Bežné tehotenské problémy
Prežívanie tehotenstva je u každej ženy individuálne. Tak psychicky, ako aj fyzicky.
Bežné tehotenské problémy
Tehotenstvo je stav fyziologický, to znamená nie chorobný. Napriek tomu sa celkový stav a pohoda ženy počas tehotenstva líši od obdobia mimo tehotenstva. Tehotenské ťažkosti a problémy počas tehotenstva sú čisto individuálne. Niektoré ženy nemajú takmer žiadne problémy, iné zasa sa stretávajú počas tohto obdobia s ťažkosťami, ktoré nie sú neprekonateľné, ale môžu byť nepríjemné.
Ich prekonávanie závisí od celkového psychického nastavenia ženy. Ak si žena uvedomuje, že tento stav je len chvíľkový a výsledkom zmeneného stavu je niečo tak úžasné ako nový život, potom tento diskomfort nepovažuje za dôležitý.
- Prvé týždne tehotenstva
- 6. týždeň tehotenstva
- 3.mesiac tehotenstva
- 4. mesiac tehotenstva
- 5. mesiac tehotenstva
- 6. mesiac tehotenstva
- 7. mesiac tehotenstva
- 8. mesiac tehotenstva
- 9. mesiac tehotenstva
- Termín pôrodu
- Ako spoznate začiatok pôrodu
Prvé týždne tehotenstva
Prvou známkou tehotenstva je neprítomnosť menštruácie. Prvé štyri týždne tehotenstva ja väčšinou žena bez ťažkosti. Niektoré ženy však už krátko po vynechaní menštruácie môžu pociťovať napätie prsníkoch. Ostatné príznaky tehotenstva prichádzajú zvyčajne 6. gestačnom týždni, to znamená v 6. týždni od poslednej menštruácie, alebo v 4. týždni od oplodnenia.
Problémy v 6. týždni tehotenstva (4.týždeň po oplodnení)
Telesné zmeny
-
Neprítomnosť menštruácie. V čase normálneho termínu menštruácie môže byť prítomné špinenie, ktoré rozhodne nemá charakter menštruácie. Je spôsobené usídlením zárodku v sliznici maternice a je vyvolané narušením drobných cievok. V tomto čase sa vyhnite telesnej námahe, stresu. Ak je krvácanie výrazne, je potrebné konzultovať lekára.
-
Prsia. Prsia sa zväčšujú neskôr. Žena ma najprv pocit napätia, občas pichanie v prsiach hlavne pri pohybe a chôdzi do schodov. Ženy, ktoré mali napätie v prsiach aj pri normálnej menštruácii, pociťujú toto napätie výraznejšie a skôr. Liečba ani žiadné opatrenia nie sú potrebné, prsia reagujú na hormonálne zmeny, ktorých výsledkom je príprava na dojčenie.
-
Ranná nevoľnosť. U niektorých žien sa už v tomto období vyskytuje ranná nevoľnosť, nadmerné slinenie, zápcha, potreba častého močenia. Prítomné môže byť zvýšené množstvo žalúdočnej kyseliny a s tým spojené pálenie záhy, odgrgávanie kyslého obsahu alebo zvracanie kyslého obsahu. Ďalšími príznakmi z tráviaceho systému sú plynnatosť, nadmerná chuť do jedla alebo nechutenstvo, neznášanlivosť niektorých jedál, odpor voči niektorým pachom.
-
Časté močenie. Je spôsobené zväčšovaním sa maternice v malej panve a tlakom na močový mechúr.
-
Priberanie. V tomto období žena nemusí priberať. Na výživu plodu stačí normálny príjem potravín a energie, avšak nemala by chudnúť.
-
Spavosť a únava sú prítomné hlavne na začiatku tehotenstva.
Dôležité. Nesmierne dôležité v tomto období je vyhnúť sa kontaktu s infekciou. Ak toto obdobie tehotenstva spadá do zimného alebo jarného obdobie, vyhýbajte sa hromadným akciám, návšteve kina, obchodných domov s veľkým počtom ľudí, ale aj priamemu kontaktu s chorými členmi rodiny. Užívanie akýchkoľvek liekov a liečebných metód vždy konzultujte s vašim gynekológom. Neužívajte syntetický (tabletkový alebo kvapkový) vitamín A. V tomto období môže spôsobiť nežiaduce zmeny plodu.
Psychické zmeny
- Môže byť viac podráždená, častá je zmena nálady, plačlivosť. Prítomné sú obavy alebo radosť.
- Strach o zamestnanie. Je treba sa rozhodnúť, kedy oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi, hlavne pri nevhodnom zamestnaní a kedy rodine. Treba zvážiť oznámenie hlavne súrodencom očakávaného dieťatka. Vzhľadom na to, že približne každému piatemu tehotenstvu hrozí potrat, je vhodné deťom oznámiť až po prekonaní kritického obdobia, to znamená po 10. - 12. týždni tehotenstva, aby pri neúspešnom pokračovaní tehotenstva nenastalo sklamanie.
Ako prekonať prvotné obtiaže
- Zvracanie, napínanie na zvracanie
- Je potrebné vyskúšať piť a jesť po zobudení ešte v posteli. Odporúča sa najprv zjesť suchár, keks, piškót. Ak nevoľnosť trvá celý deň, je potrebné sa vyhýbať mastným, vysmážaným a kyslým jedlám, mliečnym nápojom. Niektorým ženám pomáhajú nápoje sladené hroznovým cukrom, alebo drobná sladkosť. Je potrebné vyskúšať aj zázvorový, harmančekový alebo mätový čaj. Harmančekový a mätový čaj kúpite v lekárni. Zázvorový si môžete urobiť doma tak, že lyžičku mletého zázvoru zaparíte 250ml horúcej vody, krátko necháte vylúhovať, precedíte. Môžete osladiť hroznovým cukrom alebo medom. Pri silnom zvracaní a chudnutí sú potrebné lieky proti zvracaniu, alebo infúzna liečba.
- Slinenie. Lieky ani rady na zvýšené slinenie neexistujú. Odporúča sa jesť častejšie v menších dávkach.
- Spavosť, únava. U niektorých žien, hlavne po konzumácii obeda, je spavosť neprekonateľná. Ak si to môžete dovoliť, zdriemnite si krátko, pomôže aj pár minút. Snažte sa oddychovať vždy, ak je to možné, vyhýbajte sa stresom.
- Ranná nevoľnosť, zvracanie, časté močenie by sa mali zmierňovať, aj keď to nie je pravidlo. Prvé tri mesiace tehotenstva žena nemusí priberať, ani nemusí zvyšovať príjem potravy. Hmotnostný prírastok tehotnej by mal byť v tomto čase asi 1kg. Avšak od tohto obdoba sa začína prudší nárast hmotnosti.
- Stravovanie. Príjem energie zvýšiť len o málo. Je treba dbať na pestrú stravu, dostatočný prívod tekutín a vitamínov.
- Pohyb. Pokiaľ je tehotenstvo v poriadku neobmedzujte pohyb, venujte sa hlavne turistike a plávaniu v overených zdrojoch. Vyhýbajte sa kontaktným športom a športom s vysokým rizikom úrazu. Zistite si u lekára možnosť kurzu cvičenia pre tehotné ženy. Pravidelne navštevujte poradňu, zdôverte sa gynekológovi s každým problémom, aj keď sa vám zdá banálny, hlavne ak ste prvorodička. Dodržujte rady lekára, nedajte na rady ,,skúsených´´.Ten istý problém nemusí byť vždy spôsobený tou istou príčinou.
- Starostlivosť o kožu. V tehotenstve je zvýšený sklon k tvormbe pigmentových škvŕn. Aj niektoré mateské znamienka počas tehotenstva tmavnú, ale po pôrode sa zvyknú dostať do pôvodného stavu. Pigmentové škvrny, ktoré vznikajú počas tehotentva, hlavne na miestach vystavených slnenčému žiareniu, sú často trvalé. Preto pri pobyte na slnku používajte vždy krém s vyskokým ochranným faktorom, vyhýbajte sa pobytu na prudkom slnku.
-
Rast bruška. Plod začína intenzívne rásť, váži síce len 120g, maternica sa zväčšuje, začína sa tvoriť plodová voda a už len ťažko sa dajú zakryť známky tehotenstva čo sa týka rastu bruška a zväčšenia prsníkov. Maternica dosahuje oblasť pupka.
-
Tmavnutie prsných bradaviek a tmavý kožný pas vedúci od pupku k lonu panvovej kosti je normálny príznak tehotenstva. Tento pigmentový pruh zmizne do 6 týždňov po pôrode.
-
Zvýšené potenie aj pri minimálnej námahe. Je to normálny jav, ktorý Vás bude sprevádzať počas celého tehotenstva. Vašou kožou sa totiž vylučujú aj odpadové látky z tela plodu, ktoré sa cez placentu dostávajú do vášho tela.
-
Zápcha, zvýšená plynatosť. Svalové vlákna prítomné v žalúdku a črevách začínajú ochabovať a nie sú schopné pracovať tak rýchlo ako zvyčajne. Preto mate pocit plného žalúdka, spomalené vylučovanie plynov vedie k plynatosti, spomalené vylučovanie stolice vedie k tomu, že v hrubom čreve a vstrebáva zo stolice viac vody naspäť do krvi, tým sa stolica zahusťuje.
Ako prekonať tieto ťažkostí
-
Tmavnutie bradaviek a pigmentové zmeny v podbrušku je jav normálny a prechodný, nie je možné ani potrebné to ovplyvňovať.
-
Zvýšené potenie je spôsobné hormonálnymi zmenami a potrebou vylúčovať okrem odpadové látky plodu. Zvýšené potenie takisto neovplyvnite. Je potrebné častejšie meniť prádlo, častejšie sa sprchovať.
-
Zápcha, plynatosť. Zaraďte do jedálnička viac zvyškovej stravy, vlákninu, viac zeleniny, ovsené vločky. Pomáha pravidelný pohyb, hlavne prechádzky. Vyhnite sa jedlám, ktoré zvyšujú plynatosť- kapusta, strukoviny. Vyhýbajte sa jedlám s obsahom škrobu, okrem ryže. Pite minerálky s obsahom horčíka – magnézia. V prípade dlhšie trvajúce zápachy je možné použiť gylcerinový čipok.
-
Nepoužívajte žiadne preháňadlo!!! Preháňadlá môžu ohroziť tehotenstvo aj plod.
Ranná nevoľnosť zvyčajne ustúpi. Toto obdobie je charakterizované ako obdobie pokojné, žena sa cíti dobre, nie je ešte obmedzovaná veľkým bruškom, pohyb jej zvyčajne nerobí problémy. V tomto období sú pohyby plodu tak intenzívne, že ich žena začína cítiť, avšak nie sú tak intenzívne, aby jej narúšali spánok. Vnímanie pohybov je pre ženu veľmi povzbudzujúcim faktorom. Nemusíte sa nijako výrazne obmedzovať, až na rizikové športy a hromadné akcie, kde je riziko úrazu alebo tlaku na bruško.
Problémy
-
Bolesti chrbta. Je to v dôsledku zvýšenej záťaže na chrbticu jednak rastúcim bruškom a jednak rastúcimi prsníkmi, ale aj vplyvom hormónov, ktoré uvoľňujú väzivový aparát kostry. Dôležité je cvičenie a posilňovanie brušného a chrbtového svalstva a dostatočný pohyb. Dbajte na správne držanie tela pri sedení a chôdzi, vyhýbajte s dlhodobému státiu a sedeniu v tej istej polohe. Pokračujte v predpôrodnom cvičení pod dohľadom odborníka.
-
Prílišné priberanie. Kontrolujte príjem potravín tak, aby ste týždenne nepribrali viac ako 0,5 kg.
-
Pitný režim. Dodržiavjate pitný režim, vyhýbajte sa pitiu ochutených nápojov. Mnoho z nich obsahuje konzervačné látky a sú zdrojom kalórií navyše. Tieto kalórie využite radšej na príjem zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú vitamíny v prirodzenej forme.
-
Zadýchavanie. Objavuje sa aj pri miernej námahe. Napriek tomu pohyb nevylučujte, venujte sa hlavne prechádzkam, turistike.
-
Výtok z pošvy. Zvýšené vylučovanie z pošvy je normálna hormonálna reakcia žliaz prítomných v pošve. Výtok je belavý, bez zápachu. Ak je prítomný akýkoľvek zápach, napr. kyslý, alebo ak je výtok hrudkovitý, sfarbený, ak máte pocit svrbenia, pálenia v pošve, potom je vždy potrebné kultivačné vyšetrenie a liečba. Neliečte sa samá, nerobte si výplachy pošvy. Dodržiavajte intímnu hygienu, obzvlášť rodidlá umývajte čistou vodou, používanie sprchových gélov a mydiel môže narušiť mikroflóru v tejto oblasti a spôsobiť výtok. Noste bavlnené nohavičky, nepoužívajte vložky, pretože zadržiavajú infekciu a umožňujú rozmnožovanie bacilov. Radšej častejšie meňte nohavičky.
-
Ak je výtok vodnatý a vznikol náhle, môže ísť o plodovú vodu pri natrhnutí vaku blán.
6. mesiac tehotenstva
Hmotnosť ženy sa zvyšuje asi 2kg za mesiac, čo je asi 0,5kg za týždeň. Naďalej regulujte svoju hmotnosť, znížte príjem potravy pri prílišnom priberaní, znížite tým prítomnosť problémov v ďalšom období. Strava by mala byť pestrá, dodržiavajte pitný režim, pite najmenej 2 litre tekutín denne. Nemali by ste pociťovať bolesti v podbrušku ani tvrdnutie bruška.
Problémy
- Bolesti chrbta, zápcha, plynatosť pretrvávajú.
- Preto pravidelne navštevujte cvičenie pre tehotné ženy. Dodržiavate pravidelný režim veľa oddychujte, prechádzky sú naďalej dôležité.
-
Opuch tváre a dolných končatín . V tomto období môžete pozorovať jemný opuch alebo presiaknutie v tvári a na dolných končatinách. Je to tým, že vo Vašom tele sa zadržiava voda. Opuchy končatín je vždy treba konzultovať s gynekológom, ktorý vám zmeria krvný tlak a vyšetrí moč na vylúčenie zmien, ktoré by mohli ohroziť tehotenstvo a plod.
-
Problémy so spánkom. Je to kvôli výraznejším pohybom ale aj kvôli nepohodliu pri veľkosti bruška. Pri spánku meňte častejšie polohu, uprednostnite polohu na ľavom boku.
-
Nevoľnosť a mdloby. Vznikajú hlavne pri náhlom postavení sa z ležiacej alebo sediacej polohy, pri prudkom predklone. Sú spôsobené zmenami krvného tlaku, alebo aj zníženou hladinou krvného cukru. Vždy je potrebné oznámiť tieto problémy lekárovi. V prevencii je potrebné vstávať pomaly. Najprv sa pomaly posadiť a až potom vstať. Jedzte častejšie, v menších množstvách.
-
Krvácanie z nosa a ďasien. Je to v dôsledku zvýšeného prekrvenia. Ďasná sú citlivé na mechanické podráždenie. Zuby si čistite kefkou extra-soft, extra jemnou.
Dostávate sa do obdobia, kedy žena sa cíti neprirodzene, má problém s oblečením, pohybom, zadýchava sa aj pri malej námahe, ma búšenie srdca, viac sa potí, cíti sa nemotorne. Sú to normálne javy pre tento pokročilý stupeň tehotenstva. Dbajte na oddych, nesnažte si dokazovať , že všetko zvládnete tak ako predtým. Hrdinstvo v tomto období nie je potrebné.
Naďalej dodržiavajte pravidelný režim, vyhnite sa ponocovaniu, dostatočne spite, pokračujte v tehotenskej gymnastike, prechádzajte sa. Častejšie si vyložte nohy, aby ste podporili odtok krvi a znížili opuchy. Ani teraz by ste nemali pociťovať bolesti v podbrušku ani tvrdnutie bruška.
Problémy
-
Pálenie záhy. Je to v dôsledku ochabnutia svaloviny žalúdka a pažeráka a v dôsledku hormonálnych zmien. V tomto období už môže užívať lieky, ktoré neutralizujú žalúdočnú kyselinu, pretože už neohrozia plod. Na zmiernenie príznakov je potrebné obmedzenie niektorých potravín, najmä kyslých, šťavnatého ovocia a zeleniny, napr. jablká, kysnutého cesta, vysmážaných a korenených jedál. Vylúčte z jedálnička mastné pečené mäsá, bublinkové nápoje, džúsy, kávu, alkohol.
-
Chudokrvnosť. Chudokrnosť sa podieľa na zvýšenej únave, zadýchavaní. Váš lekár vám iste kontroluje krvný obraz. Predchádzajte chudokrvnosti správnou výživou. Jedlá s vysokým obsahom železa a kyseliny listovej sú šalát, špenát, šošovica, žĺtok, pečeň, melón, syry, avokádo, paprika, pečeň z hydiny.
-
Kožné strie. Na stehnách hlavne na vonkajších stranách, v podbrušku a na koži prsníkov sa v tomto a neskoršom období môžu tvoriť strie. Sú to praskliny kože, ktoré nesvrbia, sú rožovočervnej farby. Majú dedičný podklad, sú nasledkom dedičnej menejcennosti elastických vlákien, ale podporným faktorom je vysoký hmotnostný prírastok.
Ako predísť vzniku strií. Predovšetkým udržiavať hmotnosť v normálnych hodnotách pre daný stupeň tehotenstva. Kožu po kúpeli natierať zvlhčujcim krémom. Existujú špeciálne krémy proti striám v tehotenstve, ktoré je možné kúpiť v drogérii alebo aj v lekárňach. Učinkujú skôr preventívne. Vytvorené strie nezmiznú, zblednú alebo sa hoja šedobelavou jazvičkou.
8.mesiac tehotenstva
-
Rast bruška. Bruško je pomerne veľké, rovnako dieťa v maternici je veľké. Do 36. týždňa sa plod voľne pohybuje v plodovej vode, pláva. Od 36. týždňa je veľmi veľký na plávanie, začína zaberať stálu polohu. Hoci sa pre veľkosť pohybuje menej, dostatočné kope a napína nožičky, ktoré niekedy hmatate cez stenu brušnú ako vybuleninu.
-
Sťahy maternice. Občas v tomto období sa môžu objaviť sťahy maternice, ktoré nie sú predzvesťou pôrodu, ak nie sú pravidelné a ich frekvencia sa nezvyšuje. Rovnako môžete cítiť bolesti v podbrušku, slabinách, ktoré môžu byť následkom veľkej maternice a jej tlaku na brušnú stenu a ťahu vnútorných väzivových tkanív. Vždy je potrebné vyšetrenie lekárom, lebo podobnými príznakmi sa môže hlásiť aj predčasný pôrod. Ak lekár zistí, že pôrodné cesty sú v poriadku, nemusíte sa obávať.
-
Rozšírovanie panvy. Panva sa začína rozširovať a pôrodné cesty sa začínajú pripravovať na pôrod. V tomto období dochádza u plodu k osifikácii – kostnateniu kostry. Je zvýšená potreba vápnika, preto v strave zvýšte prívod vápnika. Pite minerálky s obsahom vápnika, jedzte syry, jogurty, mlieko.
-
Oddych. Oddychujte, častejšie si podložte nohy, nestojte dlho, striedajte polohy.
-
Svrbenie. Jeho príčinou môže byť zmenená funkcia pečene, ale aj spomalený odtok žlče pre ochabnutejšej svalovine v tráviacom trakte. Bilirubín sa hromadí v žlčníku a stojí v pečeni, čo spôsobuje svrbenie. Po pôrode sa tento stav upraví väčšinou bez liečby.
-
Materská dovolenka. 6 až 8 týždňov pred vypočítaným termínom pôrodu máte nastúpiť na materskú dovolenku, preto začnite s vybavovaním potrebných dokumentov.9.mesiac tehotenstva
Väčšina žien netrpezlivo čaká na koniec tehotenstva. Žena je viac unavená, nemôže dobre spať, nevie si nájsť polohu, bojí sa zaspať aby neublížila bábätku. Celkovo poruchy spánku sú v tomto období bežné. Viac oddychujte počas dňa.
-
Močenie je častejšie, pretože plod je zvyčajne v polohe hlavičkou dole a tlačí na močový mechúr.
- Kŕče v lýtkach. Sú počas dňa ale aj v noci. Sú často až bolestivé. Masírovanie v noci nie je nič príjemné, ale pomôže. Výskyt kŕčov sa dá znížiť užívaním vitamínu B6 a horčíka (magnézia). Tiež sa môže vyskytnúť bolesť rodidiel, ktorá sa zmierňuje užívaním vitamínov skupina B (B komplex).
Posledný mesiac tehotenstva je vhodné otužovať bradavky jemným masírovaním napríklad uterákom. Budú odolnejšie voci rozhryzeniu, hlavne prvé dni po pôrode, kým nebudete mať dostatok mlieka a Vaše bábätko bude hladné.
Termín pôrodu
- K termínu pôrodu by malo Vaše dieťa vážiť okolo 3500g, rozpätie je od 3000-3800g, a merať zvyčajne od 48 -52 cm. Vaša hmotnosť oproti hmotnosti pred tehotenstvom by nemala byť vyššia ako 12 kg. Ideálny hmotnostný prírastok je 9 -12 kg oproti vychodzej váhe. Posledný týždeň až dva je prírastok nižší a pokles bruška svedčí pre blížiaci sa pôrod.
- Skutočný termín pôrodu sa môže líšiť od vypočítaného a odchýlka môže byť až 2 týždne pred alebo po vypočítanom termíne.
- Poloha plodu je väčšinou hlavičkou dole, je to optimálna poloha pre pôrod. Občas môže byť poloha koncom panvovým, to znamená, že hlavička je hore a zadoček dole. Aj to nie je nebezpečná poloha, pokiaľ dieťa nie je veľmi veľké.
- Ak je poloha priečna, to znamená že hlavička je na pravej alebo ľavej strane brucha a zadoček na opačnej, je to pôrodnícky problém. Lekár sa väčšinou hmatom snaží upraviť polohu plodu. Ak sa to nepodarí, zvyčajne sa pôrod ukončuje nie prirodzeným spôsobom ale cisárskym rezom. O tom rozhodne vždy ošetrujúci lekár, resp. lekárske konzílium.
Dôležité:
Je vhodné, aby ste mali v tomto čase, to znamená 2 týždne pred vypočítaným termínom pripravené veci do pôrodnice pre seba a najlepšie aj pre bábätko. Zoznam veci nájdete v článku Čo do pôrodnice. Nespoliehajte sa v tomto veľmi na mužskú časť rodiny, pretože ta je väčšinou okolo pôrodu viac stresovaná ako vy sama.
Napriek tomu, že sa cítite nemotorná a aj keď veci sama nebalíte, tak ich určite skontrolujte.
Taktiež je viacero veci, ktoré je potrebné urobiť pred pôrodom.
To je často nočná mora prvorodičiek. Ale buďte si istá, že na to prídete úplne prirodzene.
- Sťahy maternice (kontrakcie). Počas posledných týždňov môžete mať sťahy maternice, tie sú ale nepravidelné. Ak začnú byť sťahy maternice pravidelné, napr. každú polhodinu alebo každých 20 minút, pôrod začína. Sťahy maternice na začiatku nemusia byť sprevádzané bolesťou, neskôr pocítite tupú bolesť v podbrušku alebo tlak v oblasti krížov. Jeden sťah trvá asi 20-30 sekúnd. Viac Začiatok pôrodu
-
Odtok plodovej vody.
Ak Vám pritom odtečie plodová voda, potom situácia je jasná, je potrebné okamžite sa hlásiť v pôrodnici. Plodová voda je číra ma jemne nažtlú farbu. Pri odtoku plodovej vody choďte do pôrodnice, aj keď nemáte kontrakcie maternice – sťahy maternice. Odtečená plodová voda znamená, že vak blán, v ktorých umiestnené vaše dieťa je narušený a je tu možnosť prechodu infekcie z pôrodných ciest. - Ak je plodová voda číra a jemne zažltlá je potrebné sa dostaviť do pôrodnice do 2 hodín. Ak je v nej prímes krvi, nie je číra, je nazelenalá alebo skalená, potom je potrebné ísť do nemocnice okamžite. Zmenená plodová voda hlási zmenené a nevhodné podmienky pre plod.
- Ako sa to vyvíja ďalej sa dozviete v článku Pôrod