Krvný tlak v tehotenstve

Krvný tlak v tehotenstve
5.4.2019 v kategórii Tehotenstvo, autor Jana Guráňová, foto: istockphoto.com

Pre telo ženy je tehotenstvo však jedna z najnáročnejších úloh, aké nám príroda nachystala. Môže ho sprevádzať aj viacero komplikácií. Jednou z nich často býva aj vysoký či nízky tlak krvi.

Pravidelná kontrola

Jedným zo sledovaných parametrov na poradni u gynekológa počas tehotenstva býva práve meranie krvného tlaku. V období tehotenstva môžu jeho hodnoty mierne kolísať. Významný podiel na zmenách týchto hodnôt má stále sa zvyšujúci objem krvi.

Pokiaľ lekár spozoruje príliš nízke alebo naopak príliš vysoké hodnoty, určite vás na to upozorní. Krvný tlak si môžete jednoducho merať aj doma. Niekedy sa môže stať, že sa hodnoty skreslia rôznymi vonkajšími vplyvmi. Pokiaľ vám napríklad zmerajú tlak hneď po tom, ako ste „dobehli“ do čakárne alebo môžete trpieť tzv. syndrómom bieleho plášťa. 

Optimálne hodnoty krvného tlaku

Krvný tlak vypovedá o sile, ktorou pôsobí krv na steny ciev, v ktorých koluje. Je to tlak, ktorým srdce vháňa krv do celého tela. Hodnota krvného tlaku sa meria pomocou tlakomera – pri meraní pritom získame dve hodnoty (napríklad už spomínaný tlak 115/75 mmHg). 

Je to preto, že keď sa srdce zmrští a vypudí zo seba krv, vytvorí pulzovú vlnu. Tlak na vrchole pulzovej vlny je tzv. horný tlak – systolický. Tlak v spodnej časti pulzovej vlny je tzv. spodný – diastolický. Systola je zmrštenie a diastola je uvoľnenie srdcového svalu. Zvýšené môžete mať obe hodnoty alebo len jednu z nich. Dôležitejšia je pritom hodnota horného tlaku.

Optimálny krvný tlak predstavujú hodnoty nižšie ako 120/80 mm Hg. Pri tomto tlaku je riziko pre srdce a krvný obeh najmenšie. Za normálny krvný tlak sa považujú ešte hodnoty do 130/85 mm Hg. 

Gynekológ varuje

Na základe svojej dlhoročnej gynekologickej praxe Mudr. Peter Brenišin upozorňuje:

„Tlak krvi je potrebné počas tehotenstva dôkladne sledovať, pretože ak sa jeho hodnoty zvýšia, môže signalizovať aj závažné zdravotné problémy. Príčinou zvýšeného tlaku krvi môžu byť problémy so srdcom, cievami, ale taktiež s obličkami. Môže ísť o prejav tzv. EPH-gestózy, ktorá znamená ohrozenie aj pre ženu, aj pre plod.

Stretávame sa aj s prípadmi, keď žena mala vysoký tlak krvi už pred tehotenstvom, pričom sa stáva, že v prvej polovici gravidity dôjde dočasne k poklesu tlaku krvi a opäť stúpne v druhej polovici.“ 

Vysoký krvný tlak

Pokiaľ lekár tehotnej žene nameria vysoký tlak hneď spočiatku tehotenstva, najskôr je na vine chronická hypertenzia. Chorobne zvýšený krvný tlak sa diagnostikuje v prípade, ak sa opakovane a v rôznych dňoch namerajú hodnoty systolického tlaku 140 mm Hg a viac alebo diastolického tlaku 90 mm Hg a viac. 

Vysoký tlak priamo spojený s tehotenstvom sa rozvíja najmä v 2. a 3. trimestri. Častejšie ohrozuje mamičky mladšie než 20 a staršie než 40 rokov, ženy trpiace cukrovkou a mamičky s viacpočetným tehotenstvom.

Najzávažnejšou komplikáciou, ktorá súvisí s vysokým tlakom u tehotných žien, je preeklampsia. Ide o veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré sa objavuje u 6–8 % tehotenstiev. Spája sa s výskytom bielkovín v moči a prejavuje sa neustupujúcimi opuchmi, niekedy tiež horúčkou, rýchlym tepom, bolesťou hlavy, rozmazaným videním alebo bolesťou pri močení. Prichádza úplne náhle, spravidla až po 20. týždni a môže byť nebezpečná rovnako tak pre matku ako aj pre jej dieťa. 

Ani lekári jednoznačne nevedia čo preeklampsiu spôsobuje, ale podľa výskumov ide o reakciu matkinho imunitného systému na spermiu, placentu alebo samotný plod. Môžete ňou trpieť aj v prípade, že ju mala matka otca vášho bábätka, je dedičná a ak ju mal niekto vo vašej rodine – hlavne matka, je takmer isté, že ňou budete trpieť aj vy. Riziko zvyšujú aj iné ochorenia – cukrovka pred tehotenstvom, kolísanie krvného tlaku. 

Ako znížiť riziko hypertenzie

  • Už pred otehotnením si strážte hmotnosť a počas tehotenstva tiež dbajte na to, aby ste nepribrali viac, ako sa odporúča.
  • Obmedzte príjem kuchynskej soli – lekári odporúčajú maximálne 5 g/deň, v súčasnosti bežne denne prijmeme 10 až 12 g.
  • Pozor aj na minerálne vody s vysokým obsahom sodíka.
  • Nefajčite, nepite alkohol.
  • Hýbte sa – pravidelný pohyb pomáha znižovať krvný tlak aj pulz. V tehotenstve je najvhodnejšia chôdza, turistika, plávanie, joga, brušné tance.
  • Vyhýbajte sa stresu.
  • Zdravo sa stravujte. Dajte pozor najmä na zvýšený príjem tukov, údenín a mäsových výrobkov, červeného mäsa, instantných jedál. Jedzte veľa ovocia a zeleniny, živočíšne tuky nahraďte rastlinnými.
  • Pravidelne si merajte krvný tlak, aby ste včas odhalili jeho zvýšenie. V prípade, že máte vysoký krvný tlak, čo najskôr vyhľadajte lekára.

Príliš nízky tlak

Opakom vysokého tlaku je hypotenzia, teda nízky krvný tlak. Má za následok točenie hlavy, čierňavu pred očami, nevoľnosť alebo omdlievanie. Mdloby prichádzajú pri dlhšom postávaní, vo vydýchanej miestnosti, ale aj pri príliš rýchlom vstávaní. Ak cítite, že na nás idú, treba si čím skôr sadnúť, aby ste predišli pádu, ktorý je hlavne v tehotenstve nebezpečný nielen pre vás, ale hlavne pre bábätko. 

Omdlievanie v tehotenstve by sa dalo všeobecne zaradiť k tehotenským nepríjemnostiam. Je to ďalší fyziologický aspekt, s ktorým sa tehotné ženy musia popasovať. Omdlievanie nie je ani pre matku, ani pre plod nebezpečné, ak nie sú v bezvedomí dlhší čas, a to vplyvom nedostatočného zásobenia mozgu krvou alebo ak nebol pád na zem silný. Pri väčšom páde totiž hrozí riziko potratu

Prevencia pred omdlievaním je dodržiavať pitný režim, dostatok spánku, psychickej pohody a pohybu. Počas horúcich dní sa odporúča pobyt v tieni. Aj aktivity na lačno vedú k mdlobám, „hladný“ organizmus je totiž oslabený. Tehotné mamičky by nemali zabúdať na vyvážené raňajky a stravu celkovo, pohyb s mierou, pobyt na vzduchu a kvalitný spánok. A naopak treba sa vyhýbať zafajčeným priestorom a prejedaniu.