33. týždeň tehotenstva

Najlepšie a v bezpečí sa cíti v dôverne známom prostredí vašej maternice. Má tam všetko čo potrebuje. Ak by sa vypýtalo na svet v tomto týždni, je veľmi vysoká šanca na jeho dobrú adaptáciu. Dieťatko by však potrebovalo špeciálnu zdravotnú starostlivosť. 

Čo sa deje s mamičkou

Maternica sa stále zväčšuje, momentálne dosahuje až k rebrám a vy môžete cítiť niekedy i bolestivé kopnutie na novom mieste. Na hrudnom koši alebo pod prsiami, pretože dieťatko sa usadzuje hlavičkou dole.

Pribúdajú problémy so zvyšujúcou sa váhou. Teraz v ôsmom mesiaci budete priberať rýchlejšie a bude vám rásť hlavne bruško, čo výrazne pozmení vaše ťažisko. Je to spôsobené najmä tým, že bábätko rýchlo priberá. 

V týchto týždňoch sa vám môže ťažšie dýchať. Dýchavičnosť je spôsobená rastúcou maternicou, ktorá tlačí už na bránicu a pľúca budúcej mamičky. Preto môže byť problémom nadýchnuť sa do bruška, čo však neznamená, že vy alebo dieťatko trpíte nedostatkom kyslíka.

Dva až tri týždne pred pôrodom, kedy bábätko zostúpi hlbšie do panvy, dýchavičnosť ustúpi. V prípade, že sa vám zle spí sa nemôžete nájsť správnu polohu, vyskúšajte si zväčšujúce sa bruško podložiť vankúšmi. 

Každý tehotenský problém je veľmi individuálny, niektoré mamčičky majú silnejšie prejavy, iné slabšie. A existujú i také, ktoré tehotenstvom „preplávajú“ bez akýchkoľvek symptómov. Každopádne vedzte, že pôrodom pominú.

Ako rastie bábätko

Dieťa má v tomto týždni hmotnosť asi 2 000 gramov a meria približne 45 cm. Rýchlosť tepu jeho srdca sa ustáli na 120 – 160 úderov za minútu. Od cca 26. týždňa spí a prebúdza sa v pravidelných intervaloch. Keď spí, má zatvorené oči a posledný mesiac pred pôrodom sa mu dokonca sníva.

Prejavuje rôzne reakcie, od mračenia, smiechu až po plač. Hodnoty plodovej vody teraz dosahujú maximum. Rýchlym procesom vývinu prechádza mozog a prepojenia jeho jednotlivých centier. Približne v týchto dňoch dochádza ku koordinácii sania, prehĺtania a dýchania. Keďže mozog rastie, zväčšuje sa i priemer hlavičky. V priebehu tohto týždňa sa zväčší asi o 1 centimeter. Dieťatko si tiež ukladá zásoby dôležitých prvkov ako sú fosfor, vápnik, železa, ktoré sú dôležité pre jeho rast.

Tip MAMA a ja

Ak ste tak ešte neurobili, je načase popremýšľať s partnerom nad menom pre vaše dieťatko. Malo by ste sa k nemu dopracovať na základe dohody.

Tiež je fajn, ak sa meno a priezvisko dieťatka vzájomne „nebijú“. Naopak, mali by spolu znieť príjemne. Ku klasickému, rýdzo slovenskému priezvisku sa žiadne meno mládenca zo španielskej telenovely nehodí. Výber je však výsostne na rodičoch. Ak chcete predsa len popustiť uzdu svojej fantázie a v slovenskom kalendári nenájdete žiadne meno, ktoré by vás zaujalo, inšpirujte sa zoznamom mien z celého sveta, ktorý nájdete na internete.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: