CUMLÍK: Pozitíva a negatíva v súvislosti s vekom dieťaťa

PhDr. Andrea Baranovská PhD. | 29. január 2021
Cumlík a dieťa

„Hlavne nech neplače...?“

Keď ste si drobčeka niesli z pôrodnice, možno ste po cumlíku podvedome siahli. „Hlavne nech neplače...“ vkladali ste veľké nádeje do kúska plastu. A tak sa cumlík stal nerozlučným kamarátom vášho dieťaťa. Ale už je tu čas navždy s ním skoncovať. 

Rodičia si často kladú otázku, či a ako dlho používať cumlík. Pýtajú sa lekárov na riziká a tiež aj na vek, kedy je ešte vhodné, aby dieťa cumlík malo, a kedy už nie. Dieťa sa rodí s prirodzeným inštinktom sať. U niektorých detí je táto potreba taká veľká, že cumlík je pomocou pre ne aj pre mamu. Základným pravidlom využívania cumlíka je však to, že by sa nemal používať ako náhrada kŕmenia – ako oddialenie času jedla a nemal by nikdy byť nástrojom na utíšenie dieťaťa samým osebe. 

Čo (ne)robiť, ak máte cumlík
Prečítajte si tiež:

Čo (ne)robiť, ak máte cumlík

Sací reflex 

Je to reflex, ktorý sa vyvíja u dieťatka počas jeho vnútromaternicového vývoja a plne rozvinutý je okolo 33. týždňa tehotenstva. To znamená, že sa s ním dieťa rodí. Reflex je stimulovaný, keď sa dotkneme tváre alebo úst dieťatka a ono začne robiť sacie pohyby, ktoré mu umožňujú hľadať zdroj potravy.

Okolo 4. mesiaca tento reflex mizne a dieťa je schopné jesť samostatne a vedome. Tento reflex je veľmi dôležitý, pretože je prípravou na rozprávanie, kvôli posilňovaniu svalov okolo úst, jazyka a dieťa sa tým učí aj dýchať nosom. 

Väčšina detí ho má silne vyvinutý. Niektoré si cmúľajú palce alebo prsty ešte skôr, ako sa narodia. Sací reflex má svoj zmysel pri výžive dieťaťa, ale okrem toho je tiež zdrojom upokojovania. Práve z tohto poznatku vyplýva otázka, či je cumlík a jeho používanie pre dieťa v poriadku, alebo nie a aké sú klady a zápory jeho používania. 

Satie je dôležitým míľnikom v živote dieťatka, ktorý by mal byť zvládnutý. Je zárukou pre dojčenie po narodení, ale tiež prispieva k sebaregulácii správania dieťatka a k vytvoreniu vzťahovej väzby medzi matkou a dieťaťom. Sací reflex (ktorý nevedie k jedeniu) tiež pomáha dieťaťu pri zlepšovaní trávenia, regulácii správania, lepšiemu zvládnutiu bolesti a  predchádzaniu problémov s dýchaním. Niektoré štúdie poukazujú na to, že v ranom veku cumlík pomáha pri znižovaní rizika náhleho úmrtia dojčiat.

Cumlík je veľmi rozšírenou pomôckou na upokojenie detí, ktorá sa používala už pred 12-tisíc rokmi. V súčasnosti je zdokumentované, že takmer 70 % detí používa cumlík, a to dokonca až do 6. roku života. 

Cumlík je symbolom bezpečia a nástrojom na upokojenie dieťatka. Rodičia ho deťom dávajú vtedy, ak ich potrebujú upokojiť alebo zabaviť. Znamená teda viac pre rodiča ako pre dieťa, a to najmä v moderných spoločnostiach.

Cmúľanie zmierňuje plač dieťatka, zlepšuje spánok a má tiež analgetické účinky. Rovnako býva využívaný pri odúčaní dieťaťa od dojčenia – ako náhrada bradavky, alebo ako náhrada, ak si dieťa cmúľa palec, aj keď v tomto veku je to z hľadiska správneho vývinu chrupu otázne. 

Prečo cumlík ÁNO?

Cumlík je nástrojom, ktorý má na dieťatko upokojujúci efekt – môže a býva tiež využívaný na prevenciu bolesti a znižovanie úzkosti u detí, a to najmä u novorodencov a detí mladších ako šesť mesiacov, ktoré absolvovali menšie lekárske zákroky. Najnovšie výskumy sledovali dĺžku plaču dojčiat (do troch mesiacov) u lekára a zistili, že deti, ktoré mali cumlík, plakali kratšie ako tie, ktoré ho nemali.

Staré mamy odporúčali namočiť cumlíky do medu alebo do niečoho sladkého, vraj to zaručene dieťa upokojí rýchlejšie. Tento postup vedie len k pokazeniu zubov detí, ale nie k ich upokojeniu. Samotný cumlík však môže pomôcť malým a nedonoseným deťom pri zmiernení bolesti. 

Sací reflex je vrodený, je možné pozorovať dieťatko v bruchu, ako si cmúľa prsty a vidíme sacie pohyby aj u novorodenca. Práve u predčasne narodených detí sa cumlík môže používať ako súčasť starostlivosti, pretože pomocou neho možno stimulovať vývin svalov úst a tváre. Štúdia z Kanady (Ontário) dokázala, že u nedonosených detí, ktoré používali cumlíky, sa skrátila dĺžka pobytu v nemocnici. Aj keď používanie cumlíka nespôsobilo, že dieťatko priberalo, alebo sa inak správalo, ale práve upokojujúci účinok mohol viesť k zlepšeniu stavu. 

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS)

Neexistuje priama súvislosť medzi cumlíkom a syndrómom náhleho úmrtia, ale jeho používanie môže zachovať dýchacie cesty priechodné, znížiť gastroezofageálny reflux a spánkové apnoe. Viaceré výskumy poukázali na to, že cumlík udržiava jazyk v ústach viac vpredu, čím zabraňuje jeho zapadnutiu. Rovnako zabraňuje zníženiu svalového tonusu horných dýchacích ciest tým, že umožňuje plynulý prechod medzi dýchaním nosom alebo ústami.

Cumlík je tiež prevenciou proti prevráteniu sa dieťatka na bruško a v prípade, že k tomu dôjde umožňuje, aby nos dieťatka bol nad podložkou. (Práve poloha na brušku sa spája so SIDS.) Zaujímavé je tiež to, že deti, ktoré spali s cumlíkom, sa počas spánku menej hýbali, pretože pri pohybe im cumlík mohol vypadnúť. Nevýhodou môže byť to, že ak dieťatku cumlík pri spánku vypadne, môže sa prebudiť a začať plakať. Čo sekundárne je pozitívnym znakom, pretože mrnkanie dieťatka vedie rodičov k jeho častejšiemu kontrolovaniu. 

Dôležité však je to, aby bol cumlík ponúknutý dieťatku tesne pred zaspatím. Rovnako sa neodporúča dávať dojčeným deťom cumlík do konca prvého mesiaca – pretože sa ukazuje, že to má negatívny vplyv na dojčenie. Cumlíky by sa deťom nemali núkať nasilu – ak ich niektoré odmietajú, netreba ich nútiť. To platí aj v prípade, ak dieťaťu vypadne z úst, netreba mu ho vkladať naspäť, ak pokojne spí.  

Prečo cumlík NIE?

Veľa sa hovorí o tom, že používanie cumlíkov vedie k predčasnému odstaveniu dieťaťa od dojčenia, prípadne môže viesť k jeho ukončeniu.

Tento názor je v populácii dosť rozšírený. Dokonca aj Detský fond OSN/WHO vo svojom vyhlásení odporúča nepoužívať cumlíky u dojčiat. Boli vykonané mnohé štúdie po celom svete – väčšina z nich nezaregistrovala žiaden rozdiel v čase dojčenia do šiestich mesiacov v závislosti od toho, či deti mali alebo nemali cumlík.

Neskôr bol spozorovaný rozdiel v súvislosti s motiváciou matiek k predčasnému odstaveniu dieťaťa od dojčenia – u tých, ktoré mali cumlík. V ďalších štúdiách sa spozorovala súvislosť medzi tým, že cumlík znamenal skôr nejaké problémy s dojčením. 

Z týchto štúdií vyplýva, že je potrebné, aby sa cumlík nikdy nepoužíval ako náhrada maminých pŕs alebo ako nástroj na upokojenie dieťaťa. Cumeľ má byť krátkodobý nástroj rodičov na uspokojenie dieťatka a má sa používať len výnimočne.  

cumlik a vek dieťaťa

 • Zuby

Ďalšia zo zaručených právd, ktoré sa tradujú, je, že používanie cumľa vedie k zvýšenej kazovosti zubov u detí. Táto súvislosť bola potvrdená len vtedy, ak rodičia namáčali cumeľ do sladených nápojov, sirupov, medu ap. Ak sa rodičia rozhodnú používať cumlík je potrebné, aby nebol spájaný s nejakou chuťou. 

Dlhodobé cumľanie môže viesť k čeľustno-ortopedickým anomáliam – maloklúziam – po druhom roku života sa nebezpečenstvo zvyšuje o 14 % a po 4. roku života o 71 %. Preto z hľadiska správneho vývinu chrupu by bolo dobré, aby dieťatko prestalo používať cumlík po 2. roku života – a najneskôr vtedy, keď začnú rásť trvalé zuby. Je tiež veľmi dôležité, aby si pri odúčaní od cumlíka dieťa nezačalo cmúľať prsty. Tento zlozvyk je omnoho ťažšie odstrániteľný ako cumlík. 

 • Infekcie 

Hoci cumlíky prechádzajú prísnou kontrolou, aby boli zdravotne nezáškodné, napriek tomu sa dokázalo, že sa na nich môžu usádzať rôzne mikroorganizmy a baktérie, ktoré závisia od materiálu, z ktorých je cumlík vyrobený. Ale žiadna z doteraz vykonaných štúdií nepreukázala priamu súvislosť medzi zvýšenou chorobnosťou detí a  cmúľaním cumlíka.

Spojitosť môže byť vytvorená tým, že práve u chorých detí sa viac používa cumlík na ich upokojenie a utíšenie bolesti ako u zdravých detí. Vyššia miera chorobnosti v súvislosti s cmúľaním si prstov a cumlíka bola zistená u detí vo veku 15 – 18 mesiacov.  

 • Zápal stredného ucha

Rovnako ako pri infekciách, nie je možné povedať, že existuje priama súvislosť medzi tým, že deti cmúľajú cumlík a zvýšeným rizikom zápalu stredného ucha. Avšak mnohé štúdie potvrdili, že riziko zápalu stredného ucha sa významnou mierou zvyšuje (až 2x častejšie) u detí, ktoré používajú cumlík často a dlhodobo počas dňa. Tieto výskumy sa opäť robili po celom svete.

Nie je to tým, žeby cumlíky boli zdrojom baktérií, ale skôr tým, že satie môže narušiť funkciu Eustachovej trubice. Toto nebezpečenstvo – zápal stredného ucha – sa znížilo, keď sa používanie cumlíka obmedzilo na čas zaspávania. Práve obmedzenie času s cumlíkom je dôležité u detí od 6 do 12 mesiacov veku. 

Pozitíva a negatíva používania cumlíka v súvislosti s vekom dieťaťa:

Predčasne narodené detičky:

 • utišujúci prostriedok
 • skrátenie času v nemocnici,
 • urýchlenie na prechod kŕmenia z fľaše, lepšie kŕmenie dieťaťa

Do 6. mesiaca života:

 • utišujúci prostriedok
 • redukcia rizika SIDS – predčasného úmrtia dojčiat
 • možné predčasné odstavenie od dojčenia 

6 mesiac – 2 roky:

 • riziko zápalu stredného ucha

2 a pol roka – a viac:

 • zubné maloklúzie 
Ako môžeme vidieť, riziká používania cumlíka s vekom dieťaťa stúpajú. Väčšina detí prestáva používať cumlík medzi 2. – 3. rokom života. Niektoré však potrebujú väčšiu pomoc pri odvykaní. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: