Krásna mama: TAKTO sa budete aj s bruškom cítiť skvele!

Krásna mama: TAKTO sa budete aj s bruškom cítiť skvele!
28.12.2019 v kategórii Tehotenstvo, autor Veronika Nováková , foto: istockphoto.com

Cítiť sa pekná aj s tehotenským bruškom je to najlepšie, čo sa vám môže stať. A hoci kilá pribúdajú a pleť sa mení, stále ste to vy – žena, ktorá sa chce páčiť sebe, svojmu manželovi aj okoliu. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako byť krásna a spokojná budúca mama.

Čaro jednoduchosti v šatníku tehotnej

Zmena telesných proporcií si skôr či neskôr vyžiada aj premenu v šatníku, ale nezúfajte. To, že vám momentálne vaše úzke džínsy nesedia, neznamená, že to tak bude aj po pôrode. Ak sa vám všetky tie tričká s odtlačkom nožičiek a nohavice na traky zdajú skôr trápne než štýlové, môžete oddelenie s tehotenským oblečením rovno vynechať a jednoducho si kúpte oblečenie vo väčšej konfekčnej veľkosti. 

Voľte sýte farby, ktoré vás rozžiaria. Počas tehotenstva je veľmi praktické jednofarebné oblečenie, pri ktorom sa môžete pohrať s doplnkami. Pekná šatka dodá šmrnc a oživí váš outfit. V žiadnom prípade však bruško nezakrývajte, ale začnite ho nosiť s gráciou! A nielen brucho. Všimli ste si, že vaše prsia sú akési plnšie a výraznejšie?

Tehotenstvo mamičkám dodáva ženskosť a jemnosť, tak to využite vo svoj prospech. A keď pôjde do tuhého a nič vám nebude sedieť, aj jednoduché legíny a voľné tričko sú vždy dobrá voľba.

A apropo, pravdepodobne si budete musieť zaobstarať aj nové topánky, pretože tie pôvodné už neobujete. Aj nohy sa počas tehotenstva menia, takže sa tejto zmeny nezľaknite a radšej sa chopte príležitosti a zaobstarajte si novú pohodlnú obuv, ktorú určite využijete aj neskôr. 

Čo so suchou pokožkou v tehotenstve?

V chladnejších mesiacoch musíte o svoju pokožku dbať ešte viac, pretože ju zima a studený vzduch môžu vysušovať. Taktiež prechod z vonkajšieho prostredia do vykúrených miestností je pre pleť zaťažkávacou skúškou a ľahko sa môže stať, že bude mdlá a vysušená. Možno budete mať chuť ponoriť sa do vane s horúcou vodou a ostať v nej hodiny, ale pozor, ani horúca vaňa vysušenej pokožke nepomáha, práve naopak.

Ak môžete, v tehotenstve voľte sprchu s nie príliš horúcou vodou, a optimálna doba na relax pod vodou by nemala presiahnuť 5 minút. 

Nezabudnite ani na dokonalú hydratáciu, pretože v tomto období je aj vaša pokožka citlivejšia a vyžaduje si kvalitný výživný krém. Na problémové partie môžete používať voňavý mandľový olej, ktorého vôňa sa vám určite zafixuje s týmto výnimočným obdobím. 

Hýbať sa oplatí aj počas tehotenstva

Jeseň je ideálnym obdobím na prechádzky v prírode. Aj keď vás to bude lákať k leňošeniu, vďaka pohybu sa budete cítiť podstatne lepšie. Okrem prechádzky môžete skúsiť aj tzv. gravidjogu – jogu pre tehotné, ktorá vám pomôže naladiť sa na svoje telo a bábätko v brušku. Naučíte sa správne dýchať a ako bonus spoznáte aj ďalšie mamičky v očakávaní. A to nie je všetko, pomocou jednotlivých cvikov jogy môžete spevniť panvové dno, čo určite oceníte pri pôrode.

Aj plávanie  či vodná gymnastika patria k obľúbeným pohybovým aktivitám nastávajúcich mamičiek, pretože dokáže pomôcť pri bolestiach svalov, chrbtice, či kĺbov. A to nie je všetko, napomáha aj cirkulácii krvného obehu a dokáže uvoľniť panvové dno. Takže hýbať sa aj s bruškom sa určite oplatí. Odmenou za vašu námahu bude skvelá kondička, dobrý pocit a úsmev na perách. Hlavne počas jesenných dní tak veľmi ľahko uniknete depresii a nespokojnosti. 

Prvá pomoc pri opuchnutých nohách v tehotenstve

Či chcete alebo nie, opuchy dolných končatín a členkov sú súčasťou takmer každého tehotenstva. Ak máte to šťastie, že to vaše prežívate práve v chladnejších mesiacoch, možno vás poteší, že tieto nepríjemnosti sú v tomto ročnom období o čosi znesiteľnejšie. Pocit ťažkých opuchnutých nôh však väčšinou v posledných mesiacoch zažíva takmer každá žena. Ako ich zmierniť?

Vylúčte zo svojho jedálnička soľ a počas spánku si nohy podložte vankúšom. Veľmi účinnou metódou je aj striedanie teplej a studenej vody napríklad v sprche, kde si nohy a členky striedavo sprchujte a opakujte to minimálne desaťkrát. Nezabudnite ani na dôkladnú masáž, výborne účinkujú krémy a masti na báze esenciálnych olejov ako kokos, mäta, harmanček, levanduľa či arnika. 

Preč so strachom a obavami!

Možno vám zmeny na vašej telesnej schránke nepridávajú na nálade, možno sa obávate samotného pôrodu alebo toho, ako to všetko zvládnete. A je to úplne v poriadku, vôbec sa za svoje pocity nemusíte hanbiť. 

Ak nemáte v okolí blízku osobu, ktorej by ste sa mohli zdôveriť, zaveďte si tehotenský denník, do ktorého si môžete spísať všetky pocity. Písanie má terapeutické účinky a možno sa raz nad všetkým v denníku budete len usmievať. Samozrejme, zapíšte si aj príjemné pocity a všetko, čo vás počas dňa postretlo, pobavilo...

krásna aj v tehotenstve

Ak vás prepadnú úzkosti, skúste sa zamyslieť, čo robíte zle a určite si pravidlá. Napríklad ak veľa času trávite pred televízorom alebo na sociálnych sieťach, zredukujte si to na polhodinu denne.

Prespali by ste celé popoludnie?

Ak sa cítite unavene, spite, ale nastavte si budík a po jeho zazvonení naozaj vstaňte. Sľúbte si, že každý deň strávite aspoň hodinu na čerstvom vzduchu a naozaj tak urobte. Máte chuť na samé maškrty? Čo keby ste ich zamenili na zdravšiu zeleninovo-ovocnú verziu? Bojíte sa nepoznaného? Tak čítajte, informujte sa a zistite si všetko, čo o tehotenstve neviete. A na to, aby vaše tehotenstvo mohlo prebiehať v pokoji, budete potrebovať aj gynekológa, ktorý má vašu 100-percentnú dôveru. Ak sa vám váš aktuálny lekár/ka nepozdáva, tak ho s pokojným svedomím zmeňte.

Ide o vás, vaše telo, vaše tehotenstvo. Rozhodujte sa vo svoj prospech a dajte na svoju intuíciu.