27. týždeň tehotenstva

Ako rastie bábätko

Ste na konci druhého trimestra. Už len jedna etapa a ste vo vytúženom cieli. Dieťatko môže vážiť okolo 800 - 1100g a merať 36cm.

Bábätko  bude priberať asi 200 g týždenne počas nasledujúcich 10 týždňov. Okrem ultrazvuku môže váš lekár zistiť jeho približnú veľkosť umiestnením rúk na vašom brušku a odmeraním veľkosti maternice, známej tiež ako dĺžka fundusu. 

Dieťatko potrebuje ešte nejaký čas na to, aby dozreli všetky orgány. Pomaly sa mu hromadí podkožný tuk, preto sa zaguľacuje. Stále však nie sú vyvinuté pľúca. Bábätko ešte nie je schopné samostatne dýchať.

Aj mozog pokračuje vo svojom zdokonaľovaní. Každú minútu v ňom vzniká približne 250 tisíc neurónov. Výsledkom je, že vaše dieťatko vníma všetko dianie veľmi citlivo a pozorne. Po priložení ucha na vaše bruško možno zreteľne počuť tlkot detského srdiečka. Pohyby bábätka sú v tomto období naozaj intenzívne. Sú oveľa viac koordinovanejšie. Najčastejšie sa zamestnáva cmúľaním palca. Pripravuje sa tým na satie materského mliečka po narodení. 

Dieťatko začína mať denný rytmus, má presne obdobia spánku a bdelého stavu. Ale to určite pocítite, mamičky.

Čo sa deje s mamičkou

Váš hmotnostný prírastok v tomto týždni by mal byť okolo 7 až 9 kilogramov a vaša maternica siaha až po hrudný kôš. Zväčšujúce sa bruško vám môže začať robiť problémy nielen pri cvičení, ale aj pri bežných činnostiach ako je obúvanie, ležanie či sedenie. Často sa v tomto období u žien objavujú i opúchajúce členky a boľavé kríže. Nebojte sa, všetky tieto starosti pominú. Snažte sa čo najviac odpočívať. 

Stále pamätajte na dostatočný pitný režim, ideálna je čistá voda. Džúsy a šťavy môžu spôsobovať pálenie záhy, zelené a čierne čaje nie sú pre tehuľky vhodné. Nezabúdajte ani na pestrú stravu, pretože živíte nielen seba ale i svojho drobčeka. Dostatok železa je veľmi potrebný pre vás oboch. 

V prípade, že pociťujete opuchy nôh veľmi intenzívne, je potrebné konzultovať vaše ťažkosti s gynekológom, ktorý vyšetrí, či sa nejde o prvé príznaky gestózy

Je nutné sledovať aj pohyby bábätka, ktoré by ste mali cítiť niekoľkokrát denne. Pri zmene intenzity je potrebné konzultovať to s vašim lekárom.

Budúce mamičky, nezabudnite na pitný režim, aspoň 1,5-2l tekutín denne. Najlepšia je čistá voda, neperlivá minerálka. Pri výbere minerálky dbajte na zloženie. Nie sú vhodné minerálne vody s vysokým obsahom sodíka. Siahnite skôr po tých, ktoré majú vyšší obsah vápnika a  horčíka.

Pamätajte - vyzeráte výborne, pred sebou si hrdo môžete nosiť svoje tehotenské bruško. Obliekajte sa do priliehavého oblečenia, aby čo najviac vyniklo. To, že ste tehotná neznamená, že máte prestať o seba dbať. Práve naopak. Urobte si radosť nejakou novou maličkosťou.

Mdloby v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Mdloby v tehotenstve 

Tip MAMA a ja

Začnite s cvičením, ktoré je výbornou prípravou na pôrod. Je to tzv. mačací chrbát. Kľaknite si, oprite sa o ruky a vystrite chrbát. Plecia držte rovno. Vtiahnite brucho a zadok a mierne nakloňte panvu dopredu. Ohnite chrbát, zostaňte chvíľku v tejto pozícii a plynule dýchajte. Cieľom je posilnenie brušných svalov a zlepšenie ohybnosti chrbta a panvy. Dôležité je i správne držanie tela. Postavte sa vzpriamene. Vtiahnite zadok, aby hmotnosť vášho dieťatka pôsobila najmä na sedacie svaly a svaly stehien. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: