33. týždeň tehotenstva
Ako rastie bábätko
Váži okolo 1800g - 2000g a meria približne 42- 45 cm.
Rýchlosť tepu jeho srdca sa ustáli na 120 – 160 úderov za minútu. Od cca 26. týždňa spí a prebúdza sa v pravidelných intervaloch. Keď spí, má zatvorené oči a posledný mesiac pred pôrodom sa mu dokonca aj sníva.
Prejavuje rôzne reakcie, od mračenia, smiechu až po plač. Hodnoty plodovej vody teraz dosahujú maximum. Rýchlym procesom vývinu prechádza mozog a prepojenia jeho jednotlivých centier. Keďže mozog rastie, zväčšuje sa i priemer hlavičky. V priebehu tohto týždňa sa zväčší asi o 1 centimeter. Dieťatko si tiež ukladá zásoby dôležitých prvkov ako sú fosfor, vápnik, železa, ktoré sú dôležité pre jeho rast.
Bábätko je plne vyvinuté. Má už aj nechtíky, aj keď nedosahujú konce prstov. Hlavička je pokrytá vláskami. Ultrazvukom sa dajú zistiť mierne pohyby hrudníkom, je to nácvik dýchacích pohybov po narodení. Počuje, zvuky a registruje prudšie matkine pohyby.
Je zvyčajne uložené hlavičkou dole. Najlepšie a v bezpečí sa cíti v dôverne známom prostredí vašej maternice. Má tam všetko čo potrebuje. Ak by sa vypýtalo na svet v tomto týždni, je veľmi vysoká šanca na jeho dobrú adaptáciu. Dieťatko by však potrebovalo špeciálnu zdravotnú starostlivosť.
Čo sa deje s mamičkou
Maternica sa stále zväčšuje, momentálne dosahuje až k rebrám a vy môžete cítiť niekedy i bolestivé kopnutie na novom mieste.
Pribúdajú problémy so zvyšujúcou sa váhou. Teraz v ôsmom mesiaci budete priberať rýchlejšie a bude vám rásť hlavne bruško, čo výrazne pozmení vaše ťažisko. Je to spôsobené najmä tým, že bábätko rýchlo priberá. V týchto týždňoch sa vám môže ťažšie dýchať. Dýchavičnosť (ext. zdroj dýchavičnosť) je spôsobená rastúcou maternicou, ktorá tlačí už na bránicu a pľúca budúcej mamičky. Preto môže byť problémom nadýchnuť sa do bruška, čo však neznamená, že vy alebo dieťatko trpíte nedostatkom kyslíka.
Dva až tri týždne pred pôrodom, kedy bábätko zostúpi hlbšie do panvy, dýchavičnosť ustúpi. V prípade, že sa vám zle spí sa nemôžete nájsť správnu polohu, vyskúšajte si zväčšujúce sa bruško podložiť vankúšmi.
Každý tehotenský problém je veľmi individuálny, niektoré mamičky majú silnejšie prejavy, iné slabšie. A existujú i také, ktoré tehotenstvom „preplávajú“ bez akýchkoľvek symptómov. Každopádne vedzte, že pôrodom pominú.
V mnohých prípadoch je to posledný pracovný týždeň. 6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu nastupuje tehotná žena na materskú dovolenku.
Je dobre dohodnúť sa s partnerom na priezvisku, ak ho rodičia nemajú rovnaké a vybaviť administratívne veci okolo priezviska na matrike. V inom prípade dieťa dostáva automaticky priezvisko po matke. Nevyhýbajte sa predpôrodným kurzom. Oceníte to pri pôrode.
O tom, aká je matka pred pôrodom pripravená a po pôrode zaskočená...
Vyšetrenie v poradni
Pokiaľ všetko prebieha tak ako má, žiadne mimoriadne vyšetrenia vás v tomto týždni tehotenstva nečakajú.
Tip MAMA a ja
Ak ste tak ešte neurobili, je načase popremýšľať s partnerom nad menom pre vaše dieťatko. Malo by ste sa k nemu dopracovať na základe dohody. Tiež je fajn, ak sa meno a priezvisko dieťatka vzájomne „nebijú“. Naopak, mali by spolu znieť príjemne. Ku klasickému, rýdzo slovenskému priezvisku sa žiadne meno mládenca zo španielskej telenovely nehodí. Výber je však výsostne na rodičoch. Ak chcete predsa len popustiť uzdu svojej fantázie a v slovenskom kalendári nenájdete žiadne meno, ktoré by vás zaujalo, inšpirujte sa zoznamom mien.