31. týždeň tehotenstva

Vývoj plodu

Plod váži okolo 1400g - 1700g je dlhý približne 40cm.

Plod priberá už rýchlejšie, vytvára si podkožný tuk, koža už nie je taká zvráskavená. Plod je veľmi aktívny, v tomto čase má ešte dosť miesta v maternici. Kopnutie môže byť niekedy až mierne bolestivé. Viete kedy spí a kedy je hore. Môže reagovať pohybom aj na váš pohyb alebo na zvuky.

Orgány sú už vyvinuté, až na mozog, ktorý sa vyvíja ďalej. Spevňujú sa kosti, ukladaním vápnika a fosforu. Rovnako začína sa ukladať železo do zásob. Preto deti, ktoré sa narodia v tomto veku, majú takmer vždy anémiu a jedným z dôvodov sú aj nedostatočné zásoby železa.

V pľúcach sa ešte stále vyvíja surfaktant. Je ho dosť, ale nie natoľko, aby pľúc dokázali samostatne pracovať po narodení. Je dôležité sledovať pohyby plodu. Ak sa vám zdá, že sa plod menej hýbe, je potrebné sledovať pohyby. Normálne by mali byť pohyby prítomné vo fáze aktivity plodu najmenej 10 pohybov za 2 hodiny. Ak je ich menej a stav trvá 24 hodín, je potrebné konzultovať gynekológa.

Telesné zmeny u ženy

Bruško je podstatne väčšie, maternica siaha pod bránicu, preto hlavne pri rýchlejšej chôdzi ale aj pri nevhodnom sedení môžete pocítiť dýchacie ťažkosti. O pár týždňov sa plod posúva hlavičkou dole k panvovému vchodu, potom sa tieto problémy zmiernia.

Výraznejšie sú aj opuchy dolných končatín. Ak ustúpia po vyložení nôh, alebo sa menia v priebehu dňa, príčinou je pravdepodobne tlak na žily v podbrušku. Avšak môžu byť aj prvým príznakom gestózy. Viac Gestóza.

Problémom rastúceho bruška môžu byť aj ťažkosti so zaspávaním. K tomu prispievajú aj výraznejšie pohyby plodu hlavne v kľude. V tomto a ďalšom období tehotenstva môžete pocítiť mierne nebolestivé kontrakcie, ktoré trvajú krátko. Je to normálny stav. Ak však začínajú byť pravidelné, interval medzi jednotlivými kontrakciami sa skracuje, kontrakcie sú bolestivé, je potrebné urgentne vyhľadať lekára.

Vyšetrenia

V tomto týždni vás nečakajú žiadne mimoriadne vyšetrenia.

Životospráva ženy

Od tohto štádia tehotenstva je nutné viac oddychovať. Športové  aktivity robte vždy s ohľadom na plod. Dôležité je nepreťažovať sa, dbať na dostatočné množstvo spánku. Nezabúdajte na pravidelný pohyb.

Najlepšie v tomto štádiu tehotenstva sú prechádzky. Dôležitý je aj pitný režim. Vylúčte sladené nápoje, vysoko kalorické nápoje a minerálky s vysokým obsahom sodíka. Neodporúča sa konzumovať minerálky vo väčšom množstve ako pol litra denne. Uprednostnite minerálne vody s vyšším obsahom vápnika a horčíka. Najvhodnejšia je však čistá voda.

Pomaly si robte zoznam vecí, ktoré potrebuje urobiť pred pôrodom ale aj vecí, ktoré potrebujete do pôrodnice. Viac Čo do pôrodnice

Čo sa deje s mamičkou

V 3. trimestri budete potrebovať väčšie množstvo železa, aby ste pomohli urobiť vášmu dieťaťu kyslíkové zásoby. Najlepším zdrojom je tmavozelená listová zelenina (špenát, brokolica), podobne chudé červené mäso, fazuľa a sušené ovocie.

Tiež je dôležité piť dostatočné množstvo tekutín. Minimálne osem pohárov tekutiny, vody alebo bylinkového čaju každý deň. Tekutina je dôležitá na vybudovanie nových buniek, na udržiavanie zvýšeného množstva krvi v tele a (verte či nie) znižovanie zadržiavania vody v tele a opuchov. Pri bylinkových čajoch siahnite po takých, ktoré sú vhodné pre tehuľky. 

Niektoré ženy pociťujú nepríjemné tŕpnutie v rukách. Ide o tzv. syndróm karpálneho tunela, ktorý sa nachádza na prednej časti zápästia. Prechádza ním nerv riadiaci citlivosť a pohyblivosť celej ruky a ovláda šľachy a svaly spájajúce ruku s pažou a predlaktím. Stlačenie tohto nervu sa prejavuje ako bolesť v zápästí a tŕpnutie, mravčenie ruky šíriace sa na všetky prsty okrem malíčka. Ak je vám tento pocit nepríjemný, informujte lekára. Syndróm vymizne po pár dňoch po pôrode.
Mravenčenie rúk a nôh
Prečítajte si tiež:

Mravenčenie rúk a nôh

 

Ako rastie dieťatko

V nasledujúcich ôsmich týždňoch bude dieťatko priberať nepomerne rýchlejšie na hmotnosti, ako rásť do výšky. Jeho týždenný prírastok bude cca 250 g. Čím bude väčšie, tým ťažšie ho bude „vidno“ na UZV a ťažšie bude merateľná jeho dĺžka a hmotnosť. Dieťatko už zapĺňa takmer celý priestor v maternici a vy zistíte, že jeho kopance ubúdajú, ale pribúda viac mrvenia. Najpokojnejšie býva bábätko pri vašej chôdzi. Vtedy sa pohojdáva a kolíše. Keď si sadnete alebo ľahnete, zvyčajne sa prebudí. 

Mozog produkuje stovky miliónov nervových buniek. Pľúca sú jedným z hlavným orgánov, ktorého vývin ešte stále nie je ukončený. Dieťatku pribúdajú vlásky na hlavičke a ubúda ochlpenie zvané lanugo.

Tip MAMA a ja

Keďže sa pôrod nezadržateľne blíži a vás v súvislosti s narodením bábätka čaká množstvo nových úloha povinností, vybavte si niektoré dôležité veci ešte pred pôrodom. K takým patrí napríklad i výber dobrého pediatra. Ak už máte staršie dieťa, pravdepodobne túto záležitosť riešiť nebudete. Ak nie, zistite si referencie od mamičiek a vyberajte podľa odporúčaní. Požiadajte niekoho, aby vám pred príchodom z pôrodnice prišiel upratať, prípadne i navariť. Čerstvej mamičke príde takáto pomoc vždy vhod. Ak máte staršie dieťa, zabezpečte mu opatrovanie na čas, kým budete v nemocnici. Trvácne potraviny si nakúpte do zásoby, aby ste nemuseli hneď na druhý deň po príchode domov bežať na nákup. Začnite si baliť tašku do pôrodnice.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: