27. týždeň tehotenstva
Ako rastie bábätko
Bábätko bude priberať asi 200 g týždenne počas nasledujúcich 10 týždňov. Okrem ultrazvuku môže váš lekár zistiť jeho približnú veľkosť umiestnením rúk na vašom brušku a odmeraním veľkosti maternice, známej tiež ako dĺžka fundusu.
Aj mozog pokračuje vo svojom zdokonaľovaní. Každú minútu v ňom vzniká približne 250 tisíc neurónov. Výsledkom je, že vaše dieťatko vníma všetko dianie veľmi citlivo a pozorne. Po priložení ucha na vaše bruško možno zreteľne počuť tlkot detského srdiečka. Pohyby bábätka sú v tomto období naozaj intenzívne. Sú oveľa viac koordinovanejšie. Najčastejšie sa zamestnáva cmúľaním palca. Pripravuje sa tým na satie materského mliečka po narodení.
Dieťatko začína mať denný rytmus, má presne obdobia spánku a bdelého stavu. Ale to určite pocítite, mamičky.
Trauma prežitá v tehotenstve prechádza na dieťa
Čo sa deje s mamičkou
V prípade, že pociťujete opuchy nôh veľmi intenzívne, je potrebné konzultovať vaše ťažkosti s gynekológom, ktorý vyšetrí, či sa nejde o prvé príznaky gestózy.
Je nutné sledovať aj pohyby bábätka, ktoré by ste mali cítiť niekoľkokrát denne. Pri zmene intenzity je potrebné konzultovať to s vašim lekárom.
Budúce mamičky, nezabudnite na pitný režim, aspoň 1,5-2l tekutín denne. Najlepšia je čistá voda, neperlivá minerálka. Pri výbere minerálky dbajte na zloženie. Nie sú vhodné minerálne vody s vysokým obsahom sodíka. Siahnite skôr po tých, ktoré majú vyšší obsah vápnika a horčíka.
Mdloby v tehotenstve
Tip MAMA a ja
Začnite s cvičením, ktoré je výbornou prípravou na pôrod. Je to tzv. mačací chrbát. Kľaknite si, oprite sa o ruky a vystrite chrbát. Plecia držte rovno. Vtiahnite brucho a zadok a mierne nakloňte panvu dopredu. Ohnite chrbát, zostaňte chvíľku v tejto pozícii a plynule dýchajte. Cieľom je posilnenie brušných svalov a zlepšenie ohybnosti chrbta a panvy. Dôležité je i správne držanie tela. Postavte sa vzpriamene. Vtiahnite zadok, aby hmotnosť vášho dieťatka pôsobila najmä na sedacie svaly a svaly stehien.