč. Minule som bola v šoku, keď som ju akurát uspávala a ona už polhodiny revala,  a nám vtedy na chodbe začali vŕtať takým silným a hrozným zvukom, že koniec. Nie som konfliktný tip, tak som zvažovala čo im poviem, keď v tom pozerám - a malá spokojne a tvrdo spí. Uvažovala som, že majstrov zavolám aj nabudúce :)"

Hojdanie bábätka v náručí

Ak bábätko nemôže zaspať, hojdajte ho v náručí sem a tam a spievajte mu uspávanku. Možno budete musieť takto vydržať určitý čas, lebo dieťa sa bude budiť zakaždým, keď prestanete a budete ho chcieť uložiť do kočíka alebo do postieľky.


 Je to však vyskúšaná a osvedčená metóda, ako drobčeka uspať a používajú ju takmer všetky mamičky :).

Mohlo by vás zaujímať: Bábätko a hojdacia sieť