35. týždeň tehotenstva

Vy si pravdepodobne tiež z času na čas povzdychnete „keby som to už mala za sebou“. Nosiť pred sebou veľké bruško nie je jednoduché. Už chýba naozaj iba pár dní a svoje vytúžené bábätko budete držať v náručí. 

Čo sa deje s mamičkou

Môžete cítiť napínanie alebo zníženie citlivosti v oblasti panvy, pretože na vaše nervy v tejto oblasti tlačí veľká váha.

Rovnako i zvýšený pohyb vo vrchnej časti bruška (pri rebrách), kde sú jeho nožičky, a postupne sa hlavička posúva dole do panvy, aby sa pripravila na svoj vstup do sveta.

Ak vaše dieťatko ešte stále nie je otočené hlavičkou dolu je pravdepodobné, že sa narodí cisárskym rezom. Ide o operatívny zákrok, počas ktorého je dieťatko vybrané z maternice. Najčastejším dôvodom na tento zákrok je práve nevhodná poloha bábätka v maternici alebo nejaký vážny akútny zdravotný problém.

Cisársky rez – kedy a prečo?
Prečítajte si tiež:

Cisársky rez – kedy a prečo?

Môžete pozorovať, že vám postupne klesá bruško, tak ako sa bábo dostáva stále nižšie a nižšie do vašej panvy. V týchto dňoch sa môže stať, že sa vám uvoľní hlienová zátka s prímesou krvi, ktorá sa vytvorila na krčku maternice počas tehotenstva.

Napriek tomu, že je to jeden z prvých signálov, že pôrod sa naozaj blíži, môže sa objaviť i viac ako tri týždne pred dňom D (väčšinou však pôrod nastáva do 48 hodín po jej uvoľnení).

Ako rastie bábätko

Väčšina bábätiek k tomto týždni gravidity meria 45 cm a váži okolo 2 500 gramov. Tvorí sa im naďalej podkožný tuk, zvrásnená pokožka sa vyhladzuje, nadobúda bledoružovú farbu a telíčko sa zaobľuje.

Na chrbátiku má dieťa stále chĺpky a nechty mu začínajú rásť k špičkám prstov. Chrupavky nosa a uší sú zatiaľ mäkké a poddajné. Nedejú sa už žiadne prevratné zmeny, všetky orgány sú vyvinuté a dieťatko by bez väčších problémov zvládlo adaptáciu i keď by sa narodilo v tomto týždni tehotenstva. Dieťatko si ešte stále vytvára červené krvinky a kostnú dreň.

Vymočí denne až pol litra moču do plodovej vody. Tá sa pravidelne čistí a dopĺňa každé tri hodiny. Kosti na lebke zostávajú stále mäkšie, aby mohla hlavička bez problémov prejsť pôrodným kanálom. Aj pľúca by už mali byť vyvinuté a zrelé.  

Tip MAMA a ja

O cviku, ktorý môže eventuálne pomôcť dieťatku zaujať v maternici správnu polohu sme už písali. Teraz prinášame ďalšie, ktoré by mohli dieťatko otočené koncom panvovým vyprovokovať k zaujatiu správnej polohy. Ľahnite si na chrbát, podložte si vankúše pod panvu tak, aby bola aspoň o 30 cm vyššie ako hlava. Vydržte v tejto pozícii aspoň 10 minút, dvakrát denne. Ak sa už dieťatko otočilo, ďalej tento cvik nemusíte cvičiť. Vyskúšajte ale napríklad mačací chrbát, ktorý zmierňuje bolesti chrbta. Nezabúdajte ani na cvik posilňujúci svaly panvového dna.

Čo si zobrať do pôrodnice
Prečítajte si tiež:

Čo si zobrať do pôrodnice

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: