35. týždeň tehotenstva
Ako rastie bábätko
Váži okolo 2500g a môže merať 45cm.
Tvorí sa mu naďalej podkožný tuk, zvrásnená pokožka sa vyhladzuje, nadobúda bledoružovú farbu a telíčko sa zaobľuje.
Na chrbátiku má dieťa stále chĺpky a nechty mu začínajú rásť k špičkám prstov. Chrupavky nosa a uší sú zatiaľ mäkké a poddajné. Nedejú sa už žiadne prevratné zmeny, všetky orgány sú vyvinuté a dieťatko by bez väčších problémov zvládlo adaptáciu i keď by sa narodilo v tomto týždni tehotenstva. Dieťatko si ešte stále vytvára červené krvinky a kostnú dreň.
Vymočí denne až pol litra moču do plodovej vody. Tá sa pravidelne čistí a dopĺňa každé tri hodiny. Kosti na lebke zostávajú stále mäkšie, aby mohla hlavička bez problémov prejsť pôrodným kanálom. Aj pľúca by už mali byť vyvinuté a zrelé.
Má už stabilizovanú polohu, neotáča sa kvôli nedostatku miesta v maternici. O to viac ale kope nožičkami a hýbe rukami. Hlavička nadobúda konečnú veľkosť.
Stolica za normálnych okolnosti nemá odchádzať do plodovej vody, zostáva v čreve, zvierače sú pevne zovreté. Ak je však bábätko v maternici v určitej tiesni, môžu sa zvierače konečníka uvoľniť a smolka sa dostane do plodovej vody, čo ju sfarbí do zelena. Je to stav, kedy je potrebné tehotenstvo ukončiť. Je to známka ohrozenia dieťatka.
Po čom (ne)túžia bábätká
Čo sa deje s mamičkou
Rovnako i zvýšený pohyb vo vrchnej časti bruška (pri rebrách), kde sú jeho nožičky, a postupne sa hlavička posúva dole do panvy, aby sa pripravila na svoj vstup do sveta.
Ak vaše dieťatko ešte stále nie je otočené hlavičkou dolu je pravdepodobné, že sa narodí cisárskym rezom. Ide o operatívny zákrok, počas ktorého je dieťatko vybrané z maternice. Najčastejším dôvodom na tento zákrok je práve nevhodná poloha bábätka v maternici alebo nejaký vážny akútny zdravotný problém.
Cisársky rez – kedy a prečo?
Napriek tomu, že je to jeden z prvých signálov, že pôrod sa naozaj blíži, môže sa objaviť i viac ako tri týždne pred dňom D (väčšinou však pôrod nastáva do 48 hodín po jej uvoľnení).
Strie a hnedé zafarbenie línie od pupka je výraznejšie. Niekedy vystupuje pupok do popredia. Dávajte si pozor na slnenie. Požívajte krémy s vysokým UV faktorom, predídete tým možným pigmentovým škvrnám.
Predovšetkým je potrebná miera vo všetkom. Vo fyzickej aktivite, v stravovaní, v spánku (ext. zdroj spánok v tehotenstve).
Stále je potrebné sa dostatočne hýbať. Je to dôležité pre činnosť čriev, pre silu svalstva, ktorú budete potrebovať pri pôrode. Najvhodnejšie sú vychádzky. Zvoľte tempo, ktoré vás neunavuje, z ktorého máte radosť.
Vyhýbajte sa cestovaniu mestskou hromadnou dopravou, vyhýbajte sa preplneným priestorom, hlavne v zimných mesiacoch, kedy je zvýšené riziko chrípkových a vírusových ochorení. V tomto týždni by ste už nemali ani letieť. Väčšina spoločnosti od 34. týždňa tehotenstva už tehotnú ženu na palubu nezoberie. Vyhýbajte sa kúpaniu vo verejných vodných zdrojoch, minimalizujte riziko infekcie.
Pre toto a ďalšie obdobie sú príznačné chvíľky strachu až depresie. Hlavne provorodičky nevedia, čo ich čaká. Počúvajú rôzne hororové scenáre okolo pôrodu. Je potrebné si uvedomiť, že každý má iný prach bolesti, každý má inú psychickú predispozíciu a nie všetko je pravda, resp. nie všetko v čase pôrodu zhodnotí žena objektívne. Vyhýbajte sa rozhovorom, ktoré vás zneistia a narušia vašu psychickú rovnováhu.
Môžeme v tehotenstve ovplyvniť DOJČENIE?
Vyšetrenia v poradni
Čakajú vás bežné vyšetrenia v poradni. Gynekologické vyšetrenie, kontrola oziev plodu, stavu maternice a krčka maternice, krvný tlak, moč. Ak ste doteraz nemali urobené kultivačné vyšetrenie z pošvy, tak v tomto týždni by ste ho mali absolvovať. V prípade nálezu streptokoka, je potrebná liečba tesne pred pôrodom.
Vaše dieťa by sa mohlo totiž prechodom pôrodnými cestami infikovať. Liečbu urči a riadi gynekológ. Je to bezpečná liečba, ktorá neohrozí ale ochráni vaše dieťa.
V tomto čase je potrebné mať jasné a dohodnúť sa s pôrodníkom na type pôrodu a prípadnej anestézy.
Tip MAMA a ja
O cviku, ktorý môže eventuálne pomôcť dieťatku zaujať v maternici správnu polohu sme už písali. Teraz prinášame ďalšie, ktoré by mohli dieťatko otočené koncom panvovým vyprovokovať k zaujatiu správnej polohy. Ľahnite si na chrbát, podložte si vankúše pod panvu tak, aby bola aspoň o 30 cm vyššie ako hlava. Vydržte v tejto pozícii aspoň 10 minút, dvakrát denne. Ak sa už dieťatko otočilo, ďalej tento cvik nemusíte cvičiť. Vyskúšajte ale napríklad mačací chrbát, ktorý zmierňuje bolesti chrbta. Nezabúdajte ani na cvik posilňujúci svaly panvového dna.