30. týždeň tehotenstva

Ako rastie bábätko

Má už obočie a mihalnice, oči dokážu tvoriť slzy a na hlavičke mu rastú vlásky. Kostná dreň prebrala úlohu tvorby červených krviniek. Od tohto týždňa je mozog dieťaťa už vyvinutý do takej formy, že reaguje na chuť, dotyk, na to, čo vidí, čo počuje. Reaguje tiež na vonkajšie stimuly – napríklad, ak si štuchnete do bruška, môže kopnúť alebo vrátiť úder. Je vzrušujúce byť v spojení s dieťaťom ešte predtým, ako sa narodí.

Väčšina detí je už v tomto týždni otočená hlavičkou dolu. Ak to tak nie je, nemusíte sa predčasne strachovať. Obrat stále možno očakávať do 36. týždňa, resp. i do posledného dňa tehotenstva je stále možný.

Dieťatko sa začína vzpriamovať, ale stále je to ešte oblúkovitá poloha. 
Nožičky aj ruky sú prekrížené. Na telíčku začína miznúť ochlpenie. Zrak sa vyvíja, avšak väčšinu dňa ma oči zatvorené. 

Objem plodovej vody je asi 0,8l. V pľúcach sa naďalej tvorí surfaktant, je ho dosť, ale stále nie toľko, aby sa zabránilo pľúcnym problémom pri pôrode v tomto týždni. Dieťa rastie do dĺžky už menej, začína sa zaguľacovať, vyvára sa podkožný tuk.

Čo sa deje s mamičkou

Vstupujete do obdobia, počas ktorého sa bude rýchlejšie posúvať ručička na váhe. Môžete sa cítiť ťažkopádne, niektoré činnosti sa vám budú vykonávať oveľa horšie.

Buďte trpezlivé, čoskoro sa to zmení a dieťatko vás po pôrode zamestná natoľko, že si na tieto problémy ani nespomeniete.

Budete pravdepodobne častejšie chodiť na toaletu, pretože maternica viac tlačí na močový mechúr. So zvýšenou únavou sa skúste popasovať spánkom a oddychom vždy, keď je to možné.

Braxton-Hicksove kontrakcie, sťahy maternice, prostredníctvom ktorých sa telo pripravuje na blížiaci sa pôrod, sa objavujú stále častejšie.

Vy sa môžete začať pripravovať napríklad precvičovaním tzv. Kegelových cvikov. Pomôžu vám posilniť dôležité svaly a po pôrode dokonca urýchľujú hojenie rán. Je to jednoduché cvičenie, ktoré môžete cvičiť v podstate kdekoľvek. Stiahnite svaly zvierača, ako keby ste zadržiavali moč. Vydržte takto desať sekúnd. Počas dňa opakujte 20 – 30 krát.  

Hnedú líniu od pupku k lonovej kosti môžete mať výraznejšiu. (ext. zdroj linea negra). Pupok sa rozťahuje, splošťuje. Začínajú sa rozťahovať lonové kosti, čo môžete pociťovať ako bolesť. 

Ale pozor! Veľmi silné bolesti v chrbte, v driekovej oblasti, môžu byť príznakom zápalu obličiek, ale aj hroziaceho predčasného pôrodu.

Vyšetrenia v poradni

V tomto týždni absolvujete  tretie ultrazvukové vyšetrenie. Ak v tomto týždni dieťa zastáva v  raste, zvyčajne začína gynekológ sledovať jeho rast častejšie.

Pri tomto ultrazvukom vyšetrení sa kontroluje rast plodu, jeho poloha (naliehanie hlavičkou dole alebo koncom panvovým), poloha placenty (či nie je uložená pod dieťaťom v pôrodných cestách, v tomto prípade je nutný cisársky rez), množstvo plodovej vody (malé množstvo môže poukazovať na hypotrofiu plodu, veľké na možnosť vývojových porúch), celkový vzhľad telíčka, hlavičky, hrudníka, bruška a končatín.

Z jednotlivých meraní plodu sa dá vypočítať približná hmotnosť dieťatka. Treba však počítať s určitými odchýlkami, ktoré môžu byť aj 300 – 400 gramov.

Pri gynekologickom vyšetrení vám lekár sa pohmatom, cez pošvu skontroluje krčok maternice, jeho uloženie, konzistencia, dĺžku a stav vonkajšej bránky – ústia kanála krčka maternice smerom do pošvy. 

Tip MAMA a ja

Kúpte si dobrú knihu o materstve a starostlivosti o dieťatko. Zíde sa vám, keď si nebudete niečím isté. Ponuka je naozaj bohatá, nájdete množstvo literatúry od pediatrov, odborníkov na výživu a pod. Teraz, kým je ešte vaše dieťatko v brušku, máte čas prečítať si dôležité informácie o pôrode a základnej starostlivosti, ktoré oceníte najmä, ak ste prvorodička. Neskôr siahnete po knihe iste najmä v súvislosti s rôznymi neduhmi či ochoreniami. Množstvo rád, tipov a informácií z rôznych kategórií nájdete i na našej stránke.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: