32. týždeň tehotenstva

Posledné týždne tehotenstva ubehnú naozaj rýchlo. Vy sa ani nenazdáte a budete svojho drobčeka držať v náručí.

Čo sa deje s mamičkou

Začína sa vám rozťahovať panva, aby sa pripravila na blížiaci sa pôrod. Môžete opätovne pociťovať únavu, pretože nároky na vaše telo sú v týchto týždňoch veľmi vysoké.

Zvyšuje sa i tlak na močový mechúr a pravdepodobne budete chodiť na toaletu i v noci. Aby ste sa vyhli zadýchavaniu, choďte pomaly a dýchajte plynule a zhlboka.

Rastúca maternica smeruje čoraz vyššie, takže pálenie záhy naberá na intenzite. Stále majte po ruke niečo na pitie. Najlepšie vodu alebo čaj. Vhodný je šípkový alebo roibos, s mierou i medovkový alebo lipový.

Nepodceňujte žiadne prejavy ani príznaky, ktoré na sebe spozorujete. Ak badáte bolesti hlavy, opuchy končatín či zmeny vo videní, ihneď navštívte lekára. Môže ísť o symptómy tzv. preeklampsie, vážneho ochorenia. Ďalším problémom, nie príliš častým, je prietrž, alebo častejšie používaný názov pruh. Buďte na seba opatrné a navštívte lekára pri akýchkoľvek obavách. Váš hmotnostný prírastok v tomto období by nemal byť vyšší ako 11 kilogramov.

Hernie v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Hernie v tehotenstve

Ako rastie bábätko

Váš drobček meria v tomto týždni približne 45 cm a váži asi 1700 – 1900 gramov. Nožička má dĺžku približne 6 cm a obvod hlavičky je okolo 8 cm. Dieťatko v tomto týždni dosahuje vrchol svojej pohybovej aktivity. Priestoru v maternici má čoraz menej, preto i jeho pohyb bude v ďalších týždňoch obmedzený.

Mozog sa vyvíja veľmi rýchlo a kosti tvrdnú. Na lebke však stále zostávajú nespojené, aby sa pri prechodom cez pôrodné cesty mohli zasunúť jedna nad druhú. Pomaličky miznú i jemné chĺpky lunago. Odteraz začína dieťatko výrazne rásť. V priebehu nasledujúcich týždňov sa jeho hmotnosť môže aj zdvojnásobiť. Je to i dôsledkom neustále sa ukladajúceho tuku do podkožného tkaniva. Ten mu po narodení umožní regulovanie telesnej teploty.

Dieťatko je v maternici uložené s nožičkami pritiahnutými k hrudníku. V tomto čase by už malo smerovať hlavičkou dolu. Takmer všetky orgány sú vyvinuté. Pľúca však ešte stále potrebujú nejaké týždne na zdokonalenie. Ak by sa dieťatko narodilo teraz, potrebovalo by k dýchaniu dýchací prístroj. Jeho šanca na prežitie je viac ako 95 percentná. Samozrejme v prípade špeciálnej zdravotnej starostlivosti. 

Prenatálna poradňa

Medzi 32. a 34. týždňom vám v tehotenskej poradni okrem klasických vyšetrení, ktoré sa robia každý mesiac (zmeranie krvného tlaku, vyšetrenie moču na prítomnosť cukru, bielkovín a krvi,hmotnosť pacientky, gynekologické vyšetrenie, ozvy plodu), urobia i odber krvi na kontrolu protilátok, krvného obrazu, testu na syfilis a AIDS. 

Tip MAMA a ja

Určite už máte doma niekoľko krásnych maličkých kúskov oblečenia pre vaše dieťatko. Je najvyšší čas začať chystať výbavičku. Vyberajte nielen podľa toho, či sa vám páči oblečenie vizuálne, ale dbajte i na kvalitu materiálu a praktickosť.

Oblečenie pre novorodencov by malo byť zo 100% bavlny a farby by mali byť jemné, bledé. K základnej starostlivosti okrem oblečenia patrí množstvo ďalších vecí. Kočík, postieľka, kozmetika a plienky, potreby na kúpanie. Je toho naozaj veľa a nebude to ani lacné. Je preto lepšie kúpiť kvalitné veci, ktoré vydržia dlhšie. Môžete ich potom využiť i pri ďalšom dieťatku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: