28. týždeň tehotenstva

Vývoj plodu

Plod je dlhý 38 cm a váži približne 1kg.

Plod je veľký, pohyby je jasne cítiť. Má vyvinuté riasy, oči už dokáže otvoriť aj zatvoriť. Viete určiť kde má zadoček a kde kope. Plod je je už tak veľký, že vypĺňa celú maternicu. Viete odhadnúť jeho spánok a aktivitu, jasne sa dá rozoznať kde má nožičky a kde zadoček.

Telesné zmeny u ženy

Priberanie na váhe môže byť výraznejšie, pretože aj plod rastie rýchlejšie. Od tohto obdobia môžu nastať problémy s trávením, hlavne zápcha. Je to z dôvodu menšieho priestoru pre čreva. Môžu sa zhoršiť strie, dôležité je používať krémy určené na prevenciu strií a masírovanie kože.

Životospráva ženy

Vzhľadom na problémy so zápchou je potrebné zvýšiť prívod vlákniny. Vláknina jednak zmäkčuje stolicu a jednak stimuluje črevo k pohybu. Je potrebné znížiť príjem sladkých jedál, pridať zeleninu. V špeciálnych obchodoch je možné kúpiť čistú vlákninu, ktorú môžete pokojne pridať do viacerých jedál. Jedzte radšej častejšie a menšie množstvá. Taktiež veľmi dôležitý je pohyb, najlepšie chôdza v pohodlnej obuvi. Traduje sa, že na správne fungovanie čriev je potrebné urobiť 5000 krokov denne.

V poslednom trimestri pri rýchlejšom raste plodu sa zvyšuje aj objem krvi.
Na dostatočnú tvorbu červených krviniek je potrebné železo. Preto zvýšte príjem potravín obsahujúcich železo. V poradni vám urobia krvný obraz a hladinu železa. Pri jeho nedostatku dostanete železo v tabletkách.

Čaká vás ešte dvanásť týždňov, ale nie je ničím výnimočným, ak sa dieťatko narodí i v 37. alebo 38. týždni gravidity. Teda už o desať týždňov.

Čo sa deje s mamičkou

Vaša maternica, ktorá normálne váži okolo 50 g a obsahuje menej ako 14 g tekutiny, narástla na niekoľkonásobok tak, aby sa stala dočasným domovom dieťatka, placenty a plodovej vody. Rastúca maternica je čoraz viac a viac aktívna, napína sa, začínajú sa objavovať prvé sťahy.

Snažte sa tento posledný trimester zásobiť pozitívnou energiou. Pamätajte na to, že i vaše dieťatko vníma, ako sa cítite. Neležte na chrbte, ťažká maternica môže v tejto polohe tlačiť na dutú žilu, čo môže viesť k mdlobám a nepohodliu. Lepšie je ležať a spať na boku.

Dieťatko už nemá v brušku toľko priestoru ako doteraz, preto sa vám môže zdať, že intenzita jeho pohybov sa znižuje. Mali by ste ich však odpozorovať aspoň desať ráno aj večer. Ak sa vám čokoľvek nepozdáva, požiadajte lekára o vyšetrenie.

Ako rastie bábätko

Dieťa rýchlo rastie aj priberá.

Týždenne narastie 1 až 2 cm. Neustále pribúda i množstvo plodovej vody. Vaše bábätko ju pije po malých dúškoch. Niektoré štúdie hovoria o tom, že jej v priebehu jedného dňa vypije celý liter. 

Menej plodovej vody
Prečítajte si tiež:

Menej plodovej vody

Dieťatko je plnšie, ale na najväčší nárast tukovej hmoty stále iba čaká. Očká sa otvárajú čoraz častejšie a chuťové poháriky už dokážu rozlíšiť sladkú, kyslú a horkú chuť. Pohyby tváre sú čoraz zreteľnejšie a ich paleta široká. Dieťatko už dokáže špúliť pery, otvárať a zatvárať ústa, mračiť sa.

Chytá pupočnú šnúru, cmúľa si palec a vie sa i poškriabať na nose či líci. Pľúca robia dýchacie pohyby iba z času na čas a stále nie sú plne vyvinuté.

Centrum myslenia v mozgu zreje a stáva sa dokonalejším. Dieťatko je schopné pociťovať bolesť a reaguje na podnety z vonkajšieho sveta. Počuje a vníma i svetelné podnety. Skúste si na bruško zasvietiť. S najväčšou pravdepodobnosťou pocítite ako sa dieťatko otočilo.

Prenatálna poradňa

Od tohto termínu vám môže gynekológ zintenzívniť návštevy v poradni v trojtýždňovom časovom intervale. Intenzívnejšie sa kontroluje i poloha dieťatka. Už je pomaly čas, aby sa uložilo správnym smerom. To znamená záhlavím smerujúcim k ústiu maternice. Často totiž bývajú deti otočené panvovým koncom, keď smeruje nadol zadočkom alebo nožičkami, či priečne. Tieto polohy nie sú ideálne na pôrod.

Tip MAMA a ja

Povzbuďte svoje dieťatko, aby sa otočilo a zaujalo v brušku správnu polohu. Ak je ešte stále hlavičkou hore, existuje niekoľko cvičení, ktoré ho môžu vzbudiť k otočeniu. Kľaknite si, predkloňte sa a hlavu položte nižšie ako máte úroveň bokov. Zotrvajte v takejto polohe niekoľko minút denne. Pokojne dýchajte a môžete pripojiť i vizuálnu predstavu otočenia dieťatka.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: