29. týždeň tehotenstva

Vývoj plodu

Plod je dlhý 40cm a váži približne 1200kg.

Plod je veľký, pohyby je jasne cítiť. Má vyvinuté riasy, oči už dokáže otvoriť aj zatvoriť. Viete určiť kde má zadoček a kde kope. Plod je je už tak veľký, že vypĺňa celú maternicu. Viete odhadnúť jeho spánok a aktivitu, jasne sa dá rozoznať kde má nožičky a kde zadoček.

Telesné zmeny u ženy

Priberanie na váhe môže byť výraznejšie, pretože aj plod rastie rýchlejšie. Od tohto obdobia môžu nastať problémy s trávením, hlavne zápcha. Je to z dôvodu menšieho priestoru pre čreva. Môžu sa zhoršiť strie, dôležité je používať krémy určené na prevenciu strií a masírovanie kože.

Životospráva ženy

Vzhľadom na problémy so zápchou je potrebné zvýšiť prívod vlákniny. Vláknina jednak zmäkčuje stolicu a jednak stimuluje črevo k pohybu. Je potrebné znížiť príjem sladkých jedál, pridať zeleninu. V špeciálnych obchodoch je možné kúpiť čistú vlákninu, ktorú môžete pokojne pridať do viacerých jedál. Jedzte radšej častejšie a menšie množstvá. Taktiež veľmi dôležitý je pohyb, najlepšie chôdza v pohodlnej obuvi. Traduje sa, že na správna fungovanie čriev je potrebné urobiť 5000 krokov denne.

V poslednom trimestri pri rýchlejšom raste plodu sa zvyšuje aj objem krvi. Na dostatočnú tvorbu červených krviniek je potrebné železo. Preto zvýšte príjem potravín obsahujúcich železo. V poradni vám urobia krvný obraz a hladinu železa. Pri jeho nedostatku dostanete železo v tabletkách.

Pokúste sa vnímať príchod dieťatka na svet ako niečo obdivuhodné, niečo, čo príroda do detailov premyslela. Ak si však myslíte, že vaše obavy z pôrodu sú neprirodzene prehnané a že strach nadobúda veľké rozmery, obráťte sa na odborníka. Nemusíte sa za to hanbiť. 

Čo sa deje s mamičkou

Vaše telo sa pomaly pripravuje na pôrod, čo je sprevádzané rôznymi biochemickými reakciami. Môžete mať zvláštne pocity, či občasné tvrdnutie bruška. To sú tzv. „poslíčkovia“ (falošné sťahy maternice). Pocity podobné sťahom však môžu byť spôsobené i tlakom rýchlo rastúceho dieťaťa na maternicu a brušnú stenu. Pokiaľ máte akékoľvek pochybnosti, či zvláštne pocity, obráťte sa na svojho ošetrujúceho lekára.

Váš hmotnostný prírastok od začiatku tehotenstva byť mal byť do 10 kilogramov. Za tento siedmy mesiac tehotenstva priberiete približne 1 - 2 kilá.

Je i čas na vypracovanie vášho pôrodného plánu. Zapíšete si doň vaše predstavy o pôrode, o tom, ako chcete svoje dieťatko priviesť na svet, kto by mal byť pri vás a všetky ostatné očakávania a požiadavky.

Prekonzultujte ho so svojím pôrodníkov a nezabudnite, že ho až do pôrodu môžete meniť a upravovať.

Pôrodný plán
Prečítajte si tiež:

Pôrodný plán

Ako rastie bábätko

V posledných šiestich týždňoch počulo vaše dieťa váš hlas, ako i hlas vášho partnera, súrodencov. Hovoriť už v brušku s nenarodeným dieťatkom je nielen súčasťou prenatálneho spojenia a vytvorenia emocionálneho vzťahu, ale môže formovať základy jazykového vývoja a rozvíjať činnosti mozgu. Bábätká, ktorým sa prihováralo už v maternici, spoznávajú hlasy rodinných príslušníkov okamžite po narodení.

Dieťatko sa často oprie o brušnú stenu hlavičkou alebo končatinou a vy to môžete na brušku pozorovať ako vypuklinu. Dieťatko v tých týždňoch rastie, priberá na váhe, zvyšuje sa mu podkožná tuková vrstva. Všetko sa dolaďuje a pomaly pripravuje na život mimo maternice.

Mozog intenzívne pracuje, usmerňuje dýchací proces. Dieťatko môže mať omotaný pupočník okolo krku. Nie je dôvod na obavy, krvný prietok to neovplyvňuje. Bábätko je už v tomto vývinovom štádiu natoľko vnímavé, že dokáže reagovať na zmenu svetla, zvuku i chute a vôní. 

Tip MAMA a ja

Hrádza je tkanivo medzi vaginálnym a análnym otvorom. Pri pôrode dieťatka dochádza k veľkej záťaži na túto oblasť. Lekári často, s cieľom vyhnúť sa veľkým poraneniam, pristupujú k nástrihu hrádze. Posilniť tkanivo a predísť tak nástrihu je možné masážou. Základom je dodržanie prísnej hygieny. Starostlivo si umyte ruky a použite prírodný olej. Vložte palec do vagíny a jemným stláčaním rozťahujte vaginálny otvor. Smerom ku konečníku i do strán. V závere ešte stláčajte tkanivo medzi palcom a ukazovákom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: