32. týždeň tehotenstva

Vývoj plodu

Plod váži 1700g - 1900 a meria približne 43cm.

Plod pokračuje v raste. Viac v priberaní ako v raste do dĺžky.  Prejaví sa to ukladaním podkožného tuku, narovnaním kože, koža je hladšia, ružovšia. V tomto týždni je väčšina plodov už v polohe hlavičkou dole.

Niektoré plody majú polohu hlavičkou hore, horíme o polohe koncom panvovým. Plod je aktívny. V pľúcach je už dostatočné  množstvo surfaktatnu. Je pravdepodobné, že ak sa narodí dieťa v tomto týždni alebo neskôr, je veľká pravdepodobnosť, že v popôrodnom období budú pľúcne problémy z nedostatku surfaktantu minimálne.

Plod je ešte dosť pohyblivý, pretože ma dosť priestoru v maternici, ale v krátkom čase sa jeho poloha ustáli, otáčanie začne byť kvôli jeho veľkosti problémom. Jeho pohyby budete zreteľne pociťovať približne v tom istom mieste.

Telesné zmeny u ženy

Priberanie je v tomto období rýchlejšie. Ak plod je hlavičkou dole, tlačí na močový mechúr, je častejšie nutkanie na močenie. Pretrváva a sťažené dýchanie hlavne pri rýchlej chôdzi, prechodné opuchy nôh. Tieto príznaky vás budú sprevádzať až do konca tehotenstva.
Rovnako už veľká maternica vytláča čreva a žalúdok vyššie. Môžete pociťovať častejšie pálenie záhy. Dôležité pri tom je jesť častejšie a v menších dávkach.

Vyšetrenia

Bežné vyšetrenia v poradni.

Životospráva ženy

Ako je vyššie spomenuté, je dôležité jesť častejšie a v menších dávkach. Znížte príjem potravín, ktoré spôsobujú plynatosť. Obmedzte veľmi kyslé a korenisté jedlá. Zvýrazňujú pálenie záhy.

Posledné týždne tehotenstva ubehnú naozaj rýchlo. Vy sa ani nenazdáte a budete svojho drobčeka držať v náručí.

Čo sa deje s mamičkou

Začína sa vám rozťahovať panva, aby sa pripravila na blížiaci sa pôrod. Môžete opätovne pociťovať únavu, pretože nároky na vaše telo sú v týchto týždňoch veľmi vysoké.

Zvyšuje sa i tlak na močový mechúr a pravdepodobne budete chodiť na toaletu i v noci. Aby ste sa vyhli zadýchavaniu, choďte pomaly a dýchajte plynule a zhlboka.

Rastúca maternica smeruje čoraz vyššie, takže pálenie záhy naberá na intenzite. Stále majte po ruke niečo na pitie. Najlepšie vodu alebo čaj. Vhodný je šípkový alebo roibos, s mierou i medovkový alebo lipový.

Nepodceňujte žiadne prejavy ani príznaky, ktoré na sebe spozorujete. Ak badáte bolesti hlavy, opuchy končatín či zmeny vo videní, ihneď navštívte lekára. Môže ísť o symptómy tzv. preeklampsie, vážneho ochorenia. Ďalším problémom, nie príliš častým, je prietrž, alebo častejšie používaný názov pruh. Buďte na seba opatrné a navštívte lekára pri akýchkoľvek obavách. Váš hmotnostný prírastok v tomto období by nemal byť vyšší ako 11 kilogramov.

Hernie v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Hernie v tehotenstve

Ako rastie bábätko

Nožička má dĺžku približne 6 cm a obvod hlavičky je okolo 8 cm. Dieťatko v tomto týždni dosahuje vrchol svojej pohybovej aktivity. Priestoru v maternici má čoraz menej, preto i jeho pohyb bude v ďalších týždňoch obmedzený.

Mozog sa vyvíja veľmi rýchlo a kosti tvrdnú. Na lebke však stále zostávajú nespojené, aby sa pri prechodom cez pôrodné cesty mohli zasunúť jedna nad druhú. Pomaličky miznú i jemné chĺpky lunago. Odteraz začína dieťatko výrazne rásť. V priebehu nasledujúcich týždňov sa jeho hmotnosť môže aj zdvojnásobiť. Je to i dôsledkom neustále sa ukladajúceho tuku do podkožného tkaniva. Ten mu po narodení umožní regulovanie telesnej teploty.

Dieťatko je v maternici uložené s nožičkami pritiahnutými k hrudníku. V tomto čase by už malo smerovať hlavičkou dolu. Takmer všetky orgány sú vyvinuté. Pľúca však ešte stále potrebujú nejaké týždne na zdokonalenie. Ak by sa dieťatko narodilo teraz, potrebovalo by k dýchaniu dýchací prístroj. Jeho šanca na prežitie je viac ako 95 percentná. Samozrejme v prípade špeciálnej zdravotnej starostlivosti. 

Prenatálna poradňa

Medzi 32. a 34. týždňom vám v tehotenskej poradni okrem klasických vyšetrení, ktoré sa robia každý mesiac (zmeranie krvného tlaku, vyšetrenie moču na prítomnosť cukru, bielkovín a krvi,hmotnosť pacientky, gynekologické vyšetrenie, ozvy plodu), urobia i odber krvi na kontrolu protilátok, krvného obrazu, testu na syfilis a AIDS. 

Tip MAMA a ja

Určite už máte doma niekoľko krásnych maličkých kúskov oblečenia pre vaše dieťatko. Je najvyšší čas začať chystať výbavičku. Vyberajte nielen podľa toho, či sa vám páči oblečenie vizuálne, ale dbajte i na kvalitu materiálu a praktickosť.

Oblečenie pre novorodencov by malo byť zo 100% bavlny a farby by mali byť jemné, bledé. K základnej starostlivosti okrem oblečenia patrí množstvo ďalších vecí. Kočík, postieľka, kozmetika a plienky, potreby na kúpanie. Je toho naozaj veľa a nebude to ani lacné. Je preto lepšie kúpiť kvalitné veci, ktoré vydržia dlhšie. Môžete ich potom využiť i pri ďalšom dieťatku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: