34. týždeň tehotenstva

Ako rastie dieťatko

Váži okolo 2000g - 2200g a meria približne 45cm.

Ak by sa narodilo teraz, má veľmi dobrú šancu na bezproblémové prispôsobenie sa vonkajšiemu prostrediu pri špeciálnej starostlivosti. Už má vyvinuté pľúca, ktoré dokážu pracovať samostatne. Pôrod v tomto termíne je však stále považovaný za predčasný a dieťa za ľahko až stredne nezrelé.

Dieťatko väčšinu dňa prespí, keď bdie, má otvorené očká. Jeho pohyby už nie sú také intenzívne, pretože miesta má v brušku čoraz menej. Celé telíčko pokrýva ochranná vrstva maziva. Pokožka ho produkuje aj po narodení a jeho úlohou je chrániť dieťatko pred baktériami. Po narodení sa preto neodporúča príliš často dieťatko kúpať, aby sa táto ochranná vrstva nezmývala.  

Koža už nie je taká priesvitná a zvráskavená. Podkožným  tukom sa vyrovnáva a naberá bledoružovú farbu. Chlapci majú semenníky uložené v miešku. Pľúca sú dobre vyvinuté, surfaktantu je dostatok. Ak by pôrod nastal v tomto týždni, pravdepodobnosť  pľúcnych problémov z titulu nezrelosti je nízka, avšak nie vylúčená.

Len pre zaujímavosť: Plod hltá plodovú vodí a močí do plodovej vody. Plodová voda je samozrejme sterilná a  celý objem sa vymení približné každé tri hodiny.

Čo sa deje s mamičkou

V tomto období gravidity sa veľa žien sťažuje na zvýšenú únavu (ext. zdroj únava). Stále priberáte na váhe a vaše pohyby sú čoraz viac komótnejšie. I bežné veci vykonávate s väčšími problémami. A práve preto je nesmierne dôležitý váš odpočinok.

Nezvyšujte si energiu pitím kávy či nevhodných nápojov. Môžu sa zvýšiť bolesti v krížovej oblasti, pretože sa pripravuje na blížiaci sa pôrod. Zmeny môžete pozorovať aj na svojom pupku. Akoby sa vydúval smerom von. Doprajte si čo najviac spánku.

Koniec tohto týždňa je termínom najneskoršieho možného nástupu na materskú dovolenku (6 týždňov pred pôrodom). Mali by ste mať už vybavené všetky formality spojené s nástupom na MD. Podklady k vybavovaniu materskej dovolenky vám odovzdal váš lekár. Vyplnené ste ich mali odniesť do sociálnej poisťovne, resp. odovzdať svojmu zamestnávateľovi.

Ak si želáte mať pri pôrode nejaký doprovod, požiadajte o to dotyčnú osobu už teraz. Najčastejšie býva pri pôrode otec dieťaťa, resp. partner rodičky.

Môže to však byť napríklad i vaša mama či sestra alebo priateľka. Nech je to ktokoľvek, iste vám bude dôležitou oporou pri tak významnej udalosti. Nikoho však nenúťte nasilu.

Sťažený pohyb, únava po fyzickej námahe, potenie je normálne. Častejšie možno pociťujete tvrdnutie bruška - kontrakcie, ktoré nie sú pravidelné, netrvajú dlho, nie sú bolestivé. Sú to poslíčkovia. V čase, ak ich pociťujete, nenamáhajte sa, vyčkajte, kým kontrakcie prejdú.

Niekedy objavíte kvapky mlieka. Je to normálny stav, prsníky sú pripravené  na dojčenie.

Maternica tlači výraznejšie na močový mechúr. Nesnažte sa zdržiavať moč, vyprázdnite močový mechúr vždy, ako náhle pocítite potrebu. Niekedy aj po vymočení odchádza moč v malých množstvách, čo nemusí byť vždy príjemné a vhodné. Preto, ak máte takéto problémy, noste tenkú vložku.

Tento problém môže pretrvávať aj po pôrode, alebo v neskoršom veku. Preto sú vhodné Kegelové cviky na spevnenie panvového dna.
Od tohto obdobia začína výraznejšia záťaž pre chrbtice. Doprajte si polohu, v ktorej sa vaša chrbtica cíti dobre.

Jedzte menej a častejšie, vyhýbajte sa jedlám, ktoré zvyšujú plynatosť, ťažkým jedlám. Uprednostnite ľahké mäsa, ovocie, zeleninu. Dôležitý je dostatočný príjem vápnika a železa. Práve v tomto období si tieto minerály ukladá bábätko do zásob.

Je na čase, aby ste oprali a ožehlili vecičky, zariadili detskú izbu a nachystali postieľku, nakúpili plienky a všetky ostatné drobnosti. Ale najmä na to, aby ste si čo najviac oddýchli, vyspali sa a pripravili sa tak na príchod dieťatka i na dni, ktoré prídu potom.


V príprave na dojčenie je potrebné otužovať bradavky. Robte to jemne, len mierne pretrieť napríklad froté uterákom. Pri výraznejšom dráždení bradaviek môže vyvolať kontrakcie maternice.
Nezabúdate na ošetrovanie kože prípravkami proti striám. Vhodná je aj masáž kože froté uterákom.

Vyšetrenia v poradni

Stále vás sledujú v poradni, kontrolujú krvný tlak, moč a stav opuchov nôh a členkov. V prípade, že ultrazvuk vykonaný v 30. týždni vykazoval nejaké odchýlky od normy, robí sa kontrolné vyšetrenie, zisťuje sa množstvo plodovej vody a krvi pretekajúcej pupočníkom.

Môže sa stať, že lekár zistí, že plod nepriberá na hmotnosti tak, ako by mal. V tomto prípade nasledujú častejšie kontroly, prípadne hospitalizácia. Pokiaľ sa zistí, že placenta už takmer nefunguje, je v záujme plodu nutné tehotenstvo ukončiť skôr.

V tomto týždni by vám mal byt urobený výter z pošvy na prítomnosť streptokokovej infekcie. 6 týždňov pre pôrodom je vhodné dohodnúť aj  ďalšie sledovanie na gynekologickom oddelení v nemocnici, v ktorej budete rodiť. Je lepšie, ak sa o prípadných vašich problémoch vie v predstihu.
Rozmýšľajte o pediatrovi. Zistite si informácie o jeho práci, vybavení ambulancie. Určite mate známe, ktoré vám poradia.

Vyhľadajte si literatúru o dojčení a životospráve ženy po pôrode. Pripravte sa na toto obdobie. Je to situácia kompletne iná, o ktorej by bolo vhodné vedieť čo najviac.

Tip MAMA a ja

Aby sa vám uľavilo v prípade bolestí krížov, chrbta či panvy, vyskúšajte tzv. podporný tehotenský pás. Ide o zdravotnícku pomôcku, ktorú môžete začať nosiť so zväčšujúcim sa bruškom. Je to elastický pás, ktorý sa dokáže prispôsobiť podľa potreby. Poskytuje úľavu chrbtici ale tiež oporu pre bruško. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: