27. týždeň tehotenstva
Vývoj plodu
Plod váži asi 800 až 1100g a meria 36cm.
Plod rastie, podkožný tuk je ešte minimálny. Rozvíja sa mozog, zmnožujú sa v ňom počet nervových buniek, dozrievajú jednotlivé mozgové štruktúry. Zvyšuje sa počet pľúcnych mechúrikov. Pokračuje tvorba surfaktantu, avšak ani v tomto týždni ho ešte nie nedostatok na normálne fungovanie pľúc.
Začína mať denný rytmus, má presne obdobia spánku a bdelého stavu.
Telesné zmeny u ženy
V dôsledku rastu plodu sa zväčšuje aj bruško. Rovnako obvod hrudníka. Je potrebné zamerať sa na primeranú podprsenku. Nesprávna podprsenka pri veľkosti prsníkov môže znepríjemniť dýchanie pocit pohodlia. Potrebné je dbať pri rastúcom brušku na správne sedenie a správne držanie tela pri chôdzi.
Môžu sa objaviť opuchy dolných končatín z tlaku už veľkej maternice na cievy. Vždy ale je potrebné konzultovať tento stav s gynekológom, ktorý vyšetrí, či sa nejedna o prvé príznaky gestózy. Viac Gestóza tehotných
Je nutné sledovať pohyby, ktoré by ste mali cítiť niekoľkokrát denne. Pri zmene intenzity pohybov alebo frekvencii je potrebné konzultovať lekára.
Životospráva ženy
Je dôležité viac oddychovať, telesnú aktivitu obmedziť na chôdzu. Bruško je už veľké a začína byť prekážkou pri niektorej polohe v spánku. Je potrebné udržať si hmotnosť, neprejedať sa.
Dôležitý je pitný režim, odporúčaná dávka je 1,5-2l tekutín denne. Najlepšia je čistá voda, neperlivá minerálka. Pri výbere minerálky dbajte na zloženie. Nie sú vhodné minerálne vody s vysokým obsahom sodík. Vhodnejšie sú vody s nízkym obsahom sodíka a vyšším obsahom vápnika a horčíka.
Čo sa deje s mamičkou
Mdloby v tehotenstve
Ako rastie bábätko
Aj mozog pokračuje vo svojom zdokonaľovaní. Každú minútu v ňom vzniká približne 250 tisíc neurónov. Výsledkom je, že vaše dieťatko vníma všetko dianie veľmi citlivo a pozorne. Po priložení ucha na vaše bruško možno zreteľne počuť tlkot detského srdiečka. Pohyby bábätka sú v tomto období naozaj intenzívne. Sú oveľa viac koordinovanejšie. Najčastejšie sa zamestnáva cmúľaním palca. Pripravuje sa tým na satie materského mliečka po narodení.
Tip MAMA a ja
Začnite s cvičením, ktoré je výbornou prípravou na pôrod. Je to tzv. mačací chrbát. Kľaknite si, oprite sa o ruky a vystrite chrbát. Plecia držte rovno. Vtiahnite brucho a zadok a mierne nakloňte panvu dopredu. Ohnite chrbát, zostaňte chvíľku v tejto pozícii a plynule dýchajte. Cieľom je posilnenie brušných svalov a zlepšenie ohybnosti chrbta a panvy. Dôležité je i správne držanie tela. Postavte sa vzpriamene. Vtiahnite zadok, aby hmotnosť vášho dieťatka pôsobila najmú na sedacie svaly a svaly stehien.
Problémy s bolesťou chrbta počas tehotenstva