Mdloby v tehotenstve
Ženy mávajú v tehotenstve často problémy so slabosťou a s omdlievaním, ktoré sú spôsobené nízkym krvným tlakom a nedostatočným zásobením mozgu krvou. Môžu sa vyskytovať v ktorejkoľvek fáze tehotenstva.
Prečo tehotné ženy omdlievajú?
Počas tehotenstva sa rozširuje krvné riečisko, stúpa minútový objem, rovnako aj frekvencia úderov srdca, čo má za následok pokles krvného tlaku, najmä diastolického („spodného“).
Každá žena na zmenu tlaku krvi reaguje inak, preto zmeny, ktoré môžu u niekoho vyvolať mdloby, nemusí iná tehotná vôbec zaznamenať.
Kedy k mdlobám dochádza?
Najčastejšie k mdlobám dochádza, keď tehuľka dlhšie stojí, nachádza sa v preplnenej miestnosti alebo keď sa rýchlo postaví zo sedu. Tieto stavy sú vyvolané nedostatočným zásobovaním mozgu krvou.
Čo robiť, ked tehotná žena pocíti závrat:
- mala by si sadnúť, hlavu skloniť ku kolenám
- alebo si ľahnúť a zdvihnúť dolné končatiny vyššie než je hlava.
- Preventívne by nemala rýchlo vstávať zo sedu a v teplom počasí je vhodnejšie zotrvať v tieni.
Čo je to syndróm dutej žily?
V tejto súvislosti stojí za zmienku aj syndróm dolnej dutej žily, čo je stav charakterizovaný pocitmi mdloby až straty vedomia, pri ktorých dôjde k hlbokému poklesu krvného tlaku. Popísaný syndróm sa dostavuje u niektorých žien v posledných týždňoch tehotenstva, a to v polohe ležmo na chrbte. Ťažká maternica totiž tlačí na dolnú dutú žilu privádzajúcu krv z dolnej polovice tela k srdcu. Tehotnej žene navráti vedomie veľmi jednoduché opatrenie, stačí, keď sa premiestni na ľavý bok.
Prečítajte si aj: Hypertenzné choroby v tehotenstve
Omdlievanie v tehotenstve sa dá všeobecne zaradiť k tehotenským nepríjemnostiam. Je to fyziologický aspekt, s ktorým sa tehotné ženy musia vyrovnať. Omdlievanie nie je ani pre matku, ani pre plod nebezpečné, ak vplyv nedostatočného zásobenia mozgu krvou netrvá dlho alebo ak pád na zem nebol silný. Pri vážnejšom páde hrozí riziko potratu.
Ako omdlievaniu predísť?
- Dôležité je dodržiavať pitný režim,
- Dostatok pohybu, spánku,
- Nevstávať príliš rýchlo.
- Zo sedu alebo ľahu je potrebné sa dvíhať vždy pomaly a postupne.
- Nie je dobré stáť dlho na jednom mieste a zdržiavať sa vo vydýchaných malých priestoroch.
- Počas horúcich dní sa odporúča pobyt v tieni.
- Aj aktivity na lačno vedú k mdlobám, „hladný“ organizmus je totiž značne oslabený.
Mohlo by vás zaujímať aj: 10 veľkých-malých trápení tehuliek