34. týždeň tehotenstva

Oprali a ožehlili vecičky, zariadili detskú izbu a nachystali postieľku, nakúpili plienky a všetky ostatné drobnosti. Ale najmä na to, aby ste si čo najviac oddýchli, vyspali sa a pripravili sa tak na príchod dieťatka i na dni, ktoré prídu potom.

Čo sa deje s mamičkou

V tomto období gravidity sa veľa žien sťažuje na zvýšenú únavu. Stále priberáte na váhe a vaše pohyby sú čoraz viac komótnejšie. I bežné veci vykonávate s väčšími problémami. A práve preto je nesmierne dôležitý váš odpočinok.

Nezvyšujte si energiu pitím kávy či nevhodných nápojov. Môžu sa zvýšiť bolesti v krížovej oblasti, pretože sa pripravuje na blížiaci sa pôrod. Zmeny môžete pozorovať aj na svojom pupku. Akoby sa vydúval smerom von. Doprajte si čo najviac spánku.

Koniec tohto týždňa je termínom najneskoršieho možného nástupu na materskú dovolenku (6 týždňov pred pôrodom). Mali by ste mať už vybavené všetky formality spojené s nástupom na MD. Podklady k vybavovaniu materskej dovolenky vám odovzdal váš lekár. Vyplnené ste ich mali odniesť do sociálnej poisťovne, resp. odovzdať svojmu zamestnávateľovi.

Ak si želáte mať pri pôrode nejaký doprovod, požiadajte o to dotyčnú osobu už teraz. Najčastejšie býva pri pôrode otec dieťaťa, resp. partner rodičky.

Môže to však byť napríklad i vaša mama či sestra alebo priateľka. Nech je to ktokoľvek, iste vám bude dôležitou oporou pri tak významnej udalosti. Nikoho však nenúťte nasilu.

Otecko pri pôrode
Prečítajte si tiež:

Otecko pri pôrode

Ako rastie dieťatko


Dieťa meria asi 46 cm a váži už približne 2 200 gramov. Ak by sa narodilo teraz, má veľmi dobrú šancu na bezproblémové prispôsobenie sa vonkajšiemu prostrediu pri špeciálnej starostlivosti. Už má vyvinuté pľúca, ktoré dokážu pracovať samostatne. Pôrod v tomto termíne je však stále považovaný za predčasný a dieťa za ľahko až stredne nezrelé.

Dieťatko väčšinu dňa prespí, keď bdie, má otvorené očká. Jeho pohyby už nie sú také intenzívne, pretože miesta má v brušku čoraz menej. Celé telíčko pokrýva ochranná vrstva maziva.

Pokožka ho produkuje aj po narodení a jeho úlohou je chrániť dieťatko pred baktériami. Po narodení sa preto neodporúča príliš často dieťatko kúpať, aby sa táto ochranná vrstva nezmývala.  

Prenatálna poradňa

Stále vás sledujú v poradni, kontrolujú krvný tlak, moč a stav opuchov nôh a členkov. V prípade, že ultrazvuk vykonaný v 30. týždni vykazoval nejaké odchýlky od normy, robí sa kontrolné vyšetrenie, zisťuje sa množstvo plodovej vody a krvi pretekajúcej pupočníkom.

Môže sa stať, že lekár zistí, že plod nepriberá na hmotnosti tak, ako by mal. V tomto prípade nasledujú častejšie kontroly, prípadne hospitalizácia. Pokiaľ sa zistí, že placenta už takmer nefunguje, je v záujme plodu nutné tehotenstvo ukončiť skôr.

Tip MAMA a ja

Aby sa vám uľavilo v prípade bolestí krížov, chrbta či panvy, vyskúšajte tzv. podporný tehotenský pás. Ide o zdravotnícku pomôcku, ktorú môžete začať nosiť so zväčšujúcim sa bruškom. Je to elastický pás, ktorý sa dokáže prispôsobiť podľa potreby. Poskytuje úľavu chrbtici ale tiež oporu pre bruško. 

Prečítajte si tiež:

Chystáte sa na pôrod?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: