30. týždeň tehotenstva

Vývoj plodu

Plod sa začína vzpriamovať, ale stále je to ešte oblúkovitá poloha. Pokračuje vývoj mozgu. Mozog sa vyvíja počas tehotenstva ale aj po pôrode.

Plod má ukončený vývoj nechtov na nohách. V tomto týždni už môže zaujať polohu hlavičkou dole. Má šetriacu polohu, maternica je síce veľká, ale veľký je aj plod. Nožičky aj ruky sú prekrížené. Na  telíčku začína miznúť ochlpenie. Zrak sa vyvíja, avšak väčšinu dňa ma oči uzavreté. 

Objem plodovej vody je asi 0,8l. V pľúcach sa naďalej tvorí surfaktant, je ho dosť, ale stále nie toľko aby sa zabránilo pľúcnym problémom pri pôrode v tomto týždni. Plod rastie do dĺžky už menej, začína sa zaguľacovať, vyvára sa podkožný tuk.

Telesné zmeny u ženy

Bruško je už veľké, hnedá línia od pupka k lonovej kosti je výrazná. Pupok sa rozťahuje, splošťuje. Začínajú sa rozťahovať lonové kosti, čo môžete pociťovať ako bolesť. Naďalej je vhodné ošetrovať kožu krémom proti striám. 

Čoraz častejšie pociťujete bolesti chrbta. Je  vhodné striedať polohy- sed, ľah, rovnako polohy v spánku. Veľmi silné bolesti v chrbte, v driekovej oblasti môžu byť príznakom zápalu obličiek ale aj hroziaceho predčasného pôrodu.

Vyšetrenia

V tomto týždni absolvujete  tretie ultrazvukové vyšetrenie. Určuje sa poloha plodu, sleduje sa vývoj jednotlivých orgánov, akcia srdca, meria sa množstvo plodovej vody, veľkosť plodu, veľkosť a funkcia placenty. Ak v tomto týždni plod zastáva v  raste, zvyčajne začína gynekológ sledovať jeho rast častejšie.

Životospráva ženy

Oddychujte viac.  Bolesti chrbta je potrebné riešiť cvičením a vhodnou polohou. Ak sa jedna o bolesť hornej časti chrbta, je vhodné v ľahu na chrbte podložiť pod hlavu a kolena vankúš. Bolesti dolnej časti brucha riešte strečingom v polohe na kolenách a rukách. Nájdite si vhodnú polohu pri sedení a v ľahu, tak aby ste bolesti necítili.

Je potrebné rozmýšľať o pôrode, o type pôrodu. Informujte sa o epidurálnej anestéze, zistite si, za akých podmienok je možné rodiť v epidurálnej anestéze a či vôbec je vhodná pre vás. Na tieto otázky vám odpovie váš gynekológ. Viac Epidurálna analgézia

Počas neho dozrievajú niektoré orgány, vyvinuté do konca 26. týždňa. 

Čo sa deje s mamičkou

Vstupujete do obdobia, počas ktorého sa bude rýchlejšie posúvať ručička na váhe. Môžete sa cítiť ťažkopádne, niektoré činnosti sa vám budú vykonávať oveľa horšie.

Buďte trpezlivé, čoskoro sa to zmení a dieťatko vás po pôrode zamestná natoľko, že si na tieto problémy ani nespomeniete.

Budete pravdepodobne častejšie chodiť na toaletu, pretože maternica viac tlačí na močový mechúr. So zvýšenou únavou sa skúste popasovať spánkom a oddychom vždy, keď je to možné.

Braxton-Hicksove kontrakcie, sťahy maternice, prostredníctvom ktorých sa telo pripravuje na blížiaci sa pôrod, sa objavujú stále častejšie. 

Vy sa môžete začať priravovať napríklad precvičovaním tzv. Kegelových cvikov. Pomôžu vám posilniť dôležité svaly a po pôrode dokonca urýchľujú hojenie rán. Je to jednoduché cvičenie, ktoré môžete cvičiť v podstate kdekoľvek. Stiahnite svaly zvierača, ako keby ste zadržiavali moč. Vydržte takto desať sekúnd. Počas dňa opakujte 20 – 30 krát.

Ako rastie bábätko

Dieťa rastie, pribúda plodovej vody, zväčšuje sa maternica. V tomto období meria asi 42 cm a  má hmotnosť asi 1500 gramov. Týždenný prírastok je približne 1 – 2 cm.

Má už obočie a mihalnice, oči dokážu tvoriť slzy a na hlavičke mu rastú vlásky. Kostná dreň prebrala úlohu tvorby červených krviniek. Od tohto týždňa je mozog dieťaťa už vyvinutý do takej formy, že reaguje na chuť, dotyk, na to, čo vidí, čo počuje. Reaguje tiež na vonkajšie stimuly – napríklad, ak si štuchnete do bruška, môže kopnúť alebo vrátiť úder. Je vzrušujúce byť v spojení s dieťaťom ešte predtým, ako sa narodí.

Väčšina detí je už v tomto týždni otočená hlavičkou dolu. Ak to tak nie je, nemusíte sa predčasne strachovať. Obrat stále možno očakávať do 36. týždňa, resp. i do posledného dňa tehotenstva je stále možný.

Prenatálna poradňa

V tomto či v ďalšom týždni absolvujete i posledné ultrazvukové vyšetrenie (iba v prípade nejakých problémov, či prenášania budete pravdepodobne poslaná na ďalšie UZV vyšetrenie v nasledujúcich mesiacoch).

Pri tomto ultrazvukom vyšetrení sa kontroluje rast plodu, jeho poloha (naliehanie hlavičkou dole alebo koncom panvovým), poloha placenty (či nie je uložená pod dieťaťom v pôrodných cestách, v tomto prípade je nutný cisársky rez), množstvo plodovej vody (malé množstvo môže poukazovať na hypotrofiu plodu, veľké na možnosť vývojových porúch), celkový vzhľad telíčka, hlavičky, hrudníka, bruška a končatín. Z jednotlivých meraní plodu sa dá vypočítať približná hmotnosť dieťatka. Treba však počítať s určitými odchýlkami, ktoré môžu byť aj 300 – 400 gramov.

Pri gynekologickom vyšetrení vám lekár sa pohmatom, cez pošvu skontroluje krček maternice, jeho uloženie, konzistencia, dĺžku a stav vonkajšej bránky – ústia kanála krčka maternice smerom do pošvy. 

Tip MAMA a ja

Kúpte si dobrú knihu o materstve a starostlivosti o dieťatko. Zíde sa vám, keď si nebudete niečím isté. Ponuka je naozaj bohatá, nájdete množstvo literatúry od pediatrov, odborníkov na výživu a pod. Teraz, kým je ešte vaše dieťatko v brušku, máte čas prečítať si dôležité informácie o pôrode a základnej starostlivosti, ktoré oceníte najmä, ak ste prvorodička. Neskôr siahnete po knihe iste najmä v súvislosti s rôznymi neduhmi či ochoreniami. Množstvo rád, tipov a informácií z rôznych kategórií nájdete i na našej stránke www.mamaaja.sk

 

Koľkokrát na ultrazvuk?
Prečítajte si tiež:

Koľkokrát na ultrazvuk?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: