32. týždeň tehotenstva
Ako rastie bábätko
Nožička má dĺžku približne 6 cm a obvod hlavičky je okolo 8 cm. Dieťatko v tomto týždni dosahuje vrchol svojej pohybovej aktivity. Priestoru v maternici má čoraz menej, preto i jeho pohyb bude v ďalších týždňoch obmedzený.
Mozog sa vyvíja veľmi rýchlo a kosti tvrdnú. Na lebke však stále zostávajú nespojené, aby sa pri prechodom cez pôrodné cesty mohli zasunúť jedna nad druhú. Pomaličky miznú i jemné chĺpky lanugo. Odteraz začína dieťatko výrazne rásť.
V priebehu nasledujúcich týždňov sa jeho hmotnosť môže aj zdvojnásobiť. Je to i dôsledkom neustále sa ukladajúceho tuku do podkožného tkaniva. Ten mu po narodení umožní regulovanie telesnej teploty.
Dieťatko je v maternici uložené s nožičkami pritiahnutými k hrudníku. V tomto čase by už malo smerovať hlavičkou dolu. Takmer všetky orgány sú vyvinuté. Pľúca však ešte stále potrebujú nejaké týždne na zdokonalenie. Ak by sa dieťatko narodilo teraz, potrebovalo by k dýchaniu dýchací prístroj. Jeho šanca na prežitie je viac ako 95 percentná. Samozrejme v prípade špeciálnej zdravotnej starostlivosti.
9 mesiacov zázrakov: nádherné video o vzniku nového života
Čo sa deje s mamičkou
Nepodceňujte žiadne prejavy ani príznaky, ktoré na sebe spozorujete. Ak badáte bolesti hlavy, opuchy končatín či zmeny vo videní, ihneď navštívte lekára. Môže ísť o symptómy tzv. preeklampsie, vážneho ochorenia. Ďalším problémom, nie príliš častým, je prietrž, alebo častejšie používaný názov pruh. Buďte na seba opatrné a navštívte lekára pri akýchkoľvek obavách. Váš hmotnostný prírastok v tomto období by nemal byť vyšší ako 11 kilogramov.
Ak je dieťatko hlavičkou dole, tlačí na močový mechúr, je častejšie aj nutkanie na močenie. Pretrváva sťažené dýchanie hlavne pri rýchlej chôdzi, prechodné opuchy nôh. Tieto príznaky vás budú sprevádzať až do konca tehotenstva.
Veľká maternica vytláča čreva a žalúdok vyššie. Môžete pociťovať častejšie pálenie záhy. Dôležité pri tom je jesť častejšie a v menších dávkach.
Posledné týždne tehotenstva ubehnú naozaj rýchlo. Vy sa ani nenazdáte a budete svojho drobčeka držať v náručí.
Radí pôrodná asistentka: TAKTO sa pripravte na pôrod
Vyšetrenia v poradni
Medzi 32. a 34. týždňom vám v tehotenskej poradni okrem klasických vyšetrení, ktoré sa robia každý mesiac (zmeranie krvného tlaku, vyšetrenie moču na prítomnosť cukru, bielkovín a krvi, hmotnosť pacientky, gynekologické vyšetrenie, ozvy plodu), urobia i odber krvi na kontrolu protilátok, krvného obrazu, testu na syfilis a AIDS.
Výbava pre bábätko
Tip MAMA a ja
Určite už máte doma niekoľko krásnych maličkých kúskov oblečenia pre vaše dieťatko. Je najvyšší čas začať chystať výbavičku. Vyberajte nielen podľa toho, či sa vám páči oblečenie vizuálne, ale dbajte i na kvalitu materiálu a praktickosť. Oblečenie pre novorodencov by malo byť zo 100% bavlny a farby by mali byť jemné, bledé. K základnej starostlivosti okrem oblečenia patrí množstvo ďalších vecí. Kočík, postieľka, kozmetika a plienky, potreby na kúpanie. Je toho naozaj veľa a nebude to ani lacné. Je preto lepšie kúpiť kvalitné veci, ktoré vydržia dlhšie. Môžete ich potom využiť i pri ďalšom dieťatku.