34. týždeň tehotenstva

Vývoj plodu

Plod váži okolo 2000g - 2200g a meria okolo 45cm.

Plod naberá na hmotnosti. Koža už nie je taká priesvitná a zvráskavená. Podkožným  tukom sa vyrovnáva a naberá bledoružovú farbu. Je pokrytá hustým mazkom, ktorý chráni kožu pred pôsobením vody. Plod sa otáča menej, nemá už dostatok miesta, za to pohyby cítite dobre.
Plod žmurká reaguje na svetlo a tmu.

Chlapci majú semenníky uložené v miešku. Plosky nôh sú takmer celé ryhované.
Pľúca sú dobre vyvinuté, surfaktantu- faktor ktorý udržiava pľúca po narodení rozpnuté- je dostatok. Ak by pôrod nastal v tomto týždni, pravdepodobnosť  pľúcnych problémov z titulu nezrelosti je veľmi nízka, avšak nie vylúčená.

Len pre zaujímavosť:
Plod hltá plodovú vodí a močí do plodovej vody. Plodová voda je samozrejme sterilná a  celý objem sa vymení približné každé tri hodiny.

Telesné zmeny u ženy

Sťažený pohyb, únava po fyzickej námahe, potenie je normálne. Opuchy, zápcha, hemoroidy- tak ako je to spomenuté v predchádzajúcom týždni.

Častejšie pociťujete tvrdnutie bruška -  kontrakcie, ktoré nie sú pravidelné, netrvajú dlho, nie sú bolestivé. Sú to poslíčkovia. V čase, ak ich pociťujete, nenamáhajte sa, vyčkajte, kým kontrakcie prejdú.
Niekedy objavíte kvapky mlieka. Je to normálny stav, prsníky sú pripravené  na dojčenie.

Maternica tlači výraznejšie na močový mechúr. Nesnažte sa zdržiavať moč, vyprázdnite močový mechúr vždy, ako náhle pocítite potrebu. Niekedy aj po vymočení odchádza moč v malých množstvách, čo nemusí byť vždy príjemné a vhodné. Preto, ak máte takéto problémy, noste tenkú vložku.

Tento problém môže pretrvávať aj po pôrode, alebo v neskoršom veku. Preto sú vhodné Kegelové cviky na spevne nie panvového dna.
Od tohto obdobia začína výraznejšia záťaž pre chrbtice. Doprajte si polohu, v ktorej sa vaša chrbtica cíti dobre.

Životospráva ženy

Jedzte menej a častejšie, vyhýbajte sa jedlám, ktoré zvyšujú plynatosť, ťažkým jedlám. Uprednostnite ľahké mäsa, ovocie, zeleninu. Dôležitý je dostatočný príjem vápnika železa. Práve v tomto období si tieto minerály ukladá plod do zásob.

Cítite sa viac unavená. Spánok je menej výdatný, preto oddychujte viac počas dňa. Urobte si denný program, nájdite si čas na prechádzku, na stretnutie s kamarátkou, na nákupy. Pomaly je potrebné nakupovať veci, ktoré bude bábätko potrebovať prvý až druhý mesiac života.
Urobte si zoznam. Viac s dozviete na Čo do pôrodnice a Výbava pre bábätko.

V príprave na dojčenie je potrebné otužovať bradavky. Robte to jemne, len mierne pretrieť napríklad froté uterákom. Pri výraznejšom dráždení bradaviek môže vyvolať kontrakcie maternice.
Nezabúdate na ošetrovanie kože prípravkami proti striám. Vhodná je aj masáž kože froté uterákom, zvyšuje odolnosť kože.

Vyšetrenia v poradni

V tomto týždni by vám mal byt urobený výter z pošvy na prítomnosť streptokokovej infekcie.
6 týždňov pre pôrodom je vhodné dohodnúť  ďalšie sledovanie na gynekologickom oddelení v nemocnici, v ktorej budete rodiť. Je lepšie, ak sa o prípadných vašich problémoch vie v predstihu.
Rozmýšľajte o pediatrovi. Zistite si informácie o jeho práci, vybavení ambulancie. Určite mate známe, ktoré vám poradia.

Vyhľadajte si literatúru o dojčení a životospráve ženy po pôrode. Pripravte sa na toto obdobie. Je to situácia kompletne iná, o ktorej by bolo vhodné vedieť čo najviac.

Oprali a ožehlili vecičky, zariadili detskú izbu a nachystali postieľku, nakúpili plienky a všetky ostatné drobnosti. Ale najmä na to, aby ste si čo najviac oddýchli, vyspali sa a pripravili sa tak na príchod dieťatka i na dni, ktoré prídu potom.

Čo sa deje s mamičkou

V tomto období gravidity sa veľa žien sťažuje na zvýšenú únavu. Stále priberáte na váhe a vaše pohyby sú čoraz viac komótnejšie. I bežné veci vykonávate s väčšími problémami. A práve preto je nesmierne dôležitý váš odpočinok.

Nezvyšujte si energiu pitím kávy či nevhodných nápojov. Môžu sa zvýšiť bolesti v krížovej oblasti, pretože sa pripravuje na blížiaci sa pôrod. Zmeny môžete pozorovať aj na svojom pupku. Akoby sa vydúval smerom von. Doprajte si čo najviac spánku.

Koniec tohto týždňa je termínom najneskoršieho možného nástupu na materskú dovolenku (6 týždňov pred pôrodom). Mali by ste mať už vybavené všetky formality spojené s nástupom na MD. Podklady k vybavovaniu materskej dovolenky vám odovzdal váš lekár. Vyplnené ste ich mali odniesť do sociálnej poisťovne, resp. odovzdať svojmu zamestnávateľovi.

Ak si želáte mať pri pôrode nejaký doprovod, požiadajte o to dotyčnú osobu už teraz. Najčastejšie býva pri pôrode otec dieťaťa, resp. partner rodičky.

Môže to však byť napríklad i vaša mama či sestra alebo priateľka. Nech je to ktokoľvek, iste vám bude dôležitou oporou pri tak významnej udalosti. Nikoho však nenúťte nasilu.

Otecko pri pôrode
Prečítajte si tiež:

Otecko pri pôrode

Ako rastie dieťatko


Ak by sa narodilo teraz, má veľmi dobrú šancu na bezproblémové prispôsobenie sa vonkajšiemu prostrediu pri špeciálnej starostlivosti. Už má vyvinuté pľúca, ktoré dokážu pracovať samostatne. Pôrod v tomto termíne je však stále považovaný za predčasný a dieťa za ľahko až stredne nezrelé.

Dieťatko väčšinu dňa prespí, keď bdie, má otvorené očká. Jeho pohyby už nie sú také intenzívne, pretože miesta má v brušku čoraz menej. Celé telíčko pokrýva ochranná vrstva maziva.

Pokožka ho produkuje aj po narodení a jeho úlohou je chrániť dieťatko pred baktériami. Po narodení sa preto neodporúča príliš často dieťatko kúpať, aby sa táto ochranná vrstva nezmývala.  

Prenatálna poradňa

Stále vás sledujú v poradni, kontrolujú krvný tlak, moč a stav opuchov nôh a členkov. V prípade, že ultrazvuk vykonaný v 30. týždni vykazoval nejaké odchýlky od normy, robí sa kontrolné vyšetrenie, zisťuje sa množstvo plodovej vody a krvi pretekajúcej pupočníkom.

Môže sa stať, že lekár zistí, že plod nepriberá na hmotnosti tak, ako by mal. V tomto prípade nasledujú častejšie kontroly, prípadne hospitalizácia. Pokiaľ sa zistí, že placenta už takmer nefunguje, je v záujme plodu nutné tehotenstvo ukončiť skôr.

Tip MAMA a ja

Aby sa vám uľavilo v prípade bolestí krížov, chrbta či panvy, vyskúšajte tzv. podporný tehotenský pás. Ide o zdravotnícku pomôcku, ktorú môžete začať nosiť so zväčšujúcim sa bruškom. Je to elastický pás, ktorý sa dokáže prispôsobiť podľa potreby. Poskytuje úľavu chrbtici ale tiež oporu pre bruško. 

Prečítajte si tiež:

Chystáte sa na pôrod?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: